Türkiye'deki fuarcılığın duayen ablası: İşleyen

Uluslararası organizasyonları gerçekleştiren Efor Fuarcılık Genel Müdürü Nuray Eyigele İşleyen, Türkiye'deki fuarcılığın İzmir Enternasyonal Fuar'ı ile doğduğunu söyledi.

Güncel 08.09.2021 - 07:05 08.09.2021 - 07:05

Nihat AK/YENİGÜN - Fuarcılıkta fark yaratacak önemli adımların 1990'da atıldığını belirten Efor Fuarcılık Genel Müdürü Nuray Eyigele İşleyen, İzmir Enternasyonal Fuarı'nın Türkiye'deki fuarların çınarı olduğuna vurgu yaptı.

REELAKADEMI (22)


İEF HEYECANI FARKLIDIR
Çok sayıda uluslararası organizasyonu başarıyla gerçekleştiren Efor Fuarcılık Genel Müdürü Nuray Eyigele İşleyen, ilk iş deneyimine İzmir Belediyesi Fuarlar ve Turizm Müdürlüğü'nde başladı. İşleyen 1982 yılında start alan fuarcılık çalışması için şunları söyledi: “Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk daha cumhuriyeti ilan etmeden İzmir'deki fuarcılık çalışmalarını başlattı. Temelleri İzmir İktisat Kongresi ile atılan Türkiye'nin ilk fuarı İzmir Enternasyonal Fuarı dünyanın da en eski fuar organizasyonları arasında yer alıyor. Uluslararası düzeyde Türkiye'nin adını duyuran son trendlerin sergilendiği İEF'i hazırlayan bir kurumda çalışmaya başlamak benim için büyük bir gurur kaynağı oldu.  İzmir Belediyesi Fuarlar ve Turizm Müdürlüğü'ndeki ilk çalışma haftamda kariyer planımı yaptım. Fuarcılığın benim ruhuma uygun olduğunu, yapmaktan büyük zevk alacağımı hissettim. Mesai mefhumu olmadan çalıştım. Herkesten önce işe gelir herkesten sonra da mesaimi tamamlardım. Benim için çalıştığım kurum bir hayat okulu niteliğindeydi. Her şeyi öğrenmek için çok çalıştım. Fuarcılık öğrenmesi sürekli kendini yenilenmesi ve güncellemesi sürekli devam eden bir sektör. Geleceği göremez iseniz bu sektörde güzel işler yapamazsınız.” 

REELAKADEMI (2)


ÇALIŞMALARIM TAKDİR GÖRDÜ
Çalışmalarının amirleri tarafından fark edildiğini belirten Efor Fuarcılık Genel Müdürü Nuray Eyigele İşleyen, “Öğrenmeye, gelişmeye ve hizmet verdiğim sektöre değer katmaya çalışan bir yapım vardı. Genel Müdürümüz Selami Gürgüç ve dönemin Fuarlar Müdürü İklil Ulueren çalışmalarımı yakından görüyordu. Bana Fuarlar Servisi Şefliği görevini verdi. Omuzlarımdaki yük bir kat daha arttı. Kendinizin çok çalışması vede ekip arkadaşlarınızı doğru yönlendirerek başarılı bir grup çalışması oraya koymanız gerekiyordu. Servisimdeki arkadaşlarla kısa zamanda güçlü bir iletişim  kurarak başarılı fuarlar düzenledik. Başarılarımıza yenilerini eklememiz için bana Fuarlar Müdürlüğü görevi verildi. Şeflik ve müdürlük benim çalışma hayatımda dönüm noktası oldu” dedi.  


