East Anglia Üniversitesi'nde görevli bilim insanları göçmen kuşların rotası üzerindeki rüzgar türbinlerini mercek altına aldı.

Gözden kaçırmayın

Scholz: Putin kazanmamalı ve kazanmayacağına eminim Scholz: Putin kazanmamalı ve kazanmayacağına eminim

Özellikle Avrupa ve Kuzey Afrika'da rüzgâr türbinlerinin göçmen kuşların rotasında olduğu belirtilirken, haritada Türkiye'de de kırmızı işaretler yer aldı.
İngiliz bilim insanları, çevreci özelliklere sahip ve sürdürülebilir enerji kaynağı olan rüzgâr türbinlerinin göçmen kuşların göç rotasına etkilerini mercek altına aldı.
East Anglia Üniversitesi’nde görevli bilim insanları, kuğu, baykuş, leylek ve kartalların rüzgâr türbinleri dolayısıyla risk altında olduğunu açıklarken bu kuşların göç yolları üzerinde yoğun bir rüzgâr türbini inşası olduğuna dikkat çekti.

göçmen kuşların rotası üzerindeki rüzgar türbinlerini yenigün

Hazırlanan haritada kuşların rüzgâr türbinlerine tehlikeli bir yakınlıktan geçtiği noktalar belirlenirken, Türkiye’nin de aralarında olduğu birçok noktada uyarı anlamına gelen kırmızı noktalar gösterildi. İngiliz Daily Mail gazetesi, Akdeniz’de Fransa’nın ve İspanya’nın güneyi ile Fas ve Ceberitarık’ta da rüzgâr türbinlerinin yoğun olduğuna dikkat çekti.


Sözcü'de yer alan habere göre, Romanya’nın doğusu ile Mısır ve Almanya’nın Baltık sahilinde de yoğunluk olduğu belirtildi. Bilim insanları, rüzgâr türbinleri ve diğer unsurların göç rotalarına inşa edilmemesi gerektiğini söyledi.

27 farklı tür 1454 kuşu inceleyen uzmanlar 65 kuşun GPS verilerini inceleyerek bunların kendileri için risk yaratan yükseklikte uçtuğunu söyledi. Araştırmada yer alan Phil Atkinson, “GPS sayesinde kuşların hareketlerini ve irtifalarını yakından inceledik" dedi.

Araştırmayı yöneten Jethro Gauld, “İlk defa bu ölçekte bir araştırma yapıldı. Kuşların rotasını takip ederek rüzgâr türbinlerini bu yoldan başka yere yapmak gerek. Biyo-çeşitlilik için işimizi daha iyi yapmalıyız” dedi.