29.03.2021, 07:56

Tuncay Özkan da kim oluyor?

İzmir’in en gelişmiş ilçelerinden Karşıyaka’nın Cumhuriyet Mahallesi planları uzun süredir kent gündemini meşgul eden konulardan biriydi. Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun İzmir’e gelerek, Karşıyaka Örnekköy temel atma törenine katılmasının ardından ise kent gündeminin en tartışılan konusu oldu. Öncelikle, bilmeyenler için vatandaşla ilçe belediye başkanını karşı karşıya getiren hususu anlatalım. Karşıyaka ve Çiğli arasını kapsayan bu plan, İzmir Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Aziz Kocaoğlu ve Karşıyaka Belediyesi eski Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar döneminde, belediye meclislerinde tüm siyasi partilerin oybirliğiyle kabul edildi. 31 Mart 2019 seçimlerinde Karşıyaka Belediye Başkanı Cemil Tugay oldu. Başkan Tugay koltuğa oturduğunda, bu planlar doğrultusunda herhangi bir dönüşüm henüz başlamamıştı. Türkiye genelinde, İmar kanunlarında bir değişikliğe gidilerek, belediyelere, yaptıkları planlarda yüzde 40’a kadar değil, 45’e kadar kamuya alan ayırabilme hakkı verildi. Bu değişikliğin ardından Başkan Tugay, bu hakkı kullanmak isteyerek, henüz dönüşüm başlamamış olan Cumhuriyet Mahallesi’nin tamamını, İnönü ve Örnekköy Mahalleri’nin bir kısmını kapsayan planları iptal etti. Başkan Tugay’ın 137 hektarlık alanı kapsayan yeni planları, hem Karşıyaka Belediye Meclisi’nde hem de İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi’nde yine tüm siyasi partilerin meclis üyelerinin oybirliğiyle kabul edildi. İşte ne olduysa bundan sonra oldu. Cumhuriyet Mahallesi sakinleri, “Neden bizim yerimizden kamuya yani yeşil alana, parka ayrılan pay arttırılıyor” diyerek isyan bayrağını çekti. Başkan Cemil Tugay, nedenini, niçinini defalarca anlatmasına rağmen, bir türlü Cumhuriyet Mahallesi sakinlerini, ikna edemedi. İsyan, bir alev gibi büyümeye devam etti.

BAŞKAN TUGAY NE DEDİ?

Karşıyaka Belediye Başkanı Cemil Tugay, seçim döneminde insanları dinlediğinden ve insanların bu planlara dair duyduğu endişeden bahsetti. Başkan Tugay, konuya ilişkin yaptığı açıklamada “Bizim plan yaptığımız dönemde Şubat 2019'da alınan karar ile mevzuat değişti. Eskiden sadece bir kez alınan terk olayı, yapılan son mevzuat değişikliği ile ikinci bir kez yapılması zorunlu hale getirildi ve oran yüzde 45'e çıkarıldı. Bu, kanunun getirdiği bir düzenleme. Eski plan kalsaydı diye düşünebilirler ancak eski plan mahkemede iptal olacak bir plandı. Olayı kendi doğal sürecine bıraksaydık, hukuk yolu ile iptal olacaktı. Bizler yeni bir plan yapmak zorundaydık ve bunu yaparken kanununa, mevzuata uygun yapmak zorundaydık. Uymanız gereken mevzuat ile belirlemeniz gereken yapı -nüfus yoğunluğu var. Bütün bunları yaparken aynı zamanda vatandaşın şu anda üzerinde imar affı ile sahip olduğu yapıları almayarak yapacaksınız. Bu aslında yer yönü ile çok zorlayıcı bir şey. Biz burada adaleti ve eşitliği gözettik. Eşitlik olmadığı zaman iptal oluyor zaten. Burada bir terkin yüksek olduğunu ve emsal artışının beklediği kadar olmadığı yönünde vatandaşlar itiraz ediyor. Bazı alanlarda kaydırmalar olduğu için itiraz ediyorlar. Oralarda tapu sorunları var ve onların çözülmesini isteyen, bulundukları alanın değişmemesini isteyenler ve daha fazla emsal verilmesi lazım diyenler var. Bütün bunları yapabilmeniz için kamuya ait yeterli alan olması lazım. Burada da tartışmalı bir durum var. Burada eğer terkleri düşük aldığınızı saptarsa mahkeme, oradan da iptal çıkarabilir. Bunun da örnekleri var. Bu şartlarda çok başarılı olduğuna inandığımız şehir plancısı arkadaşımız, çok yoğun emek harcayarak, vatandaşların hakkını maksimum düzeyde korumaya yönelik bir çalışma yaptı. Türkiye ve İzmir'in her yerinde buna benzer ruhsatsız yapılaşmış mahalle var. Bunların hepsinde plan çalışması yapıldığında mutlaka itiraz ediyorlar. Türkiye'nin kaderi bu… Eğer bir plan yapacaksanız o kanuna uymak zorundasınız. Burada biraz bu işin teknik bilgisine, hukuki bilgisine sahip olmadan, sabit cümleler kurarak insanları doğru bilgilendirme noktasından uzaklaştıran bir süreç oldu. Bunu kimin yaptığını herkes biliyor ancak ben birilerini suçlamaya çalışmıyorum" ifadelerini kullandı.

 

TUNCAY ÖZKAN SÜRECE NASIL DAHİL OLDU ?

