Soğuk hava ile üretici küskünlüğünü tüketici isyanını dile getirirken, tarımsal üretimdeki sorunlar bir kez daha tüm hatlarıyla gün yüzüne çıktı

Güven GÜNEŞ / YENİGÜN - Yaz kış sebze ve meyve üretiminin devam ettiği Ege ve Akdeniz Bölgelerinde olumsuz seyreden hava koşulları üreticiyi zor durumda bıraktı. Üretici maliyetlerinin yükseldiğinden tüketici sebze ve meyve fiyatlarının artık sadece cep değil can yaktığından dem vurdu. Özellikle örtü altı üretimindeki zorluklar kronikleşen sorunlara neşter vurulma ihtiyacını gündeme getirdi.

TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası İzmir Şube Başkanı Dr. Hakan Çakıcı, “ Önümüzdeki bir iki hafta içinde donların seraları vurması nedeniyle pazarlarda bu durumun etkilerini mutlaka göreceğiz. Maydanoz, marul, brokoli ve benzeri yeşillik ürünlerinde fiyat artışı yaşanacaktır. Bu zamanlarda yaşanan soğuklar normal değil ve bu soğuklar ile de pek karşılaşılmıyordu. Diğer yandan tarımla ilgili girdi maliyetleri ve iklimin etkisiyle yaşadığımız ve yaşayacağımız sorunlar var. Normal üretimdeki oluşan maliyetler sera üretiminde iki katına kadar çıkıyor” dedi.

Dr.Hakan-Cakıcı-yenigün

Gözden kaçırmayın

Doktora şiddet bitmek bilmiyor Doktora şiddet bitmek bilmiyor

TARIMSAL PLANLAMA YAPILMALI”

Çakıcı sözlerini şöyle sürdürdü: “Tarımsal faaliyetlerde fiyatlar girdi maliyetleri bir sene geriden geliyor. Çiftçi ekimini bir yıl önceki fiyattan yaptığı için içinde bulunduğu takvim yılındaki rakamlar aslında önceki döneme ait oluyor. Bu nedenle de şu anda gördüğümüz rakamlar bir önceki döneme ait rakamlar oluyor. Ayrıca şu anda bütün dünyada tarımsal üretimle ilgili birtakım sıkıntılar var. Pandemide özellikle bütün devletler korumacı tarım politikalarına döndüler. Ülkeler gıda güvenliğini sağlamak adına ürünlerini satmıyor, stokluyor hatta fazladan ithal ediyorlar. Böyle olunca siz paranızda olsa ürün alamıyorsunuz veya çok yüksek fiyatlardan ithal etmek zorunda kalıyorsunuz. Bu nedenle siz planlama yapmak zorundasınız. Tarım planlamak demek siz önümüzdeki yılın rekoltesini tahmin edip taban fiyat belirlemek zorundasınız” ifadelerini kullandı.

ÇİFTÇİLER ÖRGÜTLENMELİ

2022 yılında da gıda krizinin devam edeceğini belirten Başkan Hakan Çakıcı, “Çiftçiyi destekleyecek düzgün taban fiyatlarının açıklaması gerekiyor. Bir çiftçi kaça satacağını ve kazancını bilmesi lazım ki bir sonraki seneyi de planlayabilsin. Son anda günlük çözümlerle bu iş çok zordur. Çiftçiden çıkan ürün fiyatı ile pazardaki fiyat arasındaki aşırı oynaklık üreticinin zararına oluyor. Kısa yoldan üreticiyle, tüketiciyi buluşturmak gerekiyor. Çiftçilerin örgütlendirilip, güçlendirilmesi lazım. İzmir’de yerel düzeyde bazı şeyler yapılıyor. Asıl olan merkezi hükümetin tarım politikalarını buna yönlendirmesi gerekmektedir. Bununla ilgili yasal düzenlemeler yapıp çiftçileri daha koruyucu politikalarla güçlendirilmesi gerekiyor” dedi.

CENGİZ YAKARASD-yenigün

“Girdi fiyatları yüzünden çok zor üretim yapıyoruz”

Çiftçi Cengiz Yakar, “Her gün hava sıcaklığının sıfırın altında olmasından dolayı don olayını yaşıyoruz. Üretici olarak biz kendi tedbirlerimizi almaya çalışıyoruz. Tabi bu tedbirleri almamıza rağmen yeterli gelen yerler olduğu gibi yeterli gelmeyen yerlerde oluyor. Bu nedenle bitkilerin birçoğunu üşütmüş oluyoruz. Ürünlerimizi korumak için suni yağmurlama yapıyoruz. Havaların soğumasından dolayı seramızda naylonlar genleşiyor. Bu genleşmeden dolayı da serayı örten naylonlarda yırtılma meydana geliyor. Zarar gören seraları tekrar yapılması maliyet açısından bize inanılmaz bir yük getiriyor. Geçen yıl bu zamanlarda naylon fiyatları 15 ile 18 TL arasındayken şimdi 45 ile 55 TL arasında değişiyor. Elektrik fiyatları da buna eklenince üreticinin üretim yapması imkânsız hale geldi. Naylon fiyatları 3 kat artmış durumda elektrik fiyatları ise resmen uçmuş durumda. Geçtiğimiz aylarda bana 15 bin lira elektrik faturası gelirken bu 45 bin lira fatura gelir. Devletin desteği bize gelmeden uçup gidiyor. Akaryakıt anormal bir fiyata yükseldi. Tarımda, elektik, akaryakıt, gübre, naylon ve işçilik maliyet çok ve bu fiyatlarla üretim yapılamaz. Gelecek baharla beraber birlikte çok sayı da üretici toprağını bırakacak”  ifadelerini kullandı.

“Zirai don faturaları kabartı”

Sera çiftçisi Ramazan Pınar, “Faturalara gelen zamlardan sonra çiftçi bitti. Faturaları nasıl ödeyeceğimizi düşünüyoruz. Son günlerde yaşanan soğuk havalar nedeniyle faturalar iyice şişti. Ya ürünlerimizi toprakta bırakacağız ya da bu faturaları ödeyeceğiz. Faturaları ödeyecek gücümüzde kalmadı. Serada elektrikle sulama işlemi yapılıyor. Artık elektrikli sulamayı bırakıp elimizle sulamaya geçeceğiz. Bize yardım falan edilmesin. Şu son zamları geri çeksinler yeter. Zaten yapılan yardımlarda yok. Yapılanlarda son derece yetersiz ve komik rakamlar. Çiftçi düşünülüyorsa şayet bu zamlar geri çekilmeli. Eminim bütün çiftçilerin en büyük beklentileri bu yöndedir. Örtü altı dediğimiz üretimlerde en büyük gider kalemleri su ve elektrik. Önümüzdeki günlerde havalar soğuk olmaya devam edecek. Çiftçi ya mallarını toprakta bırakacak ya da iflas edecek. İki durumda da bu pazara yansıyacaktır. Yüksek rakımlı yerlerdeki seracılık faaliyetlerinde donlar yaşanıyor. Bazı çiftçilerin mallarını toprakta bırakmak zorunda kaldı. Buna acilen bir çözüm bulunmalı yoksa hem üretici hem tüketici zararlı çıkacak. Tek zarar etmeyen ise aradaki aracılar olacaktır” dedi.

CENGİZ AKSU-yenigün

Küskün seracılar ekmeyi bıraktı

Sera çiftçisi Cengiz Aksu, “Üreticinin sırtındaki en büyük kamburlar gübre fiyatları ve faturalar. Gübreye zor ulaşan çiftçiler zorlu koşullar altında üretim yapmaya çalışırken tabi beklenmedik hava koşullarının etkisiyle çok sayıda çiftçi zor durumda kaldı. Kırsal Kalkınmadan bize hiçbir destek gelmedi. Destek gelmemesinin sebebini de ‘siz merkez mahallede yer alıyorsunuz’ denilerek yapılmıyor. Bu nedenle de devletimizin hiçbir faydası olmuyor bizlere. Altıntepe’de bulunan İl Tarım Müdürlüğünde görev yapan müdür ile de görüştüm. Ancak bizlerin derdine dermen olacak bir çözüm bulamadılar. Bu nedenden kaynaklı çok sayıda küskün seracı arkadaşlarımız var. Bu sayılar ise gün geçtikçe artıyor. Bu bölgede bulunan çiftçi sayısının yüzde 5’i bıraktı. Ama asıl rakamları biz ilkbaharda göreceğiz. Bu sayının kat be kat fazlası olacağını düşünüyorum” sözlerini kullandı.