04.10.2021, 15:19

“TÜRKLER ÇOK MİLLİYETÇİ ÇIKTI!”

Son günlerde ülke gündemini sık sık değiştiren politikacıların çoğu yine bildiklerini okumaya başladılar. Üstelik iktidardaki Cumhur ittifakı susması gereken yerde en çok konuşan ama boş konuşan tümcelerle halka ya da belli bir seçmen kitlesine güya mesaj veriyor. Mülteci sorunu, öğrencilerin yurt sorunu, pazardaki yangın, enflasyonun kontrol edilemez boyutlara ulaşması hepsi halkı yoksullaştırmaktadır. Ayrıca kırk yıldır ülkemizde var olan terör sorunu ısıtılıp ısıtılıp gündeme getirilmektedir.

Terör denilince akla geçmiş dönemlerde söylenip de yerine getirilmeyen vaadler gelmektedir. 2005 yılının Aralık ayında haftalık Aktüel dergisinde yukarıda tırnak içerisinde koyduğum o zamanki cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’e ait başlık geldi. Kendisiyle röportaj yapan gazetecinin ‘kürt realitesi dedin altını doldurmadın sorusuna karşılık Demirel ‘Türklerin bu kadar nasyonalist olduğunu bilmezdim’ deyip bombaların teknik malzemesi pkk’da yok. Pkk’nın içinde bulunan, örgütü müşterek yöneten derin devletin adamları patlatıyor ve halkı tahrik ediyorlar. Sonra da dönüp Türkiye kamuoyuna özellikle Kürtlerin dışındaki topluluklara ‘bak Kürtler pkk’dır, pkk’da teröristtir. Bizim askerlerimizi, güvenlik görevlilerimizi öldürüyorlar diyerek nefreti Kürtlerin üzerine götürüyorlar. Diğer taraftan da pkk’yı kolluyor, imkan sağlıyor. Pkk da silahı sallıyor, gelip kürt halkına diyor ki ‘bak ben seni düşmanına karşı koruyorum’ derin devlet böylece bir taşla iki kuş vuruyor, Türk kamuoyunu Kürtlerin aleyhine, kürt kamuoyunu da pkk’nın lehine döndürerek pkk’ya zindelik, kuvvet veriyor.

HAK-PAR genel başkanı soruyor bir Türk-Kürt çatışması endişeniz var mı? Erdal İnönü ile Diyarbakır’a gittiniz ve kürt realitesini tanıyoruz dediniz. İlk defa bir Türkiye başbakanı (o zaman başbakandı) inkara karşı çıktı.Kürt halkı bu sözlerle umutlandı ama bir şey çıkmadı. Şeyh Sait’in torunu HAK-PAR genel başkanı şeyh Abdülmelik Fırat Demirel’in yüzünün kıpkırmızı olduğunu belirtti. ‘Sayın Fırat, ben Türkler’in bu kadar aşırı milliyetçi olduğunu tahmin etmiyordum. Abdülmelik Fırat cevaben; sayın cumhurbaşkanı bakın senelerdir askerlerin cenaze merasimi yapılıyor. Şu ana kadar Türkiye’de bir iki ufak hadise dışında Türklerle Kürtler çatışmadı. Çünkü binlerce yıl birlikte yaşamışlar. Siyasi, sosyal, inanç bakımından birçok noktalarda müşterekleri olduğu için bu sistem çatıştırmak istemesine rağmen çatışmadılar. Size verilen istihbarat yanlış istihbarattır. Bugün de aynı şeyi söylüyorum; askerler darbe yapamayacaklarına göre cesur, birikimli bir siyasetçi kılıcı vurup Gordion’un düğümünü çözer gibi kürt sorununu çözebilir. Derin devleti ortadan kaldırıp demokrasiyi getirebilir. Yeter ki seksen yıldır bu sistemi yürüten asalaklar, kan dökücüler devre dışı bırakılsın.

Yorumlar