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Karşıyaka, Örnekköy Mahallesi temel atma törenine katıldı. Genel Başkan’ın törende konuşma yaptığı esnada, bir grup tarafından pankart açılarak, slogan atılmaya başladı. Tüm basın mensuplarının, Karşıyakalıların gözleri, konuşma yapan Genel Başkandan, slogan atan gruba doğru çevrildi. İzmir Milletvekili ve Genel Başkan Danışmanı Tuncay Özkan, henüz basın mensupları, “Genel Başkanın konuşma kaydını mı alalım, slogan atan gruba mı yönelelim” ikileminde olduğu esnada, hepimizin gözü önünde pankartlı grubun yanına gitti. Özkan’ın hamlesiyle, grup pankartı indirdi ve slogan atmayı kesti. Bizler de yeniden tüm dikkatimizi CHP Liderinin konuşmasına verdik. Buraya kadar yaşanan süreç, bizlerin olduğu gibi Genel Başkan Kılıçdaroğlu’nun da tabi ki gözünden kaçmadı. Edindiğim bilgilere göre Kılıçdaroğlu, programın ardından, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Karşıyaka Belediye Başkanı Cemil Tugay, başka ilçe belediye başkanlarının da olduğu ortamda, Tuncay Özkan’a, “Ne oluyor, bu insanlar ne istiyor” diye soruyor. Grubu susturan, Kılıçdaroğlu’nun İzmir ziyaretlerinde Göztepe ve Havalimanında “altyapı yok” isyanlarının bir benzerinin yaşanmasını önleyen Özkan da, grupla arasında geçen diyaloğu ve grubun Kılıçdaroğlu ile görüşme talebi olduğunu, herkesin içinde anlatıyor. İzmir’e ve İzmirlilere olan hassasiyeti herkesçe bilinen Kılıçdaroğlu da “Tamam, gidelim, vatandaşlarımızı dinleyelim” diyor. Başkan Tugay ise Kılıçdaroğlu’na, “Efendim, bunların bir kısmı bölücü, mahallede güvenlik tehlikesi var, gitmeyelim” diye uyarıda bulunuyor. Tugay’ın uyarısını dikkate almayan Genel Başkan ve İzmir ikinci bölge Milletvekili olan Kılıçdaroğlu, Cumhuriyet Mahallesi sakinleri , yani kendisine oy veren, kendi seçmeni ile görüşmeye gidiyor. Kendilerini dinliyor, ardından da İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ve Karşıyaka Belediye Başkanı Cemil Tugay’ı dinliyor. Kılıçdaroğlu, vatandaşın sorununun çözülmesi için talimatını veriyor ve sonrasında hepimizin bildiği gibi, Başkan Soyer’den, planların yeniden düzenleneceğine dair açıklama geliyor.

 

İL BAŞKANLIĞINDA KİM NEDEN VARDI KİM NEDEN YOKTU ?

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, bürokratlarına, İl Başkanına, belediye başkanlarına, milletvekillerine, “Gidin konuyu araştırın, vatandaşı dinleyin ne istiyorlar” demiyor, bizzat kalkıp kendisi gidiyor. Deprem için değil, sel için değil, Türkiye gündeminde ulusala taşınmış bir konu için değil, sadece bir grup vatandaşın kendisine derdini anlatma talebi olduğu için, önceden programı, yola çıkış saati dakikası dakikasına planlanmış olduğu halde gidiyor. Giderken de, grubu ilk dinleyen, törenin bölünmesine ve yeni bir “Sosyal medya videosuna” engel olan İzmir Milletvekili Tuncay Özkan’ı da doğal olarak yanında götürüyor. İzmir iktidar partisi olan, kendilerinin oyu olsa da olmasa da bir sonraki seçimde yine İzmir’in iktidar partisi olacağı herkesin malumu olan partinin Genel Başkanının, kendilerini ziyaret ederek, sorunlarını ve taleplerini dinlemesi tabi ki, Cumhuriyet Mahallesi sakinlerinde hayranlık, mutluluk uyandırıyor. Bu mutluluğa bir de, Genel Başkanın sorunlarına çözüm olması eklenince, mahalle sakinleri adına Muhtar Özay Dağhan, CHP İzmir İl Başkanlığı’na teşekkür ziyaretinde bulunmak istiyor. Dağhan, kendileriyle ilgilenen, Genel Başkan ile görüşmelerine aracılık eden Özkan’ı da unutmuyor. İzmir Milletvekilini arayarak, İl Başkanlığına teşekkür ziyaretinde bulunacağını, kendisine de teşekkür etmek istediğini ifade ediyor. Milletvekili Özkan da, Muhtarın bu davetine icabet ederek, il başkanlığına gidiyor. İl Başkanı Deniz Yücel, Karşıyaka İlçe Örgütünü temsil etmesi için, ilçe başkanı Murat Serdar Koç’u da bu teşekkür ziyaretine davet ediyor. Muhtarın ziyarete dair fotoğrafı sosyal medya hesabından paylaşmasının ardından ise, parti kulislerinden, basına “Tuncay Özkan da kim oluyor” sorusu yansıyor. Ne diyelim, gökten üç elma düşüyor, biri Cumhuriyet Mahallesi sakinlerinin kafasına, biri Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun diğeri ise Milletvekili ve Danışman Tuncay Özkan’ın kafasına…

 

 

 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@