Türkiye’yi tarım kurtaracak

Türkiye'yi tarım kurtaracak

Eskiyörük'den önemli açıklamalar

Türkiye'yi tarım kurtaracak

Eskiyörük'den önemli açıklamalar

Türkiye'yi tarım kurtaracak
27 Temmuz 2018 - 09:34

Tire Süt Kooperatifi Başkanı Mahmut Eskiyörük, Türkiye'nin kalkınmasında tarımın önemine dikkat çekerek, “Türkiye'yi kuırtaracak olan tarımdır. Tarımdan başka dünyayla rekabet edebileceğimiz başka bir sektör yok. Tarımı da kooperatifleşmeyle istediğimiz seviyeye getirebiliriz. Lütfen kooperatifçiliğe öcü gibi bakmayalım” dedi.

Tire Süt Kooperatifi Başkanı Mahmut Eskiyörük, kırsalın sorunlarını çözmeden kentlerin sorunlarını çözmenin mümkün olmadığını ifade ederek, “Keşke Tarım Bakanlığımız yerelde kalkınma modelini uygulasa. Kırsalın sorunlarını çözmeden kentin sorunlarını çözemezsiniz. Biz İzmir'i daha yaşanılır bir kent yapmak istiyorsak Kiraz'in köyündeki sorunları çözmemiz gerekiyor. Büyükşehir Belediyesi'nin kırsal kalkınma hamlesi ve bakış açısı önemli. Şirket tarımcılığı ise çok tehlikeli ve vahşi bir anlayış. Küçük üreticileri tasviye ederek büyük işletmelere dönüştürme anlayışı ülkemiz için çok tehlikeli. Şunu haykırıyoruz; küçükleri işletmeleri yok ederek yeni büyükler yaratmayalım, küçükleri büyüterek büyük ölçek haline getirelim.

 

Ülkemizde bir üretim sorunu yok, pazarlama sorunu var. Kooperatifleşmeyle pazarlama güvencesi sağlanacak. Gıda güvenliğini de kooperatifleşme olmadan sağlayamayız. Devlet, kooperatifleri güçlendirmeli; kooperatifler buradan aldığı güçle üreticiyi desteklemeli. Böyle bir görev tanımı yapılmalı. Elimizde üretimle ilgili veri yok. Hangi ürünün ne kadar üretildiğini bilmeden nasıl planlama yapacaksınız? Bir de haksız rekabet meselesi var. Kooperatifleşmeyle ürünler kayıtlı hale gelirse haksız rekabet sorunu çözülür. Kooperatifleşmeyle çiftçilik güvenli bir meslek haline gelecek. Türkiye'yi kuırtaracak olan tarımdır. Tarımdan başka dünyayla rekabet edebileceğimiz başka bir sektör yok. Lütfen kooperatifçiliğe öcü gibi bakmayalım” dedi.

 

“KOOPERATİFÇİLİK BİR MECBURİYETTİR”

Türkiye'de kooperatiflerin birer birer kapandığına vurgu yapan Eskiyörük” Türkiye'de kooperatifleşmeyi bir mecburiyet olarak görüyorum. Bu potansiyele rağmen bizim ihracat yapan bir Türkiye olmamız gerekirken ithalat yapan bir ülke konumundayız. Bugün nüfusunun 2-3 katını doyurabilecek bir Türkiye varken, Doğu Anadolu'da, Kars'ta meralarımız bomboş. Otlaklarımızdan hayvan yok. Ve biz kesimlik hayvan ithal ediyoruz. Gerçekten bu tablo Türkiye'ye yakışmıyor. Bu ülkenin tarımdan başka kalkınma şansı yok. En büyük kalkınma gücümüz tarım” diye konuştu.

 

KOOPERATİFÇİLİK BAKANLIĞI VURGUSU

Son 10 yıldır tarımın konuşulmaya başlamasını umut verici bulduğunu ifade eden Eskiyörük, “Tarımın konuşulmaya başlaması umut verici ama daha yolumuzu belirleyemedik. Nasıl bir tarım politikası izleyeceğiz noktasında Türkiye'de halen bir karmaşa var. Umarım doğru bir yol çizerek Türkiye'yi ithalat değil ihracat yapan bir ülke konuma getiririz. Bu hedef çok önemli. Devlet tarımdaki sorunları kooperatifleşme ile çözmeli ve bir Kooperifçilik Bakanlığı kurulmalı. Bizim karar mekanizmasında yer almamız şart” dedi.

SÜT KRİZİ KAPIDA

Süt üreticilerinin sürekli zarar ettiğini aktaran Eskiyörük şöyle konuştu, “Son 1 yılda çiftçinin en büyük girdilerinden olan mazot % 32, süt yemi % 36, saman % 40, sılaj % 16 ve yonca yüzde 40 zamlanırken çiğ süt fiyatı % 9, et kesim fiyatı ise % 6 artırıldı. Çiğ süt fiyatlarının artması gerekirken,beklenen fiyat artışı bir türlü gerçekleşmiyor. Maliyetler çok arttı ve çiftçinin bu şartlarda üretim yapması imkansız. Sanayici penceresinden bakarsak şu an önemli bir fiyat artışı olması durumunda sanayiciler süt alımını azaltmak zorunda kalacak, kriz daha da büyüyecek. Üretici penceresinden bakarsak bugünkü şartlarda sürekli zarar ediyor. Birkaç ay önce 12-13 bin liraya satılan inekler yarı fiyatına düştü. Şu an herkes çiftliğini boşaltmaya başladı yani üretimi bırakmaya başladı. Tüm sorunların temel nedeni dediğim gibi plansız üretimdir. Türkiye hayvancılık anlamında çıkmaza giriyor.

 

ÇİĞ SÜT 1.80 TL OLMALI

Ülkede et açığı varken, süt fazlalığı olduğunu görüyoruz. Hayvan sayısını arttırırsak o zaman süt miktarı da artıyor, kriz oluyor. İhtiyacımız olan süt miktarı kadar hayvan varlığı belirlersek et ihtiyacını karşılayamıyoruz. Acil önlemler alınmalı. Eğer turizmin olduğu dönemde ayranın, yoğurdun en fazla tüketildiği ayda süte talep yok ise ve 1.53'ten sütü zor satıyorsak, üretim maliyetlerini karşılayamıyor, zarar ediyorsak durum vahim demek. Üreticinin emeğinin karşılığını alabilmesi için şu anda 1 litre çiğ sütün fiyatının 1.80 TL olması gerekiyor. Tarım sektöründe de işler iyi gitmediği gibi kuraklık da sektörü etkiliyor. Türkiye'nin en verimli tarım arazilerinden olan Küçük Menderes Havzası'nın çölleşmeye başladı. Yer altı sularının da birer birer kesild. Su olmadan ot olmaz, ot olmadan et ve süt olmaz. Gıda olmadan hayat olmaz. Türkiye'nin yapısına uygun bir ulusal bir tarım politikası oluşturulmalı.”

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Alıcık, Ustalık dönemi projelerini anlattı.
Alıcık, Ustalık dönemi projelerini anlattı.
Arpaz Mahallesi sakinlerine ücretsiz ulaşım desteği .
Arpaz Mahallesi sakinlerine ücretsiz ulaşım desteği .