Türkiye’yi aydınlatacak "Van...

Türkiye'yi aydınlatacak "Van Kandili" İzmir'de

Türkiye'yi aydınlatacak "Van Kandili" İzmir'de

Türkiye'yi aydınlatacak "Van Kandili" İzmir'de
12 Haziran 2018 - 11:32

Türkiye'yi aydınlatacak "Van Kandili" İzmir'de

Yaşayan Şehirler Platformu'nun öncülüğü ile Van Valisi’nin ev sahipliğinde gerçekleşen
toplantıda kentten seçilen kandillerin, DEU Güzel Sanatlar Fakültesi'nde üretimine başlandı 

Yaşayan Şehirler Platformu liderliğinde, İzmir ve Van, Şehir Ödülleri Türkiye 2018’de işbirliğine gidiyor. 2018 yılında tüm Türkiye’den ödül hak edenlere ve seçkin jüri üyelerine takdim edilmek üzere, Van Valisi’nin ev sahipliğinde gerçekleşen toplantıyla “Van” ilinden seçilen kandilin, DEU Güzel Sanatlar fakültesinde üretimine başlandı.
Her yıl, şehir paydaşlarının hayata geçirdiği, kentin geleceğini şekillendirecek doğru proje ve uygulamaların desteklenmesi, iyi uygulamaların örnek gösterilmesi, diğer kentlerdeki paydaşlar ile paylaşılması, yeni proje ve uygulamalar için cesaretlendirilmesi, fikir alışverişi yapabilecekleri ortak zemin oluşturması amacıyla düzenlenen Şehir Ödülleri Türkiye’yi bu yıl Van’ın tarihi kandili aydınlatacak.

VAN KENTİ KANDİLİ

2017 yılında Efes Müzesi'ne ait bir Helenistik Dönem kandilinin ödül olarak takdim edildiği etkinlik için, birçok şehir içinden güneşin ülkemize doğduğu Van Şehri’ne ait bir kandil, Van Valiliği’nin ev sahipliğinde gerçekleşen Şehir Ödülleri Türkiye 2018 Kandil Seçim toplantısında seçilmişti.
Seçiciler arasında, Van Valisi ve Van Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Murat Zorluoğlu’nu, Yaşayan Şehirler Platformu Başkanı H. Alper Akın, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Peyami Battal, Van Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Mustafa Yalçın, Dokuz Eylül Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Esra Aslanertik, İl Kültür ve Turizm Müdürü Muzaffer Aktuğ, Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Halil İbrahim Güray, Van Urartu Müze Müdürü Erol Uslu ve DAKA Dış İlişkiler ve Fonlar Birimi Birim Başkanı Harun Örnek yer aldı.
Seçilen kandil çamuru, Yaşayan Şehirler Platformu’nun daveti ile İzmir’e gelen Van heyeti, Yaşayan Şehirler Platformu ve Dokuz Eylül Üniversitesi ekiplerinin katılımıyla DEU Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hacı Yakup Öztuna ev sahipliğinde, Seramik ve Cam Tasarımı Bölüm Başkanı Prof. Dr. Halil Yoleri yönetiminde yoğruldu.

İSİMLER KANDİLDE
 
DEU GSF Geleneksel Türk Sanatları Bölümü Eski Yazı Anasanat Dalı Öğretim Görevlisi Özkan Birim’in ekibiyle incelediği kandilin, Selçuklu dönemine ait olduğu, üzerine nakşedilen bordürde nur süresinin 35. Ayetin ilgili kısımlarının rumi motifler ile yer aldığının düşünüldüğü., etrafında bulunan mühürlerde dönemin kuş motifleri ve rumi motifleri ile yaşam izlerine ve değerlerine yer verildiği, yaşamın devamlılığını simgeleyen geçmelere yer verildiği, üzerinde arap harfleri ile üreten ustanın adınn baba adıyla birlikte yazıldığı belirtildi.
Eşsiz nitelikteki kandil T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığının Özel izni ile Van Urartu Müzesi’nden seçilerek, DEÜ GSF Seramik ve Cam Tasarımı Bölüm Başkanı Prof. Dr. Halil YOLERİ yönetimi tarafından Van Büyükşehir Belediyesi Sponsorluğunda, 100 adet üretilerek “Şehir Ödülleri Türkiye 2018” etkinliği ödül hak edenlerine, destekleyen bakanlıklarımızın bakanlarına, destekleyen kurum yöneticilerine, şehrin ve ören yerlerinin tanıtımına büyük destek sağlayacak seçkin jüri üyelerine kamuoyu önünde takdim edilecek.

