Türkiye'nin lezzetleri İzmir'de bir araya geldi

İzmir Enternasyonal Fuarı (İEF), Türkiye'nin tüm lezzetlerini bir araya getirdi. Edirne'den Kars'a, Sinop'tan Hatay'a damak çatlatan lezzetlere kavuşmak için yurttaşlar Kültürpark'a adeta akın etti.

Güncel 07.09.2021 - 07:07 07.09.2021 - 07:14

Nihat AK/YENİGÜN - Kültürpark'ta 90. kez başlayan İzmir Enternasyonal Fuarı (İEF), önemli etkinliklere ev sahipliği yapıyor. Sanattan spora, bilim dünyasından kitap dünyasına birçok alanda organizasyonlar devam ederken ziyaretçilerin en fazla ilgisini çeken bölümlerin başında yöresel lezzetler geldi. Kaskatlı Havuzun güney kısmında birbirinden özel standlarda yöresel yemekler görücüye çıktı. 7 bölgede 4 mevsim tüketilen yemekler Türkiye'nin bir özeti gibi. Lezzetleri tatma fırsatı bulan fuar ziyaretçileri durumdan hayli memnun görünüyor. 


    LAZZETLERİN TADI ANLATILMAZ YAŞANIR
    İzmir Enternasyonal Fuarı'na (İEF) yemek standıyla katılan Seyhan Zencir, "Türkiye, coğrafyasından dolayı inanılmaz zengin bir gastronomi kültürüne sahip. Her bölge inanılmaz zengin ve birbirinden farklı. Ege, Güneydoğu birbirinden farklı ve kendi özellikleri var. Doğuda et, zengin ev yemekleri ve baharat kullanımı, Ege'de hafif yemekler, zeytinyağlı ve sebzeli yemekler. İzmir Enternasyonal Fuarı'nda herkes damak tadına göre bir şey bulabilir. Bizde cağ kabebından içli köftesine kadar bir çok yemek var. Bizim lezzetlerimizi kelimelerle anlatmamız mümkün değil. Fuar ziyaretçilerimizin mutlaka tadması deneyimlemesi gerekir"dedi. 

seyhan zencir


    TESCİLLİ KÜNEFECİ
    Hatayın ilk tescilli künefecisi olduğunu belirten Tevfik Akar, "Hatay'ın lezzetli künefesini fuarlara taşıyoruz. İzmirlileri Hatay yönesine ait olan künefeler için Hatay'a kadar gitme zahmetinden kurtarıyoruz. Künefe gerçek ustalarının elinde dayanılmaz bir lezzete dönüşüyor. Künefe tüketecekler bu ürün yapımında kullanılan ürünlere dikkat etmeli ve mahir ustaların elinden yemelidir. Fuar sonuna kadar Paraşüt Kulesinin hemen yanında hizmet veriyoruz. Herkesi bekleriz"şeklinde konuştu. 

Tevfik Akar


    PİŞMANİYENİN HASI İZMİT
    İzmit pişmaniyesinin Türkiye'de ilk coğrafi işaret alan yöresel ürünlerden olduğuna dikkat çeken Ali Şengün, "Pişmaniye şeker, un ve yağdan yapılan tel tel ve pamuk görünümünde hafif bir tatlıdır. Boğazı yakmaz doyum hissi vermez. Pişmaniye üretimi hassas ve ustalık geretirir.  Şekerin belirli bir derecenin üzerinde kaynama özelliği var. Bunun üzerine çıkarsanız şeker yanar, altına düşerse de kıvamında ciddi sıkıntı olur. Usta en ufak bir hata yapsa tel tel pamuk gibi bir pişmaniye çıkmaz. Kaliteli pişmaniye kiloğramı 20 ila 40 lira arasında değişiyor. Bilinçli tüketicimiz kalite farkını çok net görüyor. Tüketiciler pişmaniye alırken ilk olarak nerede üretildiğine, daha sonra da fiyatına dikkat etsin. Fiyatı çok uygunsa bu pişmaniyeyi alıp yemesinler çünkü ucuza satılan pişmaniye uygun koşullarda üretilmiyordur. Fuar kapsamında buradayız. Pişmaniye severleri standımıza tadım için mutlaka bekliyoruz"dedi. 


    KONONA SAVAR ÇORBA
    Uşak'ın önde gelen lezzeti tarhana çorbasının ünü şehrin düşük riskli iller arasına girmesiyle birlikte adeta bütün dünyaya yayılmıştı.Uşak'ta 47 yıldır tarhana üreten 84 yaşındaki Mustafa Yeldanlı, çeşitli kentlerdeki fuarlara katılıp tanıttığı ürünü, İzmir Enternasyonal Fuarı'na da (İEF) taşıdı. Konuklarının çorbayı beğenmesi üzerine 1974'te küçük bir atölyede tarhana üretimine başladığını anlatan Yeldanlı, bir süre sonra halkın kendisine "Tarhana Baba" lakabını taktığını dile getirdi. Özellikle gurbetçilerin tarhanaya ilgi gösterdiğine dikkati çeken Yeldanlı, "Sipariş üzerine Avrupa ülkeleri başta olmak üzere ABD, Rusya, Kanada, Japonya gibi pek çok ülkeye tarhana gönderiyoruz. Ancak tarhanayı tanıtmak için benim çabalarım tek başına yeterli değil. Bu sağlıklı ve lezzetli ürünü hep birilte tüm dünya tanımalı" şeklinde konuştu. 

TARHANA BABA


    HERGÜN BİR LEZZET
    Yöresel lezzetleri tercih ettiğini belirten Tolga Vural, "Dünyanın en önde gelen lezzetlerini ayaklarımın altına serselerde ben Türkiye'nin yöresel lezzetlerini tercih ediyorum. Turistik gezilerimde tercih edeceğim kenti yöresel lezzetlerine göre seçiyorum. İzmir Enternasyonal Fuarı ilimizin tam merkezinde her zamanki gibi açıldı. Hemen hemen hergün geliyorum. Farklı bir bölgenin farklı bir ilin lezzetini tadıyorum. Çok çok beğendiklerimi sevdiklerim için de paket yaptırıyorum. Türkiye'nin dört bir yanını günlerce gezmektense fuarı gün gün gezmek daha akıl karı geliyor"dedi.  

Tolga Vural


    İEF kapsamında yöresel lezzetler sunulan standlarda, Edirne' nin en sevilen tadı tava ciğeri,  Kars'ın ketesi, Bursa'nın kestane şekeri, Erzurum'un cağ kebabı, İzmit'in pişmaneyesi, Taşköprü sarımsağı ve bir çok lezzet ziyaretçilere sunuluyor.  

Yorumlar