Turizmde İzmir’i Selçuk taşıyor

Turizmde İzmir'i Selçuk taşıyor

Kanal Ege'de Hüseyin Aslan'ın konuğu olan Selçuk Belediye Başkanı Yrd. Doç. Dr. Dahi Zeynel Bakıcı, ilçedeki turizm ve tarım potansiyeline dikkat çekerek, “Turizmi İzmir'de Selçuk taşıyor.

Turizmde İzmir'i Selçuk taşıyor

Kanal Ege'de Hüseyin Aslan'ın konuğu olan Selçuk Belediye Başkanı Yrd. Doç. Dr. Dahi Zeynel Bakıcı, ilçedeki turizm ve tarım potansiyeline dikkat çekerek, “Turizmi İzmir'de Selçuk taşıyor.

Turizmde İzmir'i Selçuk taşıyor
04 Eylül 2018 - 09:58


Efes muazzam bir ziyaretçi alıyor. 2 buçuk milyon civarında bir ziyaretçisi mevcut. İyi bir planlamayla ziyaretçi sayısı 10 milyona çıkabilir. Selçuk, dantel gibi işlenecek bir coğrafi alandır. Selçuk, uluslararası anlamda ses getirecek bir alandır” ifadelerini kullandı.

Hüseyin Aslan: Bu akşamki “Mercek” programımızda program konuğumuz, özellikle inanç turizminde dünyanın en önemli merkezlerinden biri olan ve İzmir’e gelen yabancı turistlerin yüzde 70’ine yakınına ev sahipliği yapan Selçuk’un Belediye Başkanı Yrd. Doç. Dr. Sayın Dahi Zeynel Bakıcı’dır. Şimdi; tüm eğitimi, akademik yaşamı ve çalışma hayatı, yerel yönetimler; mali konular ve finansman ile yerel yönetim harcamalarının ekonomiye etkileri üzerine olan Selçuk Belediye Başkanımız Sayın Zeynel Bakıcı ile Selçuk’un bugününü ve yarını ile Başkanlık döneminde yaptıklarını ve yapamadıklarını konuşacağız.

Belediye Başkanı seçildiğinizde bulduğunuz Selçuk’la bugünkü Selçuk’u kıyaslar mısınız?
4 yılda neler değişti?Süreç her zaman değişime açıktır. Mutlaka her alan değişim yaşıyor. Bizler de değişiyoruz. Selçuk da bu değişimi yaşıyor. Değişimin olumlu yönde olmasını sağlamak önemli. Gerekli planlamaları, düzenlemeleri, önlemleri alıyoruz. İnsanımızın refah düzeyini artıracak şekilde çalışmalar yapıyoruz. 5 yılda Selçuk'ta olumlu değişikliklerin olduğunu rahatlıkla ifade edebiliriz. Bildiğiniz gibi altyapı çok önemli. Selçuk içme suyuyla, doğalgazıyla, enerji hatlarının aşağıya alınmasıyla, telekomünikasyonla ilgili hatların döşenmesiyle tam bir şantiye gibiydi. Her nimetin bir külfeti vardır. O külfeti yaşıyoruz. Külfeti asgari düzeyde yaşatmak adına çalışmalarımız devam ediyor. Sonuç çok daha güzel olacak. Yatırımlarda çok özenli ve dikkatli davranıyoruz. Kimsenin ayağına basmamaya gayret ediyoruz. Kimseyi üzmek istemiyoruz. Bu noktada dengeleri gözetiyoruz.

SELÇUK AYAĞA KALKIYOR

Doğalgazın, İZBAN'ın ilçemize gelmesi önemliydi. Dr. İsmail Aka Kütüphanesi ve Sosyal Etkinlik Merkezi'nin Selçuk’a kazandırdık. Bir açık hava düğün salonu yaptık, kreşlerimizi yaptık. Pamucak'ta çok güzel bir sosyal tesis oluşturduk. Soğuk hava deposunu bitirdik. Efes Meslek Yüksekokulu'nu tamamladık. İmar planlarımızla çok önemli çalışmalar yaptık. Bu dönemi fiziksel ve sosyolojik anlamda bir rehabilitasyon ve onarma dönemi olarak ifade edilebilir. Yeşil alanları artırdık, parkların sayısını artırdık. Bütün kurumlarla sağlıklı bir iletişimimiz var. Bu başlı başına önemli bir konu. Kimseyle kavga etmiyoruz. Bunun da yararını görüyoruz.HASTANE HAYATİ MESELE

5 yıllık görev sürenizde, Selçuk’a uyguladığınız projeler, yaptıklarınız ve yapmak istediğiniz halde yapamadıklarınız hakkında bilgi verir misiniz?

Önümüzdeki en önemli konulardan bir tanesi hastanedir. Hastane hükümetimizin projesi ama bir şanssızlık yaşandı. Proje hayata geçirilirken Şehir Plancıları Odası o bölge tarımsal sanayi bölgesidir diye itiraz etti. Yerel mahkeme itirazı uygun gördü ve proje durduruldu. Şimdi 1/100 binlik planlarda değişiklik yaparak hastane projesinin önünü açmak istiyoruz. Bunlar milli servettir. Şu anda pırıl pırıl bir hastanemiz olabilirdi. Hastane, Selçuk'un acil bir ihtiyacı. Toplu konutla ilgili çalışmalarımızda sona yaklaştık ve kazma vurulacak duruma geldik. Yeni bir Selçuk oluşuyor. Çok büyük bir özlemimiz var. Önümüzdeki günlerde Sayın Binali Yıldırım'ın 35 projesi içinde yer alan Efes Antik Liman Projesi de hayata geçecek.

