Nihat AK/ YENİGÜN - Aşı yok demekten artık utanan İzmirli Veteriner Hekimler, Hayvan Hastaneleri ve kliniklerinde kedi ve köpeklere uyguladıkları karma aşının tükendiğini, toplum sağlığının korunması için acilen aşı tedarikinin yapılması gerektiğini yüksek sesle dile getirmişti. Veteriner Hekimler, sağlık kuruluşları temsilcileri ve havan severlerle yaptığı görüş alışverişinden sonra   CHP İzmir Milletvekili ve TBMM Başkanlık Divanı Katip Üyesi Av. Sevda Erdan Kılıç harekete geçti.

Aşı stoklarının kalmaması nedeniyle can dostlar için tehlike çanları çaldığını vurgulayan CHP İzmir Milletvekili Sevda Erdan Kılıç, kedi ve köpeklerde birden fazla farklı hastalığın oluşumunu engellemek için yapılan karma aşılarda stok sıkıntısı yaşandığını belirterek, hazırladığı dokuz başlıktaki soru önergesini Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na sundu.

Milletvekili Kılıç-yenigün

“Hayvanlar ikinci planda kaldı”

Toplum sağlığı ele alınırken can dostların unutulmaması gerektiğine dikkat çeken Milletvekili Kılıç, “Bu dönemde hayvanlar ikinci planda kaldı. Tabi ki aşı üretim merkezleri öncelikli olarak Koronavirüs aşısı üretecekler, üretimlerini Kovid-19 aşısı için kullanacaklar ama bu yapılırken can dostlarımızın da unutulmamasını istemekteyiz. Firmalar hangi ülkelerde daha fazla karlılık görürlerse aşılarını orada pazarlama yoluna gidiyor. Ülkemiz bu konudan da etkilendi. Türkiye’deki ithalatçı firmalar, ithalat ve bunun planlanması konusunda öngörülerini tam olarak yapamadı ve talebe yetişemedi. Güvenlik stoğu da tükenmiş durumda” dedi.

“Kapatmasaydık üretiyor olabilirdik”

Yaşanan bu karma aşı sıkıntısının, AK Parti iktidarının yanlış bir politikasını daha ortaya koyduğunu savunan CHP İzmir Milletvekili Av. Kılıç, “Nedir o yanlış politika? Refik Saydam Hıfzıssıhha Merkezi Başkanlığı’nı kapatmak… Ülkemizde aşıların tümü ithal edilmektedir. 1928 yılında kurulan Refik Saydam Hıfzıssıhha Merkezi Başkanlığı 2011 yılında bir KHK ile kapatılmamış olsaydı, bugün aşıların tamamını ithal etmiyor, aşıda dışa bağımlı olmadan kendi aşılarımızı üretiyor olabilirdik. Bu nedenle Refik Saydam Hıfzıssıhha Merkezi Başkanlığı’nı tekrar açarak kendi aşılarımızı üretmeliyiz ve ülkemizdeki aşı üretim merkezleri çalışmalarını desteklemeliyiz”şeklinde konuştu.

Milletvekili TBMM Başkanlığı’na verdiği önergede şunları sordu:

1-        Türkiye’de evcil hayvanlar için gerekli olan karma aşı ve diğer aşıların mevcut ve güvenlik stok durumu nedir?

2-        Tedarik sıkıntısı yaşanmakta mıdır? Yaşanıyorsa neden yaşanmaktadır?

3-        Sorunun giderilmesi için alınan tedbirler var mıdır? Varsa hangi tedbirler alınmaktadır?

4-        Ülkemizdeki ithalatçı firmaların, aşı ithalatı ve bunun planlanması konusunda öngörülerini tam olarak yapamadığı ve bu nedenle sorunun yaşandığı yorumuna karşı görüşünüz nedir?

5-        Türkiye aşı üretiminde dünyada kaçıncı sıradadır? Ürettiği veya üretmeyi planladığı bir aşı var mıdır? Aşı üretiminde hangi noktadadır?

6-        Aşı üretimi için Refik Saydam Hıfzıssıhha Merkezi Başkanlığı’nın tekrar açılması düşünülmekte midir?

7-        Türkiye bir yılda kaç adet ve ne kadarlık aşı ithal etmektedir? Bu aşılar için bir yılda ödenen para ne kadardır?

8-        İnsanlardan hayvanlara hayvanlardan da insanlara bulaşan bu kadar bulaşıcı hastalık var iken, bunu önlemek için ne gibi tedbirler alınmaktadır?

9-        Ülkeye kaçak ve ruhsatsız karma aşı girişini önlemek için alınan önlemler var mıdır?  Varsa nelerdir?

“Aşı toplum sağlığının güvencesi”

Meslektaşlarını derinden etkileyen problemin TBMM ve ilgili bakanlığa taşınmasından duydukları memnuniyeti dile getiren Belediye Veteriner Hekimler Derneği Başkanı Sinan Okçuoğlu, kentin önde gelen Veteriner Hekimlerinden Elif Yücelen Kaya, Onur Kısaoğlu, Necati Vedat Ak ve Eray Evren, “Bu hayatı can dostlarımız ile birlikte paylaşıyoruz. Kedi ve köpekler için büyük önem taşıyan karma aşılar ihtiyaç duyulduğu kadar temin edilebilir ise meslektaşlarımız toplumsal sağlığa önemli bir katkıyı sunmuş olurlar” cümleleriyle görüş bildirdi. 

Haytap-yenigün

“Yankı buldu sıra çözümde”

Pandemi döneminde aşı sorununun baş gösterdiğini bu nedenle gayri resmi oluşan piyasada ne olduğu belirsiz ilaçlarla karşılaştıklarını belirten Hayvan Hakları Federasyonu (HAYTAP) İzmir Temsilcisi Esin Önder, “Koronavirüsle beraber hayvanlar için üretilen karma aşıda kriz yaşanır oldu. Hayvanseverlerimiz özel sağlık kuruluşlarının büyük bölümünde çevre ilçe belediyelerinin ise önemli kısmında bu aşıları yaptıramadılar. İnsandan havana hayvandan insana bu kadar hastalık bulaşırken aşı konusunda can dostlarımızın ikinci plana itilmesi kabul edilebilir değil. Can dostlarımızın temel ihtiyaçlarından olan karma aşıdaki stok krizinin Yenigün Gazetesi tarafından gündeme getirilmesi ve yankı bulması çok önemli. Ben hayvanseverlerimiz adına teşekkür ediyorum. Ülkeyi yönetenlerin, Tarım ve Orman Bakanlığının bir an önce harekete geçerek can dostlarımıza aşı tedarik etmesi en büyük dileğimizdir ”dedi.