İzmir’de yer alan Urla, tarihi dokusu ve dingin atmosferiyle gezi rotalarının ilk noktalarını oluşturuyor. Tatil beldeleri arasında sıklıkla tercih edilenler arasında olmasının diğer nedeni de leziz yemekler yiyebileceğiniz mekanlara sahip olmasıdır. Her mevsim ziyaret edebileceğiniz bu belde, eski liman kenti olarak anılmakta. Urla’da gezilecek en iyi yerler arasında keşfedilmeyi bekleyen hala pek çok nokta bulunuyor. 

Urla’da mutlaka görülmesi gereken yerler

-Urla’da gezilecek en iyi yerler denilince akla ilk olarak tarihi dokulara sahip köyleri gelmektedir. Karantina Adası bu noktada dikkatleri üzerine çekiyor. Osmanlı dönemine varan tarihiyle, misafirlerine sakin bir atmosfer sunmaktadır. Urla’da yer alan Barbaros ve Bademler köyünü ziyaret edebilir, doğal lezzetlerini gönül rahatlığıyla deneyebilirsiniz. Klasik bir Ege köyü atmosferine sahip olan bu beldede mavi panjurlu beyaz evlere karşı gezintiler gerçekleştirip, yapılan festivallerde güzel anılar biriktirebilirsiniz.

-Tarihi bir liman olan Çeşmealtı, Urla’da gezilecek en iyi yerler arasında gün batımını seyredebileceğiniz bir nokta olarak karşınıza çıkıyor. Kusursuz gün batımı seyri için mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir yer.

urlada gezilecek en iyi yerler-1

-Sanat sokağında sanata dair her şeyi bulabiliyorsunuz. Urla’da gezilecek en iyi yerler arasında yer alarak, çeşitli konserlerin, sokak sanatçılarının, kursların ve hediyelik eşyaların bulunduğu samimi bir yer olmakta. Bu sokakta yer alan 19. yüzyıldan kalma taş binalarda konaklayabilir ve manzaraya karşı huzurlu bir gün geçirebilirsiniz. Ziyaretçilerin burada yer alan çeşitli atölyelerde de farklı deneyimler elde etme şansı bulunuyor.

-Güvendik Tepesi, Urla’da gezilecek en iyi yerler arasında baş sıraları çekiyor. Burada denizin ve gökyüzünün kusursuz maviliği ile yeşilliğin karıştığı ferah bir manzaraya karşı huzur dolu anlar geçirmeniz mümkün. Restoran ve kafelerde de lezzetli tatlar eşliğinde manzaranın keyfini çıkarabiliyorsunuz.

-Klazomenai Antik Kenti, Limantepe’de bulunan 12 iyon kentinden biri olmaktadır. Kazı çalışmaları sonucu elde edilen tabakalar burasını yıllar içinde ziyaret edilmesi gereken önemli yerlerden biri yapmıştır. İlk zeytinyağı işçiliğinin de buraya ait olduğu bilinmektedir. 

-Demircilik Koyu adeta cama benzer denizi ile görenleri şaşkına çeviren bir plajdır. Turistlerin sıklıkla ziyaret ettiği bu koyu Urla’da gezilecek en iyi yerler arasına yazmak gerekiyor. Ayrıca burada elverişli hava şartlarında dalış dersleri de verilmektedir.