Herpes simpleks adlı bir virüsün neden olduğu uçuk; diş etlerinde, dilde, dudaklarda ve yanak içi kısımlarda ortaya çıkan ağrılara ve sızılara yol açan acılı bir enfeksiyondur. Ek olarak, Herpes simpleks virüsünün deri yolu ile bulaşması sonucu oluşan ve virüsü tamamen vücuttan atmak mümkün olmadığından hayat boyu tekrar edebilen viral bir enfeksiyondur. 

Uçuk; stres, üzüntü, korku ve bağışıklık sisteminin düşmesi gibi durumlarda ortaya çıkabilir. Dış görünüşü de olumsuz etkileyen ve acıya sebep olan bu enfeksiyonun neden oluştuğu ve bu enfeksiyondan nasıl kurtulunabileceğinin bilinmesi önemlidir. Tedavi için en sağlıklı ve güvenilir yol, alanında uzman bir doktora danışmaktır. Uçuk ilacı veya uçuk kremlerini kullanmak tedavinin bir parçasıdır.

Uçuk neden çıkar?

Uçuğun neden çıktığına dair net bir yanıt olmamakla beraber uçuk; bilimsel adıyla Herpes Simplesk virüsünün sebep olduğu bir enfeksiyon çeşididir. Uçuk ilk olarak, içi su dolu veziküller halinde kendini göstermektedir.  Ardından  bir haftalık bir sürenin sonrasında veziküller kabuk bağlayarak iyileşme belirtileri göstermektedir.  Genellikle, dudak kısmı başta olmak üzere burun çene ve ağız etrafında ortaya çıkmaktadır.

Uçuk genellikle şu nedenlerden dolayı ortaya çıkmaktadır:

·        Heyecan, stres, mutsuzluk, travma gibi psikolojik sebepler, 

·        UV ışınlara ya da aşırı güneşe maruz kalma gibi fiziksel durumlar,

·        Kanser, organ nakli olan hastaların kullandığı ilaçlar nedeniyle bağışıklık sisteminin baskılandığı durumlar,

·        Bağışıklık sisteminin zayıflamasına neden olan grip, soğuk algınlığı ve ateşli hastalıklar,

·        Vücut direncini düşüren yorgun ve uykusuz bir hayat tarzı uçuğun oluşumunda en büyük faktörlerdendir.

Uçuk nasıl geçer?

Uçuk nasıl geçer?” sorusuna temelde iki farklı yanıt verilebilir. Bunlardan ilki, uçuk kremi ve uçuk ilacı kullanarak medikal yollardan tedavi uygulamaktır. Günümüzde uçuk sorunu ile karşılaşan çoğu kişi antiviral uçuk kremleri kullanmayı tercih etmektedir. Bu enfeksiyona ne iyi gelir ya da uçuğa ne sürülmelidir sorusuna en doğru cevabı dermatolog uzmanlar verecektir. Bu doğrultuda, uçuk tedavisi için her zaman doktor önerisi ile verilen uçuk ilaçları kullanılmalıdır. 

 İkincisi, evde uygulanabilecek birtakım yöntemlerdir. Omega-3, protein, antioksidan etkili, C ve B vitamini içeren yiyecekler veya içecekler tüketilerek uçuğun daha hızlı geçmesi sağlanabilir. Ek olarak, çay ağacı yağı, kekik uçucu yağı, aloe vera gibi doğal yağları bir pamuk yardımıyla kompres yaparak uygulanabilir.