Uyurgezerlik uykudayken insanların kalkarak, yürüyerek hareket halinde olmalarına sebep olan bir rahatsızlık çeşididir. Bu rahatsızlığın belirtisi genellikle kişinin derin uykudayken daha hafif bir uykuya veya uyanık duruma geçtiği zaman gerçekleşir. Uyurgezerler bu aşama boyunca cevap veremez ve çoğu zaman bu durumu hatırlamazlar. Bazı durumlarda ise kişiler konuşabilir fakat konuştukları her zaman anlamlı olmayabilir.

Uyurgezerlik genellikle çocuklarda görülmektedir. Özellikle 4 ile 8 yaşları arasında olan çocuklarda rastlanan bu rahatsızlık yetişkinlerde de görülebilmektedir.

Uyurgezerlik sebepleri kesin olarak bilinmemektedir. Önceki dönemlerde kişilerin rüyalarını dışarıda yaşadıkları, bu sebeple de böyle bir sorun yaşadıkları söyleniyordu. Günümüzde ise bu durumun, uykunun rüya görülmeyen evresinde meydana geldiği düşünülüyor. Bunun dışında herhangi bir rahatsızlığa, madde kullanımına ya da ilaç kullanımına bağlı olmadığı da söyleniyor. Ancak hastaların stresli olduğu dönemlerdeyken artış göstermiş olduğu da uyurgezerlik ile ilgili bilinen gerçeklerden biri. Bu nedenle aşırı yorgunluk ve stres gibi durumların uyurgezerliği etkilediği, kişilerin gece gezmelerini artırdığı söylenebilir. Ayrıca yetişkinlik döneminde yaşanan uyurgezerliğin sebepleri arasında bazı nörolojik rahatsızlıkların da yer alabileceği söyleniyor.

Bu rahatsızlık, rüyasız devam eden derin uyku dönemlerinde meydana gelmektedir. Bu kişiler ayağa kalkabilir veya gözlerini açabilirler. Bir şeyler yiyip içebilir, giysilerini değiştirebilir, hatta araç bile sürebilirler. Bunun dışında kişiler uyurgezerlik sırasında uyanmakta güçlük yaşayabilirler. 

uyurgezerlik nedir

Bu rahatsızlık genel olarak ergenlik ile birlikte kendiliğinden yok olmaktadır. Belirtileri ise;

– Kişinin gözleri açık ve bakışları sabittir.
– Yüzde ifade olmaz.
– Soru sorulduğunda cevap vermezler veya mantık dışı cevaplar verirler.
– Çevresindeki insanlara ve eşyalara dikkatsiz davranırlar.
– Uykuda olsalar dahi uyanık görünürler.
– Çevrede gezinirler ve bir şeylerle uğraşırlar.
– Uyandırıldıklarında kafaları bulanık olur.
– Uyku sırasında yaptıklarını uyandıktan sonra hatırlayamazlar.

Uyurgezerliğin tedavisi

Bu rahatsızlıkta belirli bir tedaviye ihtiyaç yoktur. Yalnızca yaralanmaları ve kazaları önlemek adına güvenlik önlemleri sağlanabilir. Bazı durumlarda ise, kısa ve etkili sakinleştiriciler uyurgezerlik insidansını azaltmada oldukça yardımcı olacaktır.

Uyurgezerlik ilerleyen yaşla birlikte daha seyrek bir hal alabilir veya tam tersi de gerçekleşebilir. Vücutta yer alan bir rahatsızlık sonucu oluşabiliyor olsa da, ciddi bir bozukluğu işaret etmemektedir. Uyku döngüsünü iyileştirmek ise uyurgezerliğin azalmasına yardımcı olabilir.