Türkiye’deki kaplıcalar; doğal mineralli sular sayesinde fiziksel ve ruhsal terapileriniz için tercih edebilirsiniz. Türkiye, termal suları bakımından zengin bir ülkedir. Birçok şifalı kaplıca merkezine ev sahipliği yapan kaplıcalara, yurt dışından da insanlar şifa bulmaya gelmektedir. Sonbahar ve kış mevsimlerinde ziyaret edilmesi önerilen kaplıcalar, özellikle kış aylarında keyifli ve şifalı sularda huzur bulabileceğiniz bir tatil seçeneğidir. 

Sıcak su kaplıcaları rahatlatıcı özelliklerinin yanı sıra birçok hastalığa da şifa olmaktadır. Bu şifalı suların iyi geldiği başlıca hastalıklar; sedef, egzama ve  mantardır. Sıcak su kaplıcaları cilt hastalıklarının yanı sıra; bel, boyun fıtığı, kireçlenme gibi romatizma hastalıklarına da iyi geldiği bilinmektedir. Nitekim, kaplıcalara gelmeden önce alanında uzman bir hekim tarafından tedavi olunmalı ve hekime kaplıcaya gitmek hususunda mutlaka danışılmalıdır.  Şifa bulmak veya keyifli bir tatil yapmak istiyorsanız sizin için Türkiye’deki kaplıcalar listesine göz atabilirsiniz. 

Türkiye’deki kaplıcalar ve şifalı suları

  • Kükürtlü Kaplıcaları- Bursa

600 yıllık tarihe sahip olan Bursa’da bulunan Kükürtlü Kaplıcaları Türkiye’deki en iyi kaplıcalar listesinde yer almaktadır. Yedi kaynaktan akan suyun sıcaklığı 54 ile 84 derece arasından değişiklik göstermektedir. 

  • Diyadin Kaplıcaları- Ağrı

Sadece yerli turistin değil, Orta Doğu ülkelerinin vatandaşları tarafından da yoğun ilgi gören Diyadin Kaplıcaları Ağrı’da bulunmaktadır. Sıcak su kaplıcaları sıcaklığı 72 ile 78 derece arasında yüksek bir değere sahiptir. 

  • Denizli Kaplıcaları

Tarihten bugüne şifalı suları ile bilinen Eski Hierapolis kentinde bulunan dünyaca ünlü Pamukkale Kaplıcaları, Türkiye’deki kaplıcalar arasındaki en gözde merkezlerden birerdir.

Yine Denizli Pamukkale’de bulunan Karahayıt Kaplıcası kırmızı termal suyuna ve termal çamuruna sahiptir. Pamukkale kaplıcasından farkı; daha sıcak ve karbondioksit oranı daha azdır. Karahayıt Kaplıcaları’nın; solunum yolu hastalıklarında, cilt hastalıklarında ve kireçlenme gibi rahatsızlıklara iyi geldiği gözlenmektedir.

  • Yalova Kaplıcaları

Yalova kaplıcalar diyarı olarak bilinir ve her yıl bölgeye yoğun bir ilgi vardır. Türkiye’deki kaplıcalar arasından en bilinen ve en çok ziyaret edilen tesislere sahiptir. Tarihsel açıdan da oldukça zengin olan bölgede; Bizans ve Osmanlı Dönemi’nden kalan hamamlar ve köşkler bulunmaktadır. Birinci dereceden doğal arkeolojik alanı olan kaplıcada 55- 60 derece sıcaklığında su bulunmaktadır.