 

Selçuk açısından müthiş bir proje olduğunu düşünüyorum. Tamamlandığı zaman etkilerini uluslararası anlamda göreceğiz. Biz göz boyamak için çalışmıyoruz. Altyapı çalışmalarına ağırlık veriyoruz. Makyaj yapmıyoruz. Şu anda gerçek yatırımları yapıyoruz. Eski halin olduğu yere bir Gençlik ve Kültür Merkezi yapacağız. Projeyi yarışmayla belirledik. Böylece gençler Selçuk'ta keyifli vakit geçirebilecekler.


10 MİLYON ZİYARETÇİ HEDEFİ

Turizmi İzmir'de Selçuk taşıyor. Efes muazzam bir ziyaretçi alıyor. 2 buçuk milyon civarında bir ziyaretçisi mevcut. İyi bir planlamayla ziyaretçi sayısı 10 milyona çıkabilir. Selçuk, dantel gibi işlenecek bir coğrafi alandır. Selçuk, uluslararası anlamda ses getirecek bir alandır. Onun için koruma amaçlı imar planlarına yöneldik. Bunlar ortaya çıktığında Selçuk'un önü açılacaktır. Kısa vadeli düşüncelerden, orta ve uzun vadeli düşüncelere yönelmemiz lazım. Mesela şimdi bir meydan projemiz var. Kentin çehresini tamamen değiştirecek. Biz yerel yöneticilere düşen; sağlıklı zeminleri oluşturmaktır. Biz bunu yapıyoruz. Selçuklu belirli bir süre sonra bunun farkına varacaktır. Çarpık bir yapılaşmayı asla istemiyoruz. Planlı yapı içinde sağlıklı bir yaşam olacaktır. Bu da Selçukluların gelirini her sektörde artıracaktır. Biz geleceğe yatırım yapıyoruz.

Siz; yerel yönetimler, maliye, ekonomi ve finans uzmanısınız. Selçuk Belediyesi’nin mali yapısı ve yatırım kapasitesi ne durumdadır, kaynak sıkıntısı çekiyor musunuz?

Kaynak sıkıntısı çekiyoruz. Geçtiğimiz yıl turizmde ülke olarak sıkıntılı bir dönem yaşadık. Ancak bu sene çok iyi bir turizm geliri ortaya çıkıyor. Ziyaretçi sayısında çok büyük bir artış var. Şu anda gerçekten 2014'ü yakalayabiliriz. Bütün göstergeler bunu ortaya koyuyor.Selçuk'la ilgili hayaliniz nedir?

Ben bize yakışanı yapmak istedim. İlçemizde uygulayacağımız projelerle Selçuk'u gıpte edilen bir yer haline getirmek hedefindeyim. Bunu hayata geçirmek için bütün gayretimizle çalışıyoruz. Seçtiğimiz yol çok kolay bir yol değil. Doğru olan meşakkatli yolu seçmektir dedik. Sevgiyle, saygıyla, samimiyetle ve iyi niyetle olaya yaklaşıyoruz. Otoriter bir bakış açımız yok. İlçemiz, yaşam standartları açısından örnek bir yer olsun istiyoruz.

BÜYÜKŞEHİR ÜZERİMİZE DÜŞMELİ

Büyükşehir Belediyesi’nin turizmle ilgili üzerimize düşmesi lazım. Her projede bize öncü olması lazım. Makro planlarla karşımıza çıkması gerekiyor. Mesele sadece tanıtım meselesi de değil. Altyapıların turizm potansiyeline uygun olması lazım. Turizm çeşitliliğinin en yoğun olduğu yer İzmir ve Selçuk'tur. Selçuk, turizm ve tarımda çok iyi noktada. Bunların önünü açmak için de eğitim, eğitim, eğitim diyoruz. Selçuk'a bilim çok yakışır. Sonuç olarak Büyüşehir Belediyesi ile Selçuk arasındaki iş birliği çok daha iyi noktalara taşınabilir. Siyasi düşünceleri geri planda tutmamız lazım. Belediyecilik, siyasi mekanizmaların yoğun olduğu alanlar değildir. Büyükşehir Belediyesi’nin İzmir'in 30 ilçesine eşit hizmet götürmesinin yolu açılmalıdır. Ben Sayın Aziz Kocaoğlu’na Selçuk'a yaptığı yatırımlar için teşekkür ediyorum. Ama yeterli olmadığını da ifade ediyorum.

ŞİRİNCE'DE YENİ PROJELER

Şirince'de ziyaretçi sayısında artış var. Yıllık ziyaretçi sayısı 1 buçuk milyona yaklaşıyor. Şirince'de de gıpte edilecek projeleri hayata geçireceğiz. Şirince'yi kurtarmış olacağız ve herkes çok mutlu olacak.Doğukan Fikri FİDAN


YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Alıcık, Ustalık dönemi projelerini anlattı.
Alıcık, Ustalık dönemi projelerini anlattı.
Arpaz Mahallesi sakinlerine ücretsiz ulaşım desteği .
Arpaz Mahallesi sakinlerine ücretsiz ulaşım desteği .