ÜRETİM TAMAMLANDI

Yaşayan Şehirler Platformu Başkanı H. Alper Akın, Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erdal Çelik, Yaşayan Şehirler Platformu Genel Sekreteri, Yenigün Gazetesi İmtiyaz Sahibi Ömer Dinçer, Dokuz Eylül Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Esra Aslanertik, Van İl Kültür ve Turizm Müdürü Muzaffer Aktuğ, DAKA Genel Sekreteri Halil İbrahim Güray ve DAKA Birim Başkanı Harun Örnek’in isimleri onlar için üretilen kandile aslına uygun arapça alfabe ile kazındı.
Yaşayan Şehirler Platformu Başkanı H. Alper Akın’ın sunumuyla başlayan, tören’e, Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörü V. Prof. Dr. Erdal Çelik, Dokuz Eylül Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Esra Aslanertik, Kanal Ege ve Yenigün Gazetesi Onursal Başkanı Ömer Dinçer, Van Kültür ve Turizm İl Müdürü Muzaffer Aktuğ, Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Halil İbrahim Güray, DAKA Birim Başkanı Harun Örnek, İZKA Genel Sekreteri Dr. Mehmet Yavuz, Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hacı Yakup Öztuna, Denizcilik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali Deveci, Güzel Sanatlar Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Mehmet Koştumoğlu, Hukuk Fakültesi Dekan V. Prof. Dr. Murat Aydoğdu, Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Halil Yoleri, Seferihisar Meslek Yüksek Okulu Müdürü Doç. Dr. Turgay Bucak, Yaşayan Şehirler Platformu üyeleri ve Dokuz Eylül Üniversitesi akademisyenleri ve öğrencileri katıldı. Etkinlikte hazırlanan kandillerin hep birlikte fırınlana verilmesi ile Şehir Ödülleri Türkiye 2018 kandillerinin üretimi tamamlandı.


ÖDÜL TÖRENİ.

Kandiller, 19 Temmuz 2018 tarihinde, DEU Güzel Sanatlar Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Mehmet Koştumoğlu yönetiminde misafir illerin Vali, Belediye Başkanları ve liderleri buluşturacak, “Liderlerin Gözünden Tarihi Kemeraltı” fotoğraflama gezisi,  İZPAD Genel Sekreteri ve DEÜ GMS Bölüm Başkanı Doç. Dr. Turgay Bucak’ın yönetiminde, misafirlere İzmir lezzetlerini aktaracak “İzmir’i İzmir Yapan Lezzetler” kokteyli ve DESO Müdürü Doç. Dr. S. Aslı Gedikli yönetiminde, icra edilecek “Yöresel Ezgiler Senfoni ile Yeniden Hayat Buluyor” konseri ve Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı İşbirliği ile hayata geçecek 50 fotoğraflık Güneşin Başkenti “VAN” sergisi sonrası Sabancı Kültür Sarayı’nda Türkiye’nin yeni televizyonu Kanal Ege canlı yayınıyla gerçekleşecek törende hak edenlere takdim edilecek.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İyi Parti Çeşme İlçe Başkanı istifa etti
İyi Parti Çeşme İlçe Başkanı istifa etti
Aliağa FK, Bozüyük maçına kilitlendi
Aliağa FK, Bozüyük maçına kilitlendi