Doğru, dengeli ve sağlıklı beslenme ile beraber temizlik kurallarına da dikkat etmek çok önemlidir. Bu kurallara dikkat edilmeden tüketilen veya satın alınan birçok besin, özellikle bağışıklık sisteminin zayıf olduğu dönemlerde bakterilere ve organizmalara maruz kalınmasına neden olmaktadır. Tüketilen besinlerin satın alınmasından tüketimine kadar tüm aşamalarda hijyenine mutlaka dikkat edilmesi oldukça önemlidir.

Besinlerin hijyeni nasıl sağlanır?

Besinleri tüketmeden önce dikkat edilmesi gereken belirli temizlik hususları bulunmaktadır. Bu hususları aşağıda sizler için listeledik.

  • Çiğ besinlerle temas edildikten sonra hazır yiyeceklere dokunulmamalıdır.

Eğer çiğ bir yiyeceğe temas edildiyse temas edilen el ile hazır yemek ve yiyeceklere dokunulmaması gerekir. Temasın ardından eller, mutlaka el yıkama kurallara uygun şekilde yıkanmalıdır.

  • Yiyeceklere dokunulmadan önce eller mutlaka yıkanmalıdır.

Yiyeceklerin temiz kalmasının sağlamanın ilk adımlarından biri, ellerin mutlaka temiz olmasıdır. Yiyecekleri, yıkama ve yerleştirme işlemleri esnasında kısaca yiyeceklere dokunulmadan hemen önce eller yıkama kurallarına uygun olarak 20 saniye boyunca yıkanmalıdır. 

  • Az pişmiş yemeklerden kaçınılmalıdır.

Tavuk, et ve sebze gibi besinlerin içlerinin iyice pişmiş olduğundan emin olduktan sonra tüketilmesi gerekir. Bunun nedeni ise zararlı mikroorganizmaların yok olabilmesi için  yiyeceklerin 70 dereceye maruz kalması gerektiğidir. Bu işlem için pişirme sıcaklığını ölçen termometreler de kullanılabilir. 

  • Yemeklerin mümkün olduğunca evde yapılmasına özen gösterilmelidir.

Tüketilecek besinlerin mümkün olduğunca evde bilinen sağlıklı koşullarda hazırlanmasına özen gösterilmelidir çünkü dışarıda tüketilen yiyeceklerin nasıl hazırlandığı hakkında yeterli bilgiye sahip olamayabiliriz.

  • Suyun altında dikkatli şekilde yıkanılmalıdır.

Çiğ tüketilen meyve ve sebze gibi yiyecekler, suyun altında dikkatli şekilde yıkandıktan sonra tüketilmelidir.  Marul, maydanoz, roka ve nane gibi yeşil yapraklı sebzelerin de suda bekletilmesi gerekir. Ardından, suyun altında yıkanmalıdır.

  • Açık ortamda satılan yiyeceklerden uzak durulmalıdır.

Açık ortamda satılan yiyecekler yerine orijinal pakette, kapalı ambalajda ve pastörize yiyeceklerin tüketilmesi gerekmektedir.

  • Yiyeceklerin hazırladığı zeminlere dikkat edilmelidir.

Yemeklerin hazırladığı zeminlere dikkat edilmelidir. Yemeklerin pişirildiği kapların ve saklandığı yerlerin temizliğinden emin olunmalıdır. 

  • Yemeklerin hazırlandığı mutfak sık sık havalandırılmalıdır.

Virüsler, kapalı ortamlarda daha kolay bulaşmaktadır. Bu durumdan kaçınmak için mutfağın saat başı 10 dakika boyunca havalandırılmasına özen gösterilmelidir.