Ev içinde yapılması gereken işler arasında yer alan ütü yapmak, çoğu insan tarafından çok da sevilen bir ev işi değildir. Bu işten zevk almamanın yanında ütünün olmadığı durumlarda, elektrik kesintisi yaşanan durumlarda veya da ütü için yeterli vakit bulunmuyorsa ütüsüz kırışıklık giderme yöntemleri sizlere yardımcı olacaktır. Peki, ütüsüz kırışıklık giderme yöntemleri arasında neler bulunuyor? Bu yazıda verilecek pratik bilgiler, hayat kolaylaştırabilmektedir. 

Ütüsüz kırışıklık giderme yöntemleri 

-Ütünün çalışmadığı veya da elektriğin olmadığı zamanlarda sıcak suyun buharı ile kıyafetlerin kırışıklıkları giderilebilir. Ütüsüz kırışıklık giderme yöntemlerinden biri olan buhar yolu ile kırışıklıkların kısa sürede kolaylıkla açıldığı görülebilir. 

-Buhar yöntemine benzer olarak, duşa girmeden önce kıyafetlerinizi banyoya asarsanız, duşta oluşan buhar ile kırışıklıkların açıldığı görülebilir. Bunun için banyo cam ve kapısının kapatılarak buharı içeride tutmak önemlidir. 

-Ütüsüz kırışıklıkları giderme yöntemlerinden biri de ütü yaparken kol detaylarının, gömlek yakalarının zorluk çıkardığı durumlarda düzleştirici kullanmaktır. Bu detaylar için saç düzleştiricisi kullanmak pratik bir yöntem olmaktadır. Bunun için kıyafetin kumaşına uygun olan derecenin ayarlanması önemlidir. 

-Ütüsüz kırışıklıkları giderme yöntemi olarak ütünün olmadığı durumlarda saç kurutma makinesi kullanmak da sıkça kullanılan bir yöntem olmaktadır. Askıya astığınız kıyafetlerin güçlü bir fön makinesi yardımı ile kolayca kırışıklıklarından kurtulabilirsiniz. Ancak kumaşı hassas olan kıyafetlere sıcaklığı çok da yakın tutmamaya özen gösterilmesi gerekmektedir.

-Ütüsüz kırışıklık giderme için ilk çamaşır makinesinden çıktığı andan itibaren nemli bir bez ile çamaşırların üzerinin örtülmesi etkili olmaktadır. Nemli bezin kıyafet üzerine oluşturduğu baskı ile kırışıklıklar en başta engellenecektir. 

-Yıkanmış olan çamaşırların rüzgârlı bir havada dışarıda kuruyor olması da ütüsüz kırışıklıkları giderme için oldukça etkilidir. 

-Kırışık kıyafetleri koltuk minderlerinin altına koymak veya da uyumadan önce bazanın altına yerleştirmek de sıklıkla kullanılan pratik bir yöntemdir.  Kıyafetlerin üzerine tüm gün oluşturulacak baskı ile adeta ütü yapmış kadar etkili sonuçlar elde edilebilmektedir. 

-Çamaşırları yıkarken deterjan yanında yumuşatıcı gibi ek şeyler de kullanmak çamaşırların yıkanırken oluşacak kırışıklıkların engellenmesini sağlayacaktır.

-Çamaşır makinesinden alınan kıyafetlerin direkt olduğu gibi katlanarak üst üste konulması da ütüsüz kırışıklıkları giderme yöntemlerinden biridir. Üst üste konulan düzgün katlanmış kıyafetler presleneceği için düzgün şekilde de kuruyacaktır.

Sizler de bu gibi pratik yöntemlerle ütüsüz kırışıklık giderebilirsiniz.