Yeni tip corona virüsü karşı Dr. Özlem Türeci ile birlikte, etkili bir aşı geliştiren Alman BioNTech firmasının CEO'su Prof. Dr. Uğur Şahin, Der Spiegel gazetesine çarpıcı açıklamalarda bulundu. Dünyayı endişelendiren Omicron varyantına ilişkin konuşan Şahin, güçlendirici aşının ikinci dozdan üç ay sonra yapılmasını önerdi. Bilim insanı, ayrıca, yeni varyantlara karşı uyarlanan bir aşı üzerinde çalıştıklarını açıkladı.

İşte Prof. Dr. Uğur Şahin'in Omicron ve yeni aşıya dair tüm açıklamaları:

DER SPIEGEL: Sayın Şahin, kolay kolay panik yapmıyorsunuz. Ancak yeni Omicron varyantı hakkındaki verileri  ilk gördüğünüzde endişelendiniz mi?
 

Uğur Şahin: Endişelendim. Bu beklenmedik bir gelişme ve biz de ilk önce bu keşfedilmemiş durumla yüzleşmek zorunda kaldık. Birkaç gün boyunca, neyle uğraştığımız bile belli değildi. Bağışıklık sisteminden kaçabilen bir kaçış varyantı olup olmadığını bilmiyorduk.  Neyse ki, prensipte aşılarla kontrol edilebilen sadece kısmi bir kaçış varyantı olduğu ortaya çıktı.

DER SPIEGEL: Yani, kendinize makul ölçüde güveniyor musunuz?
 

Uğur Şahin: Evet, geçtiğimiz haftalarda yeniden çalışmaya başladık ve gruplarlar oluşturduk. Hala pek çok bilinmeyen var, ancak cevapları bulmak ve ilerlemek için bir planımız var. Bu bahardan beri yeni varyantlar için hazırlanıyoruz.

DER SPIEGEL: Çarşamba günü, BioNTech aşısının Omicron'a karşı ne kadar iyi çalıştığına dair bir ön çalışmanın sonuçlarını yayınladınız. En az üç doz aşı olan kişilerin Omicron’a karşı iyi bir şekilde korunacağı ortaya çıktı . Buna şaşırdınız mı?
 

Uğur Şahin: Beş altı senaryo geliştirmiştik. Bu ön sonuç, bu durumda mümkün olan en iyi sonuçtur. Ön verilere göre, üç doz corona virüsü önemli ölçüde nötralize ediyor.  Daha fazla veri, korumanın ne kadar güçlü olduğunu ve ne kadar sürdüğünü gösterecektir.

DER SPIEGEL: Diğer çalışmalar daha az iyimser. Örneğin Frankfurt merkezli virolog Sandra Ciesek, analizinde BioNTech çalışmasına göre önemli ölçüde daha düşük bir bağışıklık tepkisi buldu. Peki bunun nedeni nedir?

Uğur Şahin: Farklar o kadar büyük değil. Yaklaşımımız ve veri setlerimiz biraz farklıydı. Ciesek Hanım da dahil olmak üzere birçok araştırmacı ile yakın temas halindeyiz. Önümüzdeki birkaç hafta içinde, tüm veriler bir araya gelerek tam bir resim oluşturacak.

DER SPIEGEL: Diğer çalışmalar daha az iyimser. Örneğin Frankfurt merkezli virolog Sandra Ciesek, analizinde BioNTech çalışmasına göre önemli ölçüde daha düşük bir bağışıklık tepkisi buldu. Peki bunun nedeni nedir?

Uğur Şahin: Farklar o kadar büyük değil. Yaklaşımımız ve veri setlerimiz biraz farklıydı. Ciesek Hanım da dahil olmak üzere birçok araştırmacı ile yakın temas halindeyiz. Önümüzdeki birkaç hafta içinde, tüm veriler bir araya gelerek tam bir resim oluşturacak.

DER SPIEGEL: İkinci aşıdan kaç ay sonra güçlendirici üçüncü doz uygulanmalıdır? Uzun süre altı ay sonrasına kadar verilmemesi gerektiği söylendi. İki dozun belirli bir süre sonra, Delta'ya karşı bile etkinliğini kaybettiği göz önüne alındığında, bu biraz geç görünüyor.
 

Uğur Şahin: Durum değişti. Omicron ile ilgili olarak, iki doz henüz yeterli koruma sağlamıyor. Omicron, göründüğü gibi yayılmaya devam ederse, yalnızca üç ay sonra bir güçlendirici önermek bilimsel olarak mantıklı olacaktır. Bu zaten İngiltere'de yapılıyor. Ancak bu kararı vermek bizim elimizde değil.

DER SPIEGEL: Sizi doğru anlayalım: Verilerinize göre, mevcut durumda, herkes ikinci aşıdan üç ay sonra tekrar aşı yaptırsa aşı en iyi koruma sağlanacak, öyle değil mi?
 

Uğur Şahin: Aynen.

DER SPIEGEL: Ama o zaman muhtemelen şimdi üçüncü bir doz alan herkesin yaz aylarına  kadar erken bir takviyeye ihtiyacı olacak. Tam aşılama ancak üç dozdan sonra tamamlanırsa, dördüncü aşı gerçekten destekleyici olacaktır.
 

Uğur Şahin: Evet, Omicron aşının sağladığı bağışıklıktan üstünse bu durum geçerli olacaktır. Bununla birlikte, dördüncü atış, bir Omicron varyantına uyarlanmış bir aşı da olabilir.

DER SPIEGEL: Bu aynı zamanda planladığınızdan çok daha fazla aşıya ihtiyaç duyulacağı anlamına geliyor. Yaz sonunda, üçüncü doz aşının Delta'ya karşı daha uzun süre koruma sağlayacağını ve yılda en fazla bir kez daha fazla takviyenin gerekli olacağın umuyordunuz. O kadar aşı üretebilecek misiniz?


Uğur Şahin: Tam da bu yüzden son haftalarda yoğun bir şekilde üretim kapasitelerini tartışıyoruz. Başlangıçta dedik ki: Önümüzdeki yıl en az 3 milyar doz üretmek istiyoruz. Şİmdi a en az 4 milyar doz olması gerektiğine karar verdik.

DER SPIEGEL: Yaz sonunda, Delta'ya karşı mücadelede altı ay sonra bir güçlendiriciye ihtiyaç duyulacağına defalarca işaret etmiştiniz. Buna rağmen, Almanya’da bu uygulama epey bir süre başlamadı. Bir dereceye kadar bunun nedeni, bazı politikacılar da dahil olmak üzere birçok insanın, güçlendirici aşı açıklamalarınızı,  kısmen daha fazla aşı satmaya yönelik kurumsal bir girişim olarak görmesiydi. Buna ne cevap vereceksiniz?

Uğur Şahin: Ben de fark ettim. Pek çok çalışma ve İsrail'den ve başka yerlerden yapılan gözlemlerle, güçlendiriciler lehine ezici bir bilimsel kanıtlar vardı. Bana inanmak için daha hangi veriye ihtiyacınız var? Benim bakış açıma göre, tartışma artık rasyonel değildi. Bilimsel argümanlar, üzerlerine sözde bir motivasyon dayatılarak aşındığında hiçbir yere varamayız. Bu yüzden güçlendirici çağrımızı tekrarlamayı bıraktık. Gerçekler masadaydı ve söylenebilecek her şeyi söyledik.