Türkiye İsrail’le birlikte eşitsizlikte son sırada

Bir yılda İzmir’deki 18 yaşından küçük 1.977 kız çocuğu eğitimini yarım bırakarak evlen(diril)di. İKK Kadın Meclisi Başkanı Nevin Öğütçen, kesintisiz bir temel eğitim talep etti.

Güncel 11.10.2021 - 13:29 11.10.2021 - 13:40

Nihat Ak/ YENİGÜN -  İzmir Kent Konseyi Kadın Meclisi, Dünya Kız Çocukları Günü nedeniyle düzenlediği basın toplantısında önemli verileri paylaştı. UNICEF’ in, OECD üyesi 41 ülkede çocuklar arasındaki fırsat eşitsizliğini incelediği raporunda Türkiye’nin İsrail’le birlikte son sırada yer aldığına dikkat çeken Meclis Başkanı Nevin Öğütçen, 4+4+4 kesintili eğitim sisteminin kız çocukların eğitimde kalma süresini düşürdüğüne dikkat çekti ve 12 yıl kesintisiz temel eğitim talep etti. Okul öncesi eğitim süresinin 2 ila 3 yıl arasında olmasını isteyen Kadın Meclisi, son yıllarda artışa geçen çocuk evliliklerine dikkat çekerek, İzmir’de eğitimini yarım bırakarak evlendirilen 18 yaşından küçük kız çocuklarının sayısının 2020 yılında 1.977 olduğunu açıkladı. Meclis, İstanbul Sözleşmesi’nin kadınlar kadar kız çocuklar için de önemli bir güvence olduğunu kaydetti.

Afiş-3

İzmir Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Nevin ÖĞÜTÇEN, “Kız çocuklarının eğitim, sağlık, güvenlik, beslenme, gelişim gibi temel haklarını eşit olarak kullanması, kız çocuklara yönelik ayırımcılık ve şiddete son verilmesi çağrısıyla yola çıkılan bugünü çok önemsiyoruz. Çünkü her çocuk yaşamayı, sağlıklı, güvenli, ihmal ve istismardan, şiddetin her türlüsünden uzak, beslenme ve gelişme hakkını yaşayarak, sevgiyle büyümeyi hak ediyor. Elbette kız çocukları da!” dedi.

Konuşmasında Türkiye’de kız çocuklarının yaşadıkları sorunlara da değinen Kadın Meclisi Başkanı Nevin ÖĞÜTÇEN, “Kız çocukların ihmal ve istismardan korunması için kararlı bir devlet politikasına ihtiyacımız var. Bugün son derece adaletsiz şekilde biz kadınların üzerinde olan ev içi ücretsiz bakım ve aile sorumluluklarının kız çocukların kaderine de yazılmaması için acilen gerekli hizmetlerin geliştirilmesi gerekiyor. Kamu, özel sektör, yerel yönetimler ve sivil toplum örgütlerinin de kız çocuklarının dijital dünyaya liderlik etmesi sürecini destekleyen iş birlikleri içinde çalışmasını talep ediyoruz” açıklamasını yaptı.

IMG_6445

DİJİTAL DÜNYADA KIZ ÇOCUKLARI EŞİT DEĞİL

Toplantıda, Covid-19 salgınının kız çocukların durumunu çok olumsuz etkilediğine de dikkat çekildi. Başkan ÖĞÜTÇEN, şöyle konuştu: “Dünya genelinde internet kullanımında kız çocuklar aleyhine yüzde 17'lik bir cinsiyet farkı var. Oysa dijital yetenekler geleceğin iş dünyasında yer almanızın ön şartlarının başına yerleşti. Bugün var olan birçok iş gelecekte olmayacak, ileri teknolojik beceriler gerektiren yepyeni işler doğacak. Bugün kız çocukların yaşadığı dijital eşitsizlik, yarın genç kadınların istihdam edilmeleri önünde ciddi bir engel olacak. Küçücük desteklerle, örneğin 2021 Tokyo Olimpiyatları’ndan, Dünya ve Avrupa spor yarışmalarından madalyalarla dönen, gurur kaynağı kızlarımız var. Bilim dünyasında müthiş başarılara imza atan genç kadınlarımız var. Kız çocukları, kendilerine katılım fırsatı ve beceri edinme imkanı sunulduğunda, girişimci ve yenilikçi kuşağın başını çekebilir, kendi toplumlarının değişim öncüleri, büyük kadın liderler olabilirler.” Toplantıda, bugün kız çocuklara sunulmayan desteklerin, gelecekte genç kadınları güçsüz ve bağımlı kıldığı vurgulandı.

IMG_6447

KUTU KUTU KUTU

REŞİT OLMADAN EVLENDİRİLİYORLAR

• UNICEF’ in, OECD (Ekonomik Kalkınma ve İş birliği Örgütü) üyesi 41 ülkede çocuklar arasındaki fırsat eşitsizliğini incelediği raporunda Türkiye İsrail’le birlikte son sırada yer alıyor.

• Eğitim-Sen’in yayınladığı 2018 Yılı Eğitimde Cinsiyetçilik Raporu’na göre ders kitaplarında kız çocuklara daha çok ev içi alanda ya da bu rollerine uygun meslekler tavsiye ediliyor.

• İzmir’de 2020 yılında 18 yaşından küçük 1.977 kız çocuğu eğitimini yarım bırakarak evlen(diril)di.


 


 

Yorumlar