Karpuz, vücudun vitamin ihtiyacını karşılarken güçlü antioksidan maddeler de içeren bir meyvedir. Karpuz yetiştiriciliğini yapmak da oldukça kolay ve pratik olmaktadır. Bu zengin besini, bahçelerde ve seralarda rahatlıkla yetiştirebilirsiniz. 

Karpuz yetiştiriciliğinde bilinmesi gerekenler

Bahçe veya tarlada, karpuz yetiştiriciliği yapılabilir. Bunun yanı sıra verimi düşük olsa da balkon saksısı içerisinde de karpuz yetiştirenler vardır. Peki, karpuz yetiştirirken nelere dikkat edilmelidir? 
İlk olarak karpuzu ekmeden önde yetiştirilecek ortamın hazırlığı yapılmalıdır. Toprağın hazırlanması kısmında tarlanın sürülmesi, mineralli toprak oluşumu sağlanması, gübre kullanımı ve en son dikim işlemi adımları gerçekleştirilir. Ardından karpuzun dikimi için geniş bir alan var ise 75 cm kadar aralıklarla ekim işlemi gerçekleştirilmelidir. Her dikilecek alana üç çekirdek atılmalıdır. Ardından tohumun üzeri toprakla kapatılır ve can suyu denilen sulama işlemi gerçekleşir. 
Karpuzu dikmek, bu kadar kolay ve pratik olsa da yüksek verim elde etmek için bakım kısmına dikkat etmek gerekiyor. Bu noktada bakımda hassas olunmalıdır. Ekilen çekirdek halindeki tohumlar, çimlenene kadar düzenli şekilde sulanmalıdır. Ardından çimlenen tohumlar, büyüyene kadar nemli bir ortamda durmalıdır. Ekim yapılan toprağın, 12 derece sıcaklığında olmasına özen gösterilmelidir. Bahar aylarında ise sıcaklığı koruma amacıyla sulama işlemi de farklılık gösterir. On gün arayla sulamalar yapılır. Sulama yapıldıkça kökler de sabitleşerek toprakta güçlenir. Bu süreç boyunca da yaz mevsiminin gelmesi beklenerek sulama ihtiyacı karşılanır.

Evde karpuz yetiştiriciliği

Çekirdekten yetiştirmek isteyenler için saksıda karpuz yetiştiriciliği de bir tercihtir. Bunun için bilinmesi gerekenler; çekirdeğin doğru seçimi, bakımı ve saksıda fide oluşturabilmektir. Daha önce tadını yiyip beğendiğiniz karpuzların çekirdeklerini biriktirip ekebilirsiniz. Bu çekirdeklerden geniş bir saksıda mineralli toprak ile verim elde edebilirsiniz. Toprağın ortasına üç çekirdek dikebilir ve rüzgârdan koruyarak nemli bir bölgede gelişimini sağlayabilirsiniz. Güneş gören bir alanda saksıyı bulundurmanız iyi olacaktır. Bir fide haline gelen karpuza, gübre ile destekleyebilirsiniz. Düzenli sulama işlemleriyle verimli karpuz hasadı mümkündür.
Karpuzun verimli ve sağlıklı olabilmesi için sıcak ve nemli iklim gerekir. Ürün vermeye başladığı andan itibaren 5 cm boyunu geçtikten sonra ise her gün sulama yapılmalıdır. Meyve vermeden önce sulama fazla yapılmamalıdır. Hasat zamanı ise toprağın verimine ve ortamın koşullarına göre değişiklik göstermektedir. Ancak kabuğu parlak olan karpuzların olduğunu anlayabilir ve koparabilirsiniz.