Türkiye’nin su gündemi İzmir’de tartışılıyor

Türkiye’nin su gündeminin tartışılacağı  “Kentlerde Sürdürülebilir Su Politikaları Zirvesi” Fuar İzmir'de düzenlenen açılış töreni ile başladı.  Toplantının öğlenden sonraki bölümüne CHP’li büyükşehir belediye başkanları da katılacak. Başkanlar 22 Mart Dünya Su Günü’ne denk getirilen zirvenin ilk gününde bir manifesto açıklayacak.

Güncel 22.03.2021 - 10:46 22.03.2021 - 10:46

Halime Erdoğan - Kerim UĞUR / YENİGÜN - İzmir Büyükşehir Belediyesi 22 - 23 Mart tarihlerinde Fuar İzmir’de “Kentlerde Sürdürülebilir Su Politikaları Zirvesi’ne ev sahipliği yapıyor. Zirvede Türkiye’nin suyla ilgili sorunları, bu sorunların çözümleri, su yönetimi ile ilgili uygulamalar ve politikalar tartışılacak.

Mazereti nedeniyle Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’in dahil olamayacağı zirveye Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfi Savaş, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün ve Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak’ın yanı sıra Ardahan Belediye Başkanı Faruk Demir, Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Kırklareli Belediye Başkanı Mehmet Siyam Kesimoğlu ve Sinop Belediye Başkanı Barış Ayhan da katılacak.

Zirvenin ilk gününde Türkiye’nin su gündemine yönelik ulusal ve uluslararası teknik sunumlar yapılacak. CHP’li belediye başkanları, yine 22 Mart Dünya Su Günü’ne denk getirilen zirvenin ilk günündeki “Su Yönetiminde Liderlik ve Politikalar” başlıklı başkanlar zirvesinde, bir de su manifestosu açıklayacak.

Etkinliğin ikinci gününde ise 17 farklı konu başlığı ile 11 büyükşehir belediyesinin su ile ilgili uzmanlarının, bilim insanlarının, meslek örgütlerinin, sivil toplum örgütlerinin, sektörel su kullanıcılarının, su endüstrisinde yer alan kurumların ve çevre örgütlerinin katılacağı yuvarlak masa toplantıları yapılacak. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@