Tüm Yerel -Sen 'den İtfaiye emekcilerimize destek çağrısı

Tüm Yerel -Sen  izmir 3 nolu şube tüm Türkiyeyi itfaiye emekçilerimiz için birlik olmaya davet ediyor 

Güncel 17.08.2021 - 19:23 17.08.2021 - 20:04

 

Tüm yerel -sen şu cümlelerle  tüm Türkiye'ye destek  olacak  çağrıda  bulundu;

"Ülkemizin  birçok bölgesinde ormanlarımız yanarken canları pahasına  kendilerini ateşin içine atan kahraman İtfaiye çalışanlarımızın o güzel emeklerine ve  yüreklerine sağlık. Orman yangınlarıyla mücadele ederken Şehit olan İtfaiye  emekçimize Allah tan rahmet yakınlarına başsağlığı ve sabırlar diliyoruz.

Bu önemli  görevi, vazifeleri olarak görmekten öte, canla, başla, büyük bir özveri ile yürüten İtfaiye emekçisi dostlarımız; bilgi, tecrübe, cesaret ve özveri isteyen, en riskli ve en stresli mesleklerden birisini yapıyorlar. Onlar; silahı hortum, mermisi su olan, ateş savaşçılarıdır.
Her türlü şartlarda hiç bir çıkar  gözetmeden hedeflediği tek şey kurtarmak, söndürmek ve yaşatmaktır. Tek ödülü ise başarılı olduğunda duyduğu hazdı.

Maalesef ülkemizde itfaiye çalışanları  hortum tutan kişiler olarak görülüyor. Can güvenlikleri yok. İtfaiye Emekçilerimiz, İtfaiyeciliğin, teknik bir sınıf ve uzmanlık gerektiren bir meslek olarak görülmesini istiyorlar.
Can ve mal kaybını önlemek için büyük cesaret örnekleri veren itfaiyeciler ise ne kahraman, ne gazi, ne de şehit olarak görülüyor. Görev başında yaralanan veya ölen itfaiyeciler tazminat bile alamıyorlar. Yasalara göre yardımcı hizmetler sınıfında görev yapan memurlardır.  İtfaiyeci yangında geçim derdi aklına geliyorsa dikkati dağılır, kaza yapabilir. Gelişmiş ülkelerde itfaiyeci olmanın ayrıcalıklı olmasının nedeni, yaptıkları kutsal görevle  beraber   sosyal haklarının diğer mesleklere kıyasla iyi olmasındandır. Ülkelerin medeniyet düzeyi itfaiyeye ve itfaiyeciye verdiği değerle doğru orantılıdır.

İnsana değer veren ülkeler itfaiye ve itfaiyeciye değer verir. Ülkemizde itfaiyeci imajını yükseltmek ve itfaiyeciye değerini vermek için sosyal hakları artırılmalı, teknik kadro verilmeli, yıpranma payı genişletilmeli, yasal hakları artırılmalı. İtfaiyecilik küçümsenecek bir meslek değildir. İtfaiyecinin zorlu bir yaşamı vardır ve aldıkları ücret yeterli değildir. İtfaiyecinin yangında ölümü kader olmamalı plastik yağmurlukla yangına gönderilmemelidir. Kişisel koruyucu teçhizat tamamlanmalıdır. Kutsal bir görevi yerine getiren itfaiyecilik mesleği cazip duruma getirilmeli ve eğitimine önem verilmelidir."


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@