Turizmdeki olağanüstü yoğunluk endişe yarattı

Türkiye'nin önde gelen turizm merkezlerindeki bayram yoğunluğu turizmcileri sevindirirken, artan insan hareketliliği nedeniyle sağlıkçılar sonbahar gelmeden 4. pik yaşanabileceği uyarısı yaptı

Güncel 24.07.2021 - 07:10 24.07.2021 - 07:11

Türkiye'nin önde gelen turizm merkezlerindeki Kurban Bayramı yoğunluğu turizmcileri sevindirirken, sahil halkı ve sağlıkçıları ise tedirgin etti. Kıyı Ege Belediyeler Birliği ve Konak Belediye Başkanı Abdül Batur ise kış nüfusu ile ödenek alan belediyelerin bayram tatilinde milyonlara hizmet vermeye çalıştığına dikkat çekti.

Meslek hayatında böylesi bir turizm hareketi görmediğini dile getiren Çeşme Turistik Otelciler Birliği (ÇESTOB) Başkanı Yakup Demir, Çeşme'de bayram tatiliyle beraber olağanüstü ve tarihi bir yoğunluk yaşandığını ifade etti.

Kurban Bayramı tatilinde Çeşme’nin kapasitesinin üzerinde bir taleple karşılaştığına dikkat çeken ÇEŞTOB Başkanı Demir, “Olağanüstü tarihi bir yoğunluğu yaşıyoruz. Çok büyük bir destinasyon değiliz. Fazla plajımız var fakat 1 milyon insani ağırlayabilecek kapasitede bir bölge değiliz. Alaçatı’nın sokaklarında yürümek nerede ise imkansız. 500 metre uzunluğundaki bir sokağı 1 saatte yürüyerek geçebiliyorsunuz” dedi.

FİYATLAR DÜŞECEK
Türkiye’nin bir çok tatil merkezinde fiyatların yükseldiği yönündeki eleştirileri yanıtlayan Demir, “Biz de sık sık yüksek fiyat şikayetleri alıyoruz. Bayram tatilinde yaşanan çok fazla talep nedeniyle fiyatlarda bir değişim var. Arz talep dengesine göre küçük bir fiyat artışı yaşandı. Pandemi döneminde kapalı olan turizm işletmelerimizde çarklar dönmeye başladı. Serbest ekonomide fiyat ayarlaması yapabilmek pek kolay değil. Bayram tatilinin hemen ardından stabil hale gelebileceğini düşünüyorum” şeklinde konuştu.

10 AĞUSTOS’A KADAR DOLUYUZ
Pandemi sonrası insanların büyük bir tatil ihtiyacı hissettiğine dikkat çeken Demir, “Meslek hayatımda ilk kez iç turizmin bu kadar hareketlendiğini görüyorum. 10 Ağustos tarihine kadar işletmelerimizin tamamına yakını dolu. Bu doluluk nedeniyle tatil yapamayanlar Eylül ve Ekim ayları için rezervasyon yaptırıyorlar”dedi.

BAYRAMDAN SONRA DA GELİN
Ömründe bu kadar kalabalık görmediğini belirten Çeşme Belediye Başkanı M. Ekrem Oran, Cumhuriyet tarihinde görülmemiş bir yoğunlukla karşı karşıya olduklarını ifade etti. Başkan Oran, “Bayram tatilinin başlangıcından itibaren Çeşmemiz’e 500 bin araç girişi oldu. Çeşme ilçemiz sınırlarındaki toplam çöp 400 ton. Normale göre 10, kışa göre normalin 12-13 katındayız. Normal sezonun ise 2-3 katındayız. Çeşme biliyorsunuz böyle büyük nüfusları ağırlamaya alışık bir yer ama bu kadar büyüğünü belki de ilk defa görüyoruz. Bu bir rekor denilebilir. Bunun nedenini 16 aydır pandemi nedeniyle kapalı kalan vatandaşların yarattığı talep patlaması gibi düşünebiliriz. Günü birlik gelmeyi tercih eden vatandaşlarımızı, bayramdan sonra da yeryüzündeki cennet Çeşmemiz’e, eşsiz plajlarımıza, çarşılarımıza, dünya markası Alaçatımız’a, Çiftlikimiz’e, Dalyanköyümüz’e, Germiyanımız’a ve Ildırımız’a bekliyorum” dedi.

DAHA DUYARLI OLUN
Bayram tatiliyle birlikte ilçe nüfusunun on kat arttığına dikkat çeken Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin, temizlik işleri ekipleriyle üç vardiya halinde çalışmak zorunda kaldıklarını günlük 240 ton çöp topladıklarını belirtirken vatandaşları daha duyarlı olmaya çağırdı.

BİZ UYARMIŞTIK
Kendilerinin kıyı belediyelerinin yaşayabileceği sıkıntıları her platformda bugüne kadar detaylarıyla dile getirdiklerini hatırlatan Kıyı Ege Belediyeler Birliği ve Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, “Yaşanabilecek altyapı ve sağlık sorunlarına dikkat çekerek, vatandaşa hizmet götürmeye çabalayan belediyelere destek olunmasını istedi” dedi.

Kıyı Ege Belediyeler Birliği ve Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, “Gerçekten çok sıkıntılı bir süreç yaşanıyor. 50 bin nüfuslu Çeşme'de şu an 1 milyonun üzerinde kişi var. Yani 50 bin kişiye göre hizmet vermesi gereken bir ilçede 1 milyon kişi var şu an. Bunun sağlığı, çöpü, suyu, altyapısı var. Belediye hizmetlerinin aksamadan devam etmesi gerekiyor, ki pandemi dönemi henüz tam olarak bitmiş değil. Başkan Ekrem Oran Çeşme'de normalde günlük toplanan çöpün 10-15 kat arttığını söylüyor. Yine kıyı belediyelerimizin çöpü 20-25 kat arttı. Kıyı belediyelerimizin çöpün ne kadar arttığı, bertaraf tesislerinin ne kadar zorlanacağı aşikar. Orada çalışan işçi, araç ve diğer yapılacak çalışmalar da cabası. Bu süreç belediyeleri çok zorlayacak" diye konuştu.

TEDBİRİ ELDEN BIRAKMAYALIM
Kıyı belediyelerin nüfusunda yaşanan patlamanın pandemiyi de tetikleyebileceği endişesini yaşadıklarını belirten Başkan Batur, “Yaşanan durumun Kıyı Ege’de vaka sayılarını artırabilecektir. Sahillerde herkesin tatilini yaparken dikkatli davranması gerekir. Dikkatsiz davranılan sahil kesimindeki virüs tatil bitiminde Anadolu'ya ve Türkiye'nin her tarafına dağıtılmış olur. Tatil yapan yurttaşlarımız özellikle sahil kesiminde, kıyı Ege'de vaka sayılarını arttıracak davranışlardan kaçınmalıdır”dedi.

 

4. PİKE DAVETİYE ÇIKARILDI
Pandemi önlemlerinin tamamına yakının kaldırıldığına dikkat çeken Tabip Odası Başkanı Dr. Lütfi Çamlı, “Henüz epidemiyolojik veriler bir açılım sürecini önermezken, turizm sezonun nedeniyle, vakaların da azalmasıyla 1 Temmuz itibarıyla bir normalleşme süreci başladı. Önlemlerin neredeyse tamamına yakını kaldırıldı. Vatandaşta bunun yansıması bir rehavet algısı ve ‘artık pandemi geçti’ şeklinde oldu. Bütün dünyada giderek artan, baskınlaşan Delta varyantının ülkemizde de giderek arttığını biliyoruz. Toplam nüfusa göre baktığımız zaman 2 doz aşı yapılanların oranı yüzde 25’lere daha yeni ulaştı. Toplumsal bağışıklıktan hala uzağız. Ayrıca, bir bayram süreci yaşadık, şehirler arası yoğun bir trafik oldu. Delta varyantının yüksek olduğu ülkelerden çok sayıda turist geldi ve bu noktada karantina gibi tedbirler uygulanmadı. Tüm bunlar önümüzdeki süreçteki vaka artışlarını en önemli nedeni olacak” dedi.

Toplumsal salgını önleyecek pandemi ile mücadele etmek yerine ekonomik kaygılarla salgını idare etme yönünde bir yönetim anlayışının sergilendiğini savunan Dr. Çamlı, “Bu noktada da önceki piklere yaşadığımız gibi tekrar açılma tekrar kapanma şeklinde giden bir süreç var. Bütün bunlar giderek şiddetlenebilecek bir salgına, belki de bir 4’üncü pike davetiye çıkarabilir. Süreçte iki doz aşılama sayımızı hızla artırır ve tedbirlere çok sıkı bir şekilde uyarsak vakalarda tekrar bir kontrol altına alma gerçekleşebilir. Ama bu rehavet algısı devam ederse, aşılamada da gerekli hızda gidemezsek Eylül’de yeni bir pikle karşılaşabiliriz” dedi.

SAĞLIK ÇALIŞANLARI TÜKENDİ
Muğla Tabip Odası Başkanı Dr. Cafer Şahin, Muğla’da koronavirüs vaka oranının yüzde 100 arttığını, hastanelerde doktorların günde 400’e yakın hasta muayene etmek zorunda kaldığını söyledi.

Dr. Cafer Şahin, “Bizim ilçelerimiz, sahil bölgelerinde nüfusu yoğun olan bölgeler. Dışarıdan gelen vatandaşlarımız ve turistlerimiz, nüfusu arttırmaktadır. Bayram tatili, yerleşik nüfus oranı 8-9 katına çıkarmıştır. Bu tüm sahil ilçelerimizdeki hastanelerimizde yoğunluk oluşturdu. Datça’dan örnek verirsek, yaz nüfusu artış eğilimindeydi. Bu artış katlanarak devam etti. Günlük 100 hasta bakan doktorlarımız, 400 hastaya bakmaya başladı. Bunun Fethiye, Bodrum ve Marmaris’te de aynı olduğunu görüyoruz. Hekimlerimiz başta olmak üzere, şu anda hemşire ve sağlık personeli yetersizliğini yaşıyoruz. Bu durum hekim ve diğer sağlık çalışanlarımızda bıkkınlık ve yorgunluk yaratmış durumdadır” dedi.

Ege sahillerinde mahşeri kalabalık
Turizm beldesinde mahşeri bir kalabalığın olduğunu vurgulayan Özdere Çukaraltı Mahalle Muhtarı Mehmet Çolak, “Pamucak, Ahmetbeyli, Özdere, Gümüldür ve Ürkmez sahilinde adım atacak yer kalmadı. Karpuzunu kapan sahile koştu. Ne sokaklarda ne sahilde ne de denizde boş yer var. Yazlıklarla deniz arasındaki sahilde yasak olduğu halde çadırlar kuruluyor. Ne zabıta ne de jandarma yeterli. Yaz döneminde Büyükşehir Belediyesi zabıta ekipleri ilçe ekiplerine destek vermelidir. Jandarma ekiplerine merkezden hafta sonu desteği verilmelidir. Araçlar öylesine gelişi güzel park edilmiş ki boğulma tehlikesi yaşayan vatandaşa bile ambulanslar ulaşamıyor. Alım gücü azalan yurttaşlar yiyeceğini yanında getiriyor. Sahil esnafından alış veriş yapan yok denecek kadar az. Tekel bayileri iş yapıyor. 9 günlük tatil bitiminde sahillerde pislik hakim olacak. Çocuk bezi, meyve sebze kabuğu, çerez kabuğu naylon poşetler başta olmak üzere güzelim sahil kumu tanınmaz halde olacak. Birileri cennette tatil yaparken arkalarında cehennem bırakıp gidecek. Ne olur buna müsaade etmeyelim” sözleriyle uyarı yaptı.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@