Acıbadem Üniversitesi Kuluçka Merkezi’nde 2 yıllık araştırma sonucu geliştirilen yöntemde sürüntü yerine gargara ve ağız çalkalama suyu örneği alınıyor. Örnekten COVID-19 başarılı bir şekilde saptanıyor.

617093094e3fe10fcca7c20d

ÇOCUKLAR İÇİN KOLAYLIK

Acıbadem Üniversitesi Tıbbi Mikrobiyoloji ve Medikal Biyoteknoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Tanıl Kocagöz ve Tıp Mühendisliği Bölümü Başkanı Prof. Dr. Özge Can’ın geliştirdikleri ve MyMagiCon adı verilen yöntemin güvenilirliği bilimsel olarak kanıtlandı. Sağlık Bakanlığı’nca onaylanan yöntem dünyada bir ilk.

Prof. Dr. Kocagöz şunları anlattı: “Bir yemek kaşığı kadar suyla gargara yapıyoruz. Suyun, gargara ve ağız çalkalama sırasında boğazın ve ağzın tüm yüzeylerine değmesiyle, sürüntüye göre çok daha fazla virüs test edilecek sıvıya geçiyor. Bu sıvı, örnek toplama tüpüne konuyor. İşlem 5 dakika sürüyor. Gargara yapamayacak kadar küçük yaşta çocukların sadece ağız çalkalama suyu vermeleri yeterli. Yöntemin örnek alma işlemini kolaylaştırarak COVID-19 taşıyıcılarının toplumda daha etkin saptanması ve erken izolasyonu ile salgının kontrolüne katkıda bulunacağı umudundayız.” (Hürriyet)