Nihat AK/YENİGÜN - Normalleşmeyle gelen talep artışını karşılamaya çalışan mobilya üreticileri, büyük bir toparlanma mücadelesi veriyor. Salgın öncesindeki gibi tedariklerini gerçekleştiremeyen mobilyacıların termin sürelerini ötelemeleri de artık kar etmiyor. Meslektaşlarının yaşadığı sorunun çözümüne farklı bir açıdan yaklaşarak çözüm üreten İzmir Mobilyacılar Odası Başkanı Hasan Özkoparan, devletin yapacağı düzenlemelerin hem üreticiyi hem de tüketiciyi rahatlatacağını ifade etti.

mobilya hasan ozkoparan (4)


ÜRETİCİ ŞAŞKIN TÜKETİCİ ŞOKTA
Salgın nedeniyle başlayan dalgalanmanın üreticiyi de tüketiciyi de mağdur ettiğine dikkat çeken  İzmir Mobilyacılar Odası Başkanı Hasan Özkoparan, “İnsanlık normalleşmeyle birlikte ertelediği mobilya ihtiyacını karşılamak için mağazalara dayandı. Talep patlaması ve ekonomideki dengesizlikler piyasaları allak bullak etti. Sektör olarak ham madde tedarik etmekte zorlandık. Girdilerimizin fahiş oranda yükselişi bizim kadar tüketicilerimizi de olumsuz etkiledi. Avrupa’dakiler başta olmak üzere dünyadaki mobilya üreticileri en kısa zamanda ham madde bulmak için atak yaptı. Ham madde üreticileri salgının etkileri nedeniyle talebe yeteri kadar cevap veremedi. Elektrikten doğalgaza, lojistikten kredi faizlerine kadar birçok üretim maliyeti yağmur gibi gelen zamlarla artış gösterdi. Üretici şaşkın tüketici şokta” şeklinde konuştu.

mobilya (3)


“DEVLETİN DÜZENLEME YAPMALI”
Piyasalarda oluşan kaosu devletin yapacağı düzenlemelerle normale döndürebileceğine vurgu yapan  İzmir Mobilyacılar Odası Başkanı Hasan Özkoparan, “Salgın döneminde başlayan online tomruk ihaleleri sektöre büyük zarar veriyor. Fotoğraflardan ağacın kalitesi anlaşılamadığı için bazen kaliteli tomruk ucuza bazen de kalitesiz tomruk fahiş fiyatlara satılabiliyor. Tomruk ihalelerinin salgın öncesindeki gibi depolarda tomrukların görülmesi ve yüz yüze yapılması gerçek piyasa koşullarına bizi taşıyacaktır. Yüz yüze tomruk ihalesi yapılmasını talep ediyoruz” şeklinde konuştu.

mobilya (2)


“Küçük esnaf ezilmesin”
İstihkakını alamayan büyük işletmelerin küçük esnafı zor durumda bıraktığına dikkat çeken Hasan Özkoparan, “Devletimiz MDF benzeri üretim yapan büyük kuruluşlara yıllık istihkaklar açıyor. Orman işletmeleri bu istihkakları karışlamadığında bu büyük işletmeler tomruk ihalelerine yöneliyor. Bir kamyon tomruk almak için ihaleye giden küçük esnaf bu büyük işletmelerin tırlar dolusu yüksek fiyattan alımı karşısında mağduriyet yaşıyor. Büyük işletmelerin istihkakları karşılansın. Küçük esnaf büyük kuruluşlar karşısında ezilmesin” ifade etti. 

mobilya (1)