“TÜİK’in verilerini gerçekçi bulmuyoruz”

Türkiye İstatistik Kurumu’nun verilerine göre Haziran’da işsiz sayısı 826 bin kişi daha azaldı. Sendika ve muhalifet partisi milletvekilleri bu verileri ‘gerçeklikten uzak’ ve ‘izaha muhtaç’ şeklinde yorumladı

Güncel 12.08.2021 - 07:10 12.08.2021 - 07:11

Güven GÜNEŞ / YENİGÜN - Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) en son açıkladığı verilere göre işsiz vatandaş sayısı 826 bin kişi daha azaldı. İşsizlik oranı son 3 yılın en düşük seviyesine geldi. Rapora göre işsiz sayısında ciddi bir düşüş göze çarparken, muhalefete göre ise bu veriler ‘gerçeklikten uzak’ ve ‘izaha muhtaç’ şeklinde yorumlandı.

TÜİK’in halkın güvenini kaybeden bir kurum haline geldiğini belirten Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir Milletvekili Kani Beko, “Bu açıklanan veriler AK Parti tarafından dayatılan ve gerçeği yansıtmayan bilgilerdir. Şu anda 10 milyondan fazla işsizimiz varken işsizlik azaldı, demek halkla adeta dalga geçmektir. Şu anda 95 ülkenin nüfusundan daha fazla işsizimiz var” dedi.

İŞVERENİN BAHANESİ KOD 29
Milletvekili Beko, “Korona virüs salgınının tüm dünyayı etkisi altına altığı dönemde Türkiye de bu süreçten ekonomik olarak etkilendi. Cumhurbaşkanı kararnamesi ile işten çıkarmalar yasaklandı ancak kod 29 ile 1 milyona yakın kişi işten atıldı. Bu insanlar Kod 29 ile işten atıldığı için başka yerde de işe giremediler. Yaklaşık 1 milyona yakın insan da ücretsiz izne çıkarıldı. Yalnızca bu iki duruma bakarsak bile bu 2 milyon insan yapar. Bu kadar işçi kardeşimiz mağdur ve işsiz kaldı” diye konuştu.

KAYITDIŞI GENÇLER
TÜİK’in verilerinin halkın gerçeklerinden kopuk olduğunu söyleyen ve staj yapan gençlerin de bu verilere eklendiğini aktaran Beko, “On binlerce staj yapan gençlerimizi TÜİK iş bulmuş gibi yansıtıyor. Bizim yaptığımız araştırmalara göre en az 2 milyon genç, sigortasız olarak çalışıyor. Bu kadar insan kayıt dışı ve güvencesiz çalışıyor. Kayıt dışı çalışanları en çok hizmet sektöründe görüyoruz” ifadelerini kullandı.

“ASGARİ ÜCRETTEN VERGİ ALINMASIN”

“Asgari ücretin açlık sınırının altında olduğu Türkiye’de, maaşlardan çok fazla vergi kesintisi yapılıyor. Böyle olunca vatandaşın cebinde bırakın para kalmasını ay sonunda üstüne bir de borçlanıyor” diyen Milletvekili Beko, Cumhuriyet Halk Partisi olarak asgari ücretten vergi alınmamasını istediğini söylerken, “Şuanda asgari ücret ile geçinen, 15 milyon vatandaşımız var. Asgari ücret açlık sınırının altında ve bu rakama geçinmek imkânsız hükümete diyoruz ki gelin asgari ücretten vergi almayın, bu kadar insan az da olsa nefes alsın. Bayramlarda birer maaş ikramiye verilsin. Açlık sınırının altında yaşayan vatandaşlarımızın hiç olmazsa bayramda yüzünü gülsün” dedi.

“TÜİK KAMUOYUNU YANILTIYOR”
Kurumun açıkladığı hiçbir rakamı gerçekçi bulmadıklarını söyleyen DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı, “Şuan mevsimlik işçi dediğimiz tarımda, turizmde çalışan insanların etkisi olmasına rağmen yine de işsizlik rakamları her geçen gün artıyor. Ekim sonu gibi mevsimlik işçi dediğimiz tarım ve turizm alanlarında çalışan sayılarının azalması ile en az 1 buçuk milyon insan daha işsiz kalacak” diye konuştu.

ÇOKLU YOKSULLUK, TABANA YAYILDI
Her yıl bu dönemlerde işsizlik rakamlarının azaldığına dair rapor yayınlandığını söyleyen Sarı, gerçekte bu sayının azalmaktan çok giderek arttığını belirterek, “Açlık sınırının altında yaşamaya mahkûm edilmiş milyonlarca vatandaş yaşam mücadelesi veriyor. Çıkıp kendi sokağınızda ki esnafa sorun geçtiğimiz yıl kaç kişi çalıştırıyordu bu yıl kaç kişi çalıştırıyor “ ifadelerine yer verdi.

Saatler Düşürülsün
Pandemi de vaka sayılarının artması ile birlikte kamu ve özel sektörde esnek çalışma saatlerine geçilmişti. Temmuz ayı itibariyle normalleşme sürecine girilirken çalışma saatlerinde de tekrar eski sisteme geri dönüldü. DİSK Ege Bölge Temsilcisi Sarı, DİSK’in araştırmalarına göre esnek çalışma saatlerinin çalışanın üzerinde olumlu etkisi olduğu yönünde sonuç elde ettiklerini söyledi. Memiş, “DİSK’in araştırmaları gösteriyor ki pandemi öncesi çalışma saatleri ile pandemi dönemindeki çalışma saatleri arasındaki fark işçi üzerinde verimi bariz şekilde ortaya çıkardı. Kısıtlama döneminde, özel sektör ve kamuda düşürülen haftalık çalışma saatleri işçi üzerinde olumlu bir etkiye neden oldu. 1 Temmuz itibariyle normalleşme sürecine geçilip haftalık çalışma saatleri tekrar 45 saat oldu. Pandemi dönemindeki çalışma verimini maalesef biz şimdi alamıyoruz. Sendika olarak 45 saat olan haftalık çalışma saatleri 35 saate düşürülmeli diyoruz. Böylelikle, insanlar daha iyi ve insani şartlarda çalışacak. Hem de daha fazla insan istihdam edilip iş hayatına katılmış olacak” açıklamalarında bulundu. / Güven Güneş – ÖZEL HABER

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@