Birçok türü olan kavunun, Türkiye’de yetişen türlerine birkaç örnek vermek gerekirse Topatan, Hasanbey ve Van kavunu türlerinden başka yerli ve yabancı birçok türü bulunuyor. Kavun yetiştiriciliği; Ege, Marmara, İç Anadolu, Güneydoğu Anadolu ve Akdeniz bölgesi olmak neredeyse Türkiye’nin her yerinde yapılıyor. Kavun yetiştirirken ürün kalitesini ve verimini artırmak  için gübreleme, sulama ve toprak bakımı gibi dikkat etmeniz gerekiyor.

Kavun yetiştirirken dikkat edilmesi gerekenler

Kavun yetiştiriciliği için bilinmesi gereken bazı önemli noktalar bulunuyor. Kavun yetiştiriciliği yapmak için iklime dikkat etmek gerekmektedir. Bu bitki, düşük sıcaklık oranlarına ve dona karşı oldukça hassastır. Kavun yetiştiriciliği yaparken toprak sıcaklığı 18 derecenin altına düşmemelidir. Ayrıca ortalama 18 ile 35 derece toprak sıcaklığının kavun için uygun olduğu söyleyebiliriz. Kavun yetiştiriciliğinde en çok tohumdan ve çekirdekten yetiştirme  yöntemleri kullanılsa da bunların dışında farklı yöntemler de bulunuyor.

Kavun yetiştiriciliğinde gübreleme konusunda ise, gübreleme işlemi ya da toprak işleme yöntemi uygulamadan önce bu işlemin yapılacağı ortamdaki alanın toprak durumu kontrol edilmesi gerekiyor. Bunun için de 6 aylık ya da yıllık toprak analizi yapılması gerektiğine dikkat çekiliyor. Toprak analizi sonrasında analiz sonucu ve toprağın mahsul geçmişi göz önünde bulundurularak gübreleme yöntemi için bir yol çizebilirsiniz. Bu durumlar hesaba katılmadan herhangi bir gübreleme tavsiyesi verilemeyeceği söyleyebiliriz.

Kavun yetiştiriciliği ile ilgili önemli başka bir nokta da özellikle ılık ve sıcak iklimlerde yapıldığıdır. Uzun gelişim süresine sahip olan kavun, havanın sıcak ve kuru olmasını fakat toprağın nemli olmasını ister. Kavun yetiştiriciliği yapan kişiler, özellikle gelişim dönemlerinde kavunun soğuktan kolaylıkla etkilendiğine ve öldüğüne dikkat çekiyor. Kavunun yetişme süresi içinde sağlıklı bir şekilde büyümesi ve don tehlikesi yaşanmaması için ekim zamanı oldukça önemlidir. Kavun yetiştirmek için seçilen toprağın; derin, geçirgen, kumlu-tınlı ve tınlı-kumlu olması verimi oldukça artırıyor. Kavun yetiştirirken asit oranı yüksek toprakların verimi düşürmesine karşın 6.0 ile 6.7 arasında pH derecesine sahip topraklar, kavundan yüksek verim alınabilmesi için oldukça önemlidir.