FUARLAR KENTİ OLMAK İÇİN 
Fuarcılıkta fark yaratacak önemli adımların 1990'da atıldığına dikkat çeken  Efor Fuarcılık Genel Müdürü Nuray Eyigele İşleyen, “İzmir Belediyesi Fuarlar ve Turizm Müdürlüğü olarak İzmir Enternasyonal Fuarı için önemli çalışmalar gerçekleştirdik. Özellikle bu müdürlüğümüzün son döneminde ihtisas  fuarlarımızın tohumlarını attık. 1990 yılının Şubat ayında İzmir Fuarcılık A.Ş. (İZFAŞ) İzmir’i fuarlar kenti konumuna getirmek amacıyla kuruldu. Genel karma fuarlardaki ilgi azalmaya başlamıştı. İhtisas fuarlarını oluşturmamız gerekiyordu. Genel fuarları, tarım, endüstri ve tüketim mallarının birlikte ve çeşitleriyle sergilendiği fuarlar olarak tanımlıyoruz.. Bu fuarlarda hammadde, yarı-mamul, mamul ve hizmetlere ilişkin pek çok çeşit aynı anda ziyaretçilerin görüşüne ve beğenisine sunulmakta. Genel fuarlar ticaret amacının yanı sıra her yaş ve beğeni grubundan tüketicilerin ziyaretine açık olmaları bakımından tüketici mallarının ve tüketicilere tanıtılıp benimsetilmesi gereken yeni ürünlerin sergilendiği bir platform durumunda. Genel fuarlara olan ilginin azalacağını buna karşılık ihtisas fuarlarına doğru bir yönelim olacağını o dönemde hesap ettik. İhtisas fuarları, gerçek anlamda iş ilişkisi kurmak ve geliştirmek, mevcut müşteriler ile buluşmak ve ilişkileri yoğunlaştırmak, potansiyel müşterilerle ya da temsilci, ortak yatırımcı ve benzeri kişilerle karşılaşmak, sektörde rekabeti izlemek, adres alışverişi yapmak ya da doğrudan iş bağlantısı kurmak için oldukça ideal bir ortamdır. Kentimizde ihtisas fuarcılığın temelini attık. Yılda bir kez düzenlediğimiz İzmir Enternasyonal Fuarı'nın yanı sıra diğer aylarda da Kültürpark'taki hollerde ihtisas fuarları düzenler olduk" şeklinde konuştu.  

REELAKADEMI (11)


İEF TÜRKİYE'NİN ÇINARI
İzmir Enternasyonal Fuarı'nın Türkiye'deki fuarların çınarı olduğuna vurgu yapan Efor Fuarcılık Genel Müdürü Nuray Eyigele İşleyen, “17 Şubat 1923. Henüz Cumhuriyet ilan edilmemişti. İzmir İktisat Kongresi toplandı ve Türkiye ekonomisinin temelleri İzmir’de inşa edildi. Türkiye'deki tüm yenilikler ilk kez  İEF'de görücüye çıkardı. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği altındaki odalarla fuarda özel bir yerde yer alırdı. Otomotiv firmasından makina firmasına kadar bir çok sektör temsilcisi son trendlerini Kültürpark'ta görücüye çıkartırdı.  Bir asra yaklaşan İzmir fuarı tarihi boyunca Anadolu’nun dünyayla bağını kuran ve büyüten öncü bir ticaret ve kültür merkezi oldu. İEF, yalnızca bir etkinlik değil, şehrimizde gerçekleşen Türkiye'nin kültür hazinesi oldu. İEF'in karma organizasyonunda boy gösteren sektörler geliştikçe farklı kentlerin ihtisas fuarlarında görücüye çıktı. Türkiye'nin bir çok ilindeki ihtisas fuarları İEF'de doğdu. İEF bu yönüyle Türkiye Fuarcılığının ulu bir çınarıdır” dedi.  

