Ayrıca Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer'in Urla'da yapılmasını istediği ‘Tarım Lisesi” düzenlemesi Ak Partili üyelerin red oylarına rağmen komisyonlarda kabul edildi. Uzlaşıyla geçmesi beklenen kararlar oy çokluğuyla geçince, Yenigün Gazetesi'nin daha önce de yazdığı gibi İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi’nin Kasım ayı ilk toplantısı gergin geçti. 


Başkan Soyer'in iki önergenin de kabul edilmesini istediği biliniyordu. Ancak CHP Urla İlçe Başkanı Hakan Özbatur'un grubunda aldığı itiraz kararı ile CHP’li meclis üyeleri meydan düzenleme kararına destek vermedi. Tunç Soyer, rahatsızlığını  gizlemezken konunun tekrar gündeme alınacağının mesajını vermeyi de ihmal etmedi.


“Urla’ya engel olan İBB Meclis Üyeleri değil, Urla Meclis Üyeleri!”
Urla’nın merkezindeki bir alana yapılması planlanan kapalı ve açık otoparkın meclisten geçmemesi AK Parti Grubu tarafından eleştirildi. Urla’ya engel olanın Urla Meclis Üyeleri olduğu ifade edildi.
Gerçek Haberci'den Sıla Arabacıoğlu’nun haberine göre, Büyükşehir Belediye Meclisi’nde Urla hakkında verilen oy çokluğu ile ret kararı mecliste tepkiyle karşılandı. Urla’nın merkezindeki bir alana kapalı ve açık otopark yapılması ile ilgili karara oy çokluğu ile ret gelirken İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “Urla konusun da vatandaşların hassasiyeti olduğunu öğrendik. Lütfen bu konuyu tekrardan görüşüp önümüze getirin. Burada hızlıca bir çalışma yaparsanız, tekrardan görüşelim” diye konuştu.


Bükülmez, “Bu yapılan Urla’ya haksızlıktır”
AK Parti Meclis Üyesi Bülent Bükülmez de konu hakkında eleştirilerde bulunarak şunları söyledi:
“Ben Urla Meclis Üyesiyim. Bu plan teklifi mayıs ayında geldi, ağustos ayında mevcut yapılarda yoğunlaştığı nedeniyle reddedilerek tekrardan komisyonlara havale edildi. Yaklaşık 7-8 aydır önerge burada bekliyor. Burada 5 tane parsel var. Ticaret, açık ve kapalı otopark yapılacağı belirtiliyordu. Burada hakkının 10’da birini kullanıyor. Ben burada bunun reddedilmesini anlayamıyorum. Bu alan Urla’nın merkezinde ve ciddi bir şekilde otopark problemi yaşanıyor. Bu proje bir nebze de olsa sorunlara çözüm üretecek. Bu plan teklifi nasıl Büyükşehir’de reddediliyor anlamıyorum. CHP’li İlçe Başkanı, teknik ve kanun olarak yetersizlik nedeniyle reddedildiğini söyledi. Burada kanunen ve teknik olarak neyin yetersiz olduğunu anlammış değilim. Ret gerekçesi yok. Kendisi aynı şekilde STK’ler ve odalar ile konu görüşülmedi diyor. Bu kişilerle yıllardır görüşülüyor. Bu yapılan Urla’ya büyük bir haksızlıktır ve ben bunun kabul edilmesini talep ediyorum.”


CHP’li İrfan Önal ise, AK Partili Bükülmez’in ifadeleri üzerine söz alarak, “Urla’dan proje değişiklik yapılmadan reddedildi. Bize gelen proje öyle değildi Bir plan değişikliği öneresiydi. Tekrar çalışılacaksa komisyonlara gidebilir” diye konuştu.
Aydın, “Belediyenin isteyip istemeyeceği konusunda tereddütlerimiz var”


CHP Meclis Üyesi Murat Aydın da konuya açıklık getirerek, “Biliyorsunuz 5 bin planlık ve binlik planda değişiklik olur. Siz hangi projeyi getirirseniz getirin bunu plana uygun olarak her şekilde uygulayabilirsiniz. Ben verilen emsalin şu kadarını kullanıyorum derseniz ileride daha fazla kullanabilirsiniz. Oradaki yapılarla ilgili o bölgedeki parselin tamamı kamusal arazi değil, özel mülkiyet söz konusu. Bütün bunların birlikte düşünülmesi kararına vardık. Projeye değil uygulanmasına karşı çıktık. Bizim buradan yapacağımız değişiklerin belediye tarafından isteneceği bakımından tereddütlerimiz var. Uygulaması ve tekniği ile ilgili endişelerimiz nedeniyle bir ret söz konusu” ifadelerini kullandı.

Hızal, “Urla’ya yapılacak olan projelerin önünü kesmeyin”
Kararı Urla Belediyesi’nin kayyum olduğu ile ilgili olduğunu savunan AK Parti Grup Başkanvekili Özgür Hızal, “Urla’da seçim yapıldı, CHP kazandı; ama kişinin FETÖ ile ilişkisi çıktı. Bunun kabahatlisi ben miyim? Urlalılar mı? Bunun kabahatlisi bu şahsı aday yapan. Kendi hatanızın acısını Urlalılar’dan çıkarmaya çalışıyorsunuz. İl Başkanı avukatlığını yaptı, yapmaya devam ediyor. İl başkanı bir açıklama yaptı ‘Merkezi hükümet İzmir’i cezalandırıyor’ diye. Bu son yıllardır AK Parti’ye yapılan en büyük suçlamadır. Burada kim kimi cezalandırıyor net bir şekilde görüyoruz. Urla Belediyesi, kaynak istemiyor ben yapacağım diyor. Yine belediye teknik destek de istemiyor. Buna neden karşı çıkıyorsunuz? Çünkü FETÖ bağlantılı bir belediye başkanının görevden alınmasını sindiremiyorsunuz. Bunu kim aday yaptıysa gidip ona hesap sorun ve Urla’ya yapılacak olan projelerin önünü kesmeyin. Hem Urlalılarla hem de İzmirlilerle çocukla oynar gibi oynuyorsunuz” açıklamasını yaptı.


CHP Grup Sözcüsü Nilay Kökkılınç ise AK Partili Hızal’ın iddialarını yalanlayarak, “Üç konu var Urla’dan gelen konular oy birliği ile geçmiş. Tek konu ise oy çokluğu ile reddedilmiş. Urlalılar CHP’nin samimiyetinden emin. İBB’yi siyasi karar almakla suçlamak son derece yanlış. Komisyon nerelerde yanlışlık gördüyse söyledi, bu yanlışlar düzeltilirse Urla yararına karar almaya hazırdır” dedi.


CHP’li Gamze Gül Çamur ise, “Yargı süreci devam eden bir belediye başkan ile ilgili yorum yapmayı doğru bulmuyorum. Süreç kesinleşince bizim de söyleyecek şeylerimiz olacak. Şu anda Belediye Başkanlığı görevini kayyum yönetiyor ve tek başına karar alıyor. Gelen projede ortak akıl var mı? Bu ilçe belediye meclisinden geçmeden gelen bir konu” sözlerine yer verdi.
Hızal, “Başkana konu yeni anlatışmış sanırım”


AK Parti Grup Sözcüsü Hakan Yıldız da Soyer’in kararın tekrardan değerlendirilmesini istemesi ile ilgili yorum yaparak, “Bu size ne kadar aktarıldı bilmiyoruz; ama tekrar değerlendirelim dediğinize göre size bu konu yeni anlatılmış” diye konuştu.


Köklü, “Urla’da tartışılacak bir meclis yok”
CHP’li Bülent Köklü ise “Ben Urla’da yaşıyorum farkında mısınız şu anda tartışıyoruz? Demokratik bir ortam var. Urla’da tartışılacak bir meclis yok. Urla’ya yapılacak olan hiçbir yatırıma karşı değiliz. Urla’nın tabii ki otoparka ihtiyacı var, özel mülk az diye küçümsenebilir; ama orada yaşayan insanlar var. Onları da düşünmemiz lazım” açıklamasında bulundu.
Boztepe, “Verilen karar siyasidir”


AK Partili Hüsnü Boztepe, Urla’ya yapılacak olan yatırımlara Urla’daki meclis üyelerinin engel olduğunu savunarak şunları söyledi:
“Sanırım 2019 yılındaydı, Urla ile ilgili çok yüksek bir rakam gelmişti. Hem Hakan Bey hem de ben vardım ve rakam yüksek diye reddettik. 5-6 aydır bu komisyonlarda görüşülüyor ve ilk defa Urlalı bir meclis üyesi konuştu. Ben projenin detaylarına girmeyeceğim, herkes biliyor. Proje ile ilgili bir sıkıntı yok, emsal sıfır dediler tamam dedik ne dedilerse yaptık. Bu karar tamamen siyasidir, buna engel olan İzmir Büyükşehir Belediyesi meclis üyeleri değil, Urla’daki meclis üyeleridir.”
Kazanoğlu, “Seçilmiş irade her şeyin üstündedir”


CHP Taner Kazanoğlu, Urla’da seçilmiş 25 meclis üyesinin yok sayıldığını öne sürerek, “Bunun üzerine siyaset yapılmaz. Ben seçilmiş birisi olarak Urla’da kayyuma karşıyım. Hukuki bir yorum yapacaksam bu hukukun nasıl ters çalıştığını bir gün göğe çıkardıklarının yarın yere indiğini görüyoruz. Seçilmiş irade her şeyin üstündedir” dedi.


Aydın, “Daha özel mülkiyeti olan vatandaşlarla görüşülmemiş”
CHP Murat Aydın İBB’nin Urla Belediyesi’nden gelen birçok önergeyi kabul ettiğine dikkat çekti ve şunları ekledi: 
“CHP’den gelen bazı önergeleri de reddetti. Bazılarını oy birliği ile reddettik bazılarını ise değişiklikle kabul ettik. Orada özel mülkiyet olduğu ilk başta bize söylenmemişti, ben sorduğumda söylendi. Yüzde 5’lik özel mülkiyetin nasıl çözüleceği belli değil. Bırakın her şeyi orada özel mülkiyeti olan vatandaş ile görüşülmemiş. Bizim reddettiğimiz görsel değil plan. Planı tartışmalıyız o görseldeki gibi yapılmayabilir. Bize Urla Belediye Başkanı’nı kim aday yaptıysa o suçlu dedi. Ben de ona soruyorum. Urla Belediye Meclisini toplarsınız karar verilir biz de o kararı tartışırız.”


Soyer, tartışmaların büyümesi üzerine AK Partili CHP’li bütün meclis üyeleri toplanarak konunun görüşülmesini rica etti.