Sosyal medya hesapları arasında son zamanlarda gitgide adını duyurarak yükselişe geçen Twitch, canlı yayın özelliği sunan ve videoların yüklenerek izleyiciye sunulduğu bir platform olmaktadır. Dünyanın dört bir yanından insanları bu yayınlar sayesinde bir araya getirebilmektedir. İlk çıktığı günden beri popülerliğini koruyan platform, içeriğine de çeşitli alanları dâhil etmeye devam ediyor.

Twitch Nedir?

Twitch, 10 yıl kadar önce kurulmuş bir platform olarak kullanıcısının karşısına çıkmaktadır. Günümüze değin çoğalttığı içeriği ile sıklıkla oyuncuların Twitch yayın yaptığı, turnuvaların, e-spor müsabakaların yapılabildiği bir platform olarak bilinmektedir.

Yayın yapan ve yayın yapmak isteyen kişilerin ortak bir noktada iletişim kurabildiği bir yer olarak da görülebilmektedir. Twitch en çok canlı yayın özelliği ile gün yüzüne çıkıyor. Twitch yayın popülerliği ise ilk olarak LOL (League of Legends) gibi bilindik oyunlar ile kazanılmıştır. LOL oyunu ardından diğer pek çok oyunun da Twitch yayın kısmına dâhil olduğu görülmektedir. Platform kullanıcılarının Twitch uygulamasına verdiği önem ise günde 30-40 milyon ziyaretçiye ulaşması ile anlaşılmaktadır. 

2014’te Amazon tarafından satın alınan Twitch, tam olarak 970 milyon dolara satılmıştı. Ardından Twitch Curse LLC tarafından satın alındı. Şuan ki bilgilere göre ise Twitch yayın kısmında aktif olarak 7,46 milyon kadar yayıncı bulunmaktadır. Sadece bir gün içinde 15 milyon kullanıcıya ulaşan bu platformun nasıl kullanıldığının da incelenmesi önemli olmaktadır. 

twitch-nedir

Twitch nasıl kullanılır?

Twitch, Justin Kan ve Emmett Shear tarafından kurulmuştur. İçerisinde ise pek çok kategori mevcuttur. Bunların ilk sırasında oyun videoları gelse de bunun yanında müzik, spor, yemek sunumları tarzında her beğeniye hitap eden kategoriler de bulunuyor. 

Önemli özelliklerinden biri olarak, Twitch yayınları sayesinde para kazanılabildiği söylenebilir. Bu ise canlı yayın yapan kullanıcıların yayın esnasında almakta oldukları bağışlar ile mümkün oluyor. Twitch, adeta pek çok kanalı içinde barındıran bir TV gibi düşünülebilmektedir. 

Site içindeki kullanım ise oldukça kolay. Güvenli bir kullanım için siteye üye olduktan sonra, dilediğiniz yayıncıları takip edebiliyorsunuz. Yayıncılara bağış yapmak isterseniz veya da iletişim kurmak isterseniz de chat bölümü ve abone olunduğunda sohbet imkânlarından faydalanabiliyorsunuz.

Para kazanmanın bir diğer yöntemi de bağış harici, abone sayısını çoğaltmak oluyor. Bu sayede belirli bir sayıya ulaşan aboneye özel Twitch kazanç yüzdesi sağlamakta.