Hemşire Ömür Erez'in silahla içeriye giren Rahmi Uygun tarafından öldürülmesi “yeter artık” dedirtti. Sağlık meslek örgütleri “Şiddet can yakıcı hale geldi” açıklaması yaptı.

Meral AKKAYA/ İstanbul Kartal'da Aile Sağlığı Merkezi'nde hemşire Ömür Erez (33) silahla içeriye giren Rahmi Uygun tarafından öldürülmesi tepkileri de beraberinde getirdi. İzmir Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Lütfi Çamlı “Hayatını kaybeden Ömür Erez’in yakınlarına başsağlığı diliyorum” diyerek sözlerine başladı. Çamlı, “Bir sağlıkçımıza bir kadına yapılan bu saldırı karşısında derin bir üzüntü içerisindeyiz. Yaşanan şiddet can yakıcı hale geldi. Bir bakıyoruz Gebe bir sağlık çalışanımız saldırıya uğruyor. Diğer taraftan saldırıya uğrayan sağlıkçımız car güvenliği olmadığı için şikayette bile bulunmaktan korkuyor. Son olarakta hemşire Ömür Erez bir şiddete kurban gitti” diye konuştu.

Gözden kaçırmayın

'Z kuşağı' siyasi partilerin radarında 'Z kuşağı' siyasi partilerin radarında

saglık-lutfi camlı

CEZALAR CAYDIRICI DEĞİL

Çamlı şiddetin bir çok yönünün olduğuna dikkat çekerek. “Ne yazık ki sağlıkçıların çalışma ortamları güvenli değil. Devlet güvenliği sağlamıyor. İş güvenliğini sağlamak zorundalar. Bugün bir AVM’ye bile girerken silahla pala ile giremezsiniz. Ancak sağlık merkezlerine gerebiliyorlar. Tedbir yok. Bu saldırılarda caