Güven Güneş / YENİGÜN - Urla Belediyesi tarafından İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne gönderilen “meydan düzenleme”  önerisinin komisyonlardan CHP’li üyelerin talebiyle kabul edilmeyerek Meclis’e sevk edildi. Yılan hikayesine dönen “1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı Değişiklik” önerisinin uygun bulunmaması, bugün gerçekleşecek 2021 Yılı Kasım Ayı Olağan Meclis Toplantısı 1. Birleşimi’nin gergin geçmesine neden olacağı düşünülüyor.

CHP İlçe Başkanı Hakan Özbadur-1


Urla Belediyesi tarafından Urla Kent Meydanı’nın düzenlenmesini içeren önerge geçtiğimiz Mayıs ayında İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne gönderilmişti. CHP İlçe Başkanı Hakan Özbadur’un gelinen süreçte projeye karşı çıkmamasının da etkisiyle İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, gerekli teknik düzenlemeler yapıldıktan sonra önergenin kabul edilmesi yönünde görüş bildirmiş ve Urla Belediyesi’nin atanan kayyum ile yönetilmesine rağmen düzenlemenin önünü açmak istemişti. 
Bu kararla beraber Soyer, Urla’da kurulması planlanan “Tarım Lisesi” planlarını da Meclis’ten geçirerek Urla’ya bir müjde daha vermek istiyordu. 

tunç soyer-5

Belediye Başkanlığı görevini kayyum olarak sürdüren Urla Kaymakamı Murtaza Dayanç, CHP’li meclis üyelerini davet ederek meydan düzenlemesi konusunda fikir alış verişinde bulunmak istedi. Ancak düzenlemenin kabul edilecek olmasına daha önce  sessiz kalan CHP İlçe Başkanı Özbadur partili meclis üyelerini toplayarak düzenlemenin reddedilmesi yönünde grup kararı aldı. Alınan bu karar, Büyükşehir’deki komisyonlarda uzlaşmaya varıldığı halde önergenin CHP’li meclis üyelerince reddedilmesine neden oldu. 


Bu gelişmelerden sonra Urla'ya iki müjde vermeye hazırlanan Tunç Soyer'in müjdelerinden birini rafa kalkmak zorunda kalırken, diğer müjdesi de oyçokluğu ile geçtiği için umduğu etkiyi yaratamayacak. Bu gelişmelerin ardından Soyer’in, gerek CHP Grubu’nu gerekse Meclis’i kontrol altında tutamadığı algısını oluşturan Urla İlçe Başkanı Özbadur’a kızgın olduğu iddia ediliyor.
Yaşanan süreçte, CHP Urla İlçe Başkanı Hakan Özbadur’un süreci baltaladığını düşünen AK Parti cephesinde tepki büyük. Bugün gerçekleşecek olan İzmir Büyükşehir Belediye Meclis toplantısına bu gelişmelerin gerginliğinin damga vurması bekleniyor.