REELAKADEMI (1)


Kenti ve ülkesi için büyük hedeflere yelken açması gerektiği inancıyla 1996'da önemli bir karar aldığını belirten Efor Fuarcılık Genel Müdürü Nuray Eyigele İşleyen, "Bir kamu kurumunun temsilcisi olarak sektörlerle önemli bağlar kuruyorsunuz. Onları bir yerlere taşımak için yapılması gerekenleri görüyorsunuz. Bir kamu kurumunda yapabileceklerinizin sınırını görüyorsunuz. Biz de bunu gördük. Kentimiz, ülkemiz ve bazı sektörlerin yararına  önemli bir karar aldık. Doğan İşleyen ile birlikte Efor Fuarcılığı 1996'da kurduk. İEF'deki engin tecrübemize yeni bakış açıları ekleyerek fuarcılık sektörüne yeni bir soluk getirmek için yola çıktık. Bugün marka olmuş fuarlarımızı bir bebeği gösterilen titizlikle büyüttük. MODEKO (Uluslararası İzmir Mobilya Dekorasyon Fuarı), INELEX (Uluslararası Asansör ve Asansör Teknolojileri Fuarı), SAGREX (Salihli Tarım ve Hayvancılık Günleri),PET & FLORA SHOW (Evcil Hayvan ve Bahçe Bitkileri Şov), DEGAV (Avcılık Fuarı) gibi ana sektörlerde yer alan fuarları başarıyla gerçekleştirdik. Katılımcılarımızın yeni pazarlara ve müşterilere ulaştığı, yurtiçi ve yurtdışından gelen ziyaretçilerin sektörü yakından tanıma ve değerlendirme fırsatı bulduğu fuarları düzenleyerek, yerli imalat yapan sanayi kuruluşlarının ihracatını arttırdık. Düzenlemiş olduğumuz tüm fuarlarda sektör ile ilgili kamu kurum, kuruluş, oda ve dernekler ile yaptığımız işbirliği ve uyumlu çalışmalar sonucunda bölge ve ülke ekonomisine katkı sağladık. Organizasyon tecrübemizi kamu yararına olan kuruluşların yararına sunduk, sosyal sorumluluk projeleri gerçekleştirdik” şeklinde konuştu. 

REELAKADEMI (3)
HEDEFİ OLAN KOŞAR
Fuarcılık sektörünün ablası olarak nitelendirilen Nuray Eyigele İşleyen başarılarının sırlarını ve tavsiyelerini şöyle sıraladı: “Fuarcılık sürekli yenilenmeyi ve öğrenmeye devam etmeyi gerektiriyor. Hayat boyu yeniliklere açık ve öğrenime devam etmek gerekir. Sıcak ve güçlü bir iletişim kurduğum için başarılı oldum. Fuarlarını düzenlediğim sektörlerdeki çok sayıda kişi ve kurumla sıkı bir iletişimimiz var. Çalışma hayatında olacak kişiler iletişime mutlaka önem vermelidir. 1982'de fuarcılığa başladığım hafta bu sektörü çok sevdim işimi zevkle yaptım. Kariyer planlamamı o gün yaptım. Gençlerimiz sevdikleri işleri yaparlarsa başarıya ulaşabilirler. Çok çalışmak önemli ama daha önemlisi planlı çalışmaktır. Fuarcılık ve organizasyon bir planlama sanatıdır. Planlı çalışma yapmayı herkese tavsiye ederim. Hedef koyarak çalışmak yararlıdır. Kentimiz ve ülkemiz açısından yarar sağlayacak 2 projem var onları günü geldiği zaman paylaşacağım” dedi. 


STRESE ASLA İZİN VERME 
Zorluklar karşısında demorilize olunmaması gerektiğine dikkat çeken Nuray Eyigele İşleyen, “İş hayatında moral ve motivasyon önemlidir. Modunuzun düşmesine asla izin vermeyin. Benim modum düşecek gibi olsa kendimi sokağa atarım. Yürüyüşler yaparım. Sevdiğim kişilerle muhabbet eder stresten arınırım. Okuduğum kitaplar beni farklı bir dünyaya taşır. Günlük sorunlardan o sayede uzaklaşırım” şeklinde konuştu. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@