Güven GÜNEŞ / YENİGÜN - Yılbaşında pandemi öncesi yıllarda yaşanan yoğunluğun tekrarlanacağını tahmin ettiğini belirten Çeşme Turistik Otelciler Birliği (ÇEŞTOB) Başkanı Yakup Demir, “Geçtiğimiz sene kovid-19 nedeniyle yılbaşı etkinliği yapılamadı. Bu nedenle insanların bu yılki etkinliklere büyük bir talebi var. Şu anda Çeşme ve çevresinde açık otellerin büyük bir kısmında doluluk oranlarının yüksek olduğunu görmekteyiz. Şunu da belirtmek gerekir ki burada sokak kutlamaları, otel kutlamalarının önüne geçmiş durumda. Alaçatı sokaklarının yılbaşına hazırlandığını görüyoruz. Bu tarz günlerin insanlar için artık daha önemli hale geldiğini görüyoruz. 2 yıldan beri var olan pandeminin insan davranışları üzerinde bazı sonuçları olduğuna şüphe yok. Sağlığın, yaşamın, mutluluğun ne kadar önemli olduğu belirgin bir şekilde gösterdi. Bu sebeple insanlar bir fırsatını yakaladı mı, mutluluk hanesine yazacak anları yaşamak istiyor. Bunlardan biri de yılbaşı kutlamaları. Vatandaşlarımızın talebi yüksek fakat kafalarında bazı soru işaretleri var. Tekrar bir yasak veya kısıtlama olur mu diye düşünüyorlar. İlerleyen günleri bekleyip emin olduklarında bu kesimlerin de burada olacağını düşünüyoruz. Aynı şekilde işletme sahiplerinin de yılbaşında gerekli tedbirleri alarak bu etkinliklerini düzenlemek istiyorlar. Şu anda ona göre organizasyon yapıyorlar. Bir yandan da ‘yılbaşında bir kısıtlama olur mu’ diye düşünüyorlar. Bizim talebimiz gerekli tedbirleri yerine getiren işletmelere karşı böyle bir kısıtlamanın olmaması yönünde. Birçok işletme için yılbaşı adeta bir can suyu konumundadır” diye konuştu.

cestob-baskani-yakup-demir yenigün

SON DAKİKA KISITLAMASI MAĞDUR EDER

Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK) Başkanı Mehmet İşler, “Çok olağanüstü bir dönemden geçiyoruz. Kovid’in yeni bir varyantı olan Omicron ortaya çıkması. Diğer yandan dolar ve euronun, Türk Lirası karşında pik yapması bazı sorunları da beraberinde getirmektedir. Tedarikçi firmalarla, turizm işletmecileri arasında büyük uçurumlara neden olmaktadır. Şu anda çıkardığımız maliyet ile bir hafta sonraki maliyeti tutmuyor. Bu nedenle de vatandaşlarımıza TL ile fiyat vermekte büyük zorluklar çekiyoruz. Verdiğimiz fiyatlarda da maalesef piyasanın alım gücünün üstünde olduğunu görüyoruz. Belli kesim bu fiyatlara yaklaşmakta zorlanıyor. Bazı kesimler ise her ne koşulda olursa olsun yılbaşını geçirme noktasında hazır odluğunu görüyoruz. Sektördeki girdi maliyetleri, doğal olarak vatandaşlara sunulan fiyatlara yansıyor. Rezervasyonlara baktığımızda iyi olduğunu görüyoruz. Yılbaşına kadar da yüzde 100 dolacağını öngörüyoruz. Yılbaşının hafta sonuna gelmesi paket turlara ilgiyi çekmiş durumda. Tatil bölgesi dediğimiz özellikle Çeşme, Foça, Dikili ve Seferihisar bölgelerinde ağırlıklı olarak 2 günlük paket turları görmekteyiz. Merkezde ise daha çok günlük dediğimiz 1 gecelik organizasyon satışlarını görüyoruz. 2 gece konaklamalı fiyatlar bin 500 liradan başlayıp 4 bin liraya kadar çıkıyor. Şu anki talebe baktığımızda neredeyse tamamının iç pazardan geldiğini görüyoruz. Döviz fiyatlarının artması vatandaşların yurt dışında yılbaşını geçirmesinin önüne geçtiğini görüyoruz. Omicron varyantının Türkiye’ye de gelmesi ve yakın zamanda nereye evrileceği konusunda soru işaretleri var. Birçok sektör gibi bizim de endişelerimiz oluyor. İşletmeler, yılbaşında bir kısıtlama olmayacağını düşünerek bütün hazırlıklarını yapıyorlar. Bu hazırlıklar da tabi işletmeler için ekstra bir kalem oluşturmaktadır. Bizim beklentimiz eğer böyle bir kısıtlama düşünülüyorsa şimdiden bunu açıklamaları yönünde. Bütün hazırlıklar yapılıp rezervasyonlar tamamlandıktan sonra son dakika yasaklaması hem vatandaşları hem de işletmeleri zor duruma düşürecektir” diye konuştu.

mehmet işler-yenigün

AŞILANMA YAYGINLAŞTIRILMALI

Kordon İşadamları Derneği Başkanı Ömür Şanlı, “Şu anda Kordon bölgesindeki esnafımızın yılbaşı ile ilgili hazırlıkları sürüyor. Tabi pandemi kuralları nedeniyle alınan tedbirler var. Esnafımız da bu tedbirleri yerine getiriyor. Önümüzdeki süreçlerde tekrar kısıtlamaların olmaması adına aşılamanın daha yaygın hale getirilip herkesin aşılanması gerektiğini düşünüyorum. Aşısız vatandaşlarımız ile ilgili şu anda zaten belirlenen bazı kısıtlamalar mevcut. Fakat bunun daha da genişletilmesi gerekmektedir. Hali hazırda şehirler arası toplu taşıma yolculukları, tiyatro, sinema benzeri alanlarda PCR testi isteniyor. Bu kısıtlama kapsamına şehir içi ulaşım da dâhil edilmelidir. İnsanlar zorlu bir zaman dilimden geçiyor. Bu nedenle de vatandaşlarımızın rahatça ve bütçelerini sarsmadan eğlenip stres atması adına Kordon esnafı olarak fiyatları minimumda tutmaya özen gösteriyoruz. Herkes gibi biz de fedakârlık yapıyoruz. Umuyorum ki yılbaşıyla beraber ülkemiz adına daha güzel günlerin habercisi olur” ifadelerini kullandı.

ömür şanlı-yenigün