26.07.2021, 04:05

Turizm patlarken vatandaş da patladı!

10 günlük bayram tatilini fırsat bilen vatandaşlar sahillere akın etti. Ege kıyıları hınca hınç doldu taştı. Taşmak ki hem ne taşmak. Evdeki kilimini, semaverini kapan kamyonetlerine atladığı gibi soluğu plajlarda aldı. Çoluk çocuk, kayınvalide, komşu, kuzen hepsi doluştular kasalara… Şamrellerle yüzen, iç çamaşırıyla plajda koşturanlar vs… İyi, güzel, güldük, eğlendik... Eğlendik de eğlenemeyen de bir kesim vardı. İşte o eğlenemeyen kesimden bahsedeceğim biraz.

Biliyorsunuz ki Milli Parklar, açık alanlar, ormanlar, yaylalar, sahiller gibi yerlerde kamp yapmak yasak. Sahillerin Korunması Kanunu’na aykırı bir davranıştır ve ceza-i işlem yapılmasını gerektirir. Hatta 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunu'nun 282'nci maddesi uyarınca 3 bin 150 TL idari para cezası kesilmektedir. Peki bu ceza neye göre, kime göre demeden geçemeyeceğim. Çünkü!

Gümüldür Arap Mevkini (Long Beach) duymuşsunuzdur. Bölgenin adından da anlaşılacağı üzere uzun ve geniş bir sahili var. Denizi güzel olduğu gibi sahili de taşsız, ince kumla kaplı. Sahilin güzel olduğu kadar dezavantajları da var. Mesela güneşten korunmak için bir ağaç gölgesi de yok, duş ve wc de yok. Hal böyle olunca bölgede yaşayan mahalle sakinleri kendi şemsiyesini, şezlongunu sahile taşıyarak tatilini yapabiliyor.

Mahalle sakini olmayanlar bir sakin olabilseler bayram tatili herkes için bir dinlence olacak. Tatil hakkını başkasının hakkına girmeden bir kullanabilseler kimsenin tadı tuzu kaçmayacak. Bayram tatili başlamadan cuma akşamından günü birlik tatilciler sahillere koştu. Ne otel ne de pansiyon rezervasyonu var. Karpuzunu kucaklamış, çoluk çocuk cümbür cemat soluğu sahilin kumlarında almış.. Bravo tatilin keyfini çıkarmaya başlamışlar.

İçilen su şişede durduğu gibi durmuyor. Bir lavaboya ihtiyaç var. Kesilen karpuzun kabuğu, değiştirilen bebeğin bezi, yapılan alışverişin poşeti çöp konteynerlerine taşınmalı. Bölge bu ağırlığı taşıyamıyor ise alternatifleri düşünülmeli. Turizm planlaması yapılmalı. Gelişi güzel günü kurtarmaya yönelik açıklama ve uygulamalar bu bayramda gördük ki günü kurtarmaya yetmiyor.

Kumsalda kamp yapmak yasak. Konaklama tesislerinin yetiri kadar olmaması, alım gücünün az olması, belkide daha kolaycılıktan yazlıkların önü çadırlarla doldu taştı. Denizi kirletenler, açıkta kıyafet değiştirenler, gecenin geç saatlerine kadar süren eğlence ve gürültüler tatil beldelerinde yaşayan yerel halkı maalesef canından bezdirdi.

STK Temsilcileri, Muhtarlar, Belediye Başkanları, Kıyı Belediyeler Birliği Yöneticileri günler öncesinden bangır bangır uyardı. ‘Bu terazi bu kadar sikleti çekmez’, ‘Bu altyapı bu kadar insana hizmet veremez’ denildi. Zabıta, cankurtaran, ambulans, jandarma, sağlıkçı, temizlikçi, ulaştırma, park hizmetleri verilemedi. Dileğimiz ve arzumuz Kurban Bayramı tatilinden herkesin ders çıkartmasıdır. Turizm patlaması ile patlayan sorunlardan doğru dersler çıkarılmazsa sonuçları çok ağır olur.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@