Kahvaltıların vazgeçilmesi olan yumurtaya zam bekleniyor. İzmir Yumurta Üreticileri Birliği Başkanı Kor "Üreticilerin maddi ve manevi olarak gücü kalmadı." dedi

Fadime ALTANHAN / YENİGÜN - Temel besin maddelerinden bir olan ve 7'den 77'ye herkesin tüketmesi gereken besinlerden biri olan yumurtaya büyük bir zam bekleniyor. Yükselen enflasyon oranları ve girdi maliyetlerinin sürekli artması nedeniyle üretici yumurtaya zam yapmak zorunda bırakılıyor.

yumurta ismail kor yenigün

"BÜTÜN GİRDİLER ZAMLANDI"

Yumurta üretiminde girdi maliyetlerinin arttığını söyleyen İzmir Yumurta Üreticileri Birliği Başkanı  İsmail Kor, "Kağıdından ambalajına, yeminden elektriğine kadar üreticilerin bütün girdi kalemlerine zam geldi. Biz ne kadar istemesek de bu maliyet artışlarına karşı kendimizi korumak için zam yapmak zorundayız. Yumurta üretiminden en büyük girdi maliyetlerinden birini yem oluşturuyor. Ayrıca elektrik ve işçilik gibi girdi kalemlerinde de ciddi bir artış var. Tüm bu artışlar işletme sahiplerini yumurta fiyatlarını artırmaya yönlendiriyor" dedi.

"KAR MARJINA SINIR GETİRİLMELİ"

Yumurtanın insanların temel besinlerinden biri olduğunu belirten Başkan Kor, "Ülkede ürünlere gelen zamlar insanların alım gücünü düşürdü. Yumurta fiyatlarının da yüksek olması nedeniyle insanlar daha az yumurta tüketmeye başladı. Bu da satışların azalmasına neden oldu. Et, süt, yumurta, yağ, zeytin, peynir gibi ürünlerin kar marjını serbest piyasa koşulları diyerek yüzde 45-50'lere çıkartıyorlar. Bu durumun düzeltilmesi gerekiyor. Temel besinlerde kar marji yüzde 20'nin üzerine çıkmamalı ve bu yasal bir düzenlemeyle zorunlu hale getirilmeli. Üreticiden çıkan fiyatla markette satılan yumurta fiyatı üzerinde ciddi bir fark var. Bu sadece yumurtada değil tüm ürünlerde geçerli. Temel besin maddelerine kar marjında sınırlama getirilirse ona göre enflasyondan da o kadar az etkilenecektir" açıklamalarında bulundu. 

"ÜRETİCİNİN GÜCÜ KALMADI"

Artan maliyetler ve piyasanın değişken yapısı nedeniyle üreticilerin zor zamanlar geçirdiğini dile getiren Kor, "Tüm bu maliyet artışları karşısında üreticinin fiyatları artırması kaçınılmaz. Yumurta üreticilerinin maddi ve manevi olarak gücü kalmadı. Üreticiler maliyetlerinden dolayı üretimi bırakmak zorunda kalıyor. Eğer üreticiler üretimi azaltırsa yumurta fiyatları daha da yükselecektir. Bu nedenle acil bir önlem alınmalı" diye konuştu.

Gözden kaçırmayın

Fahiş kira zamlarına denetim mi geliyor? Fahiş kira zamlarına denetim mi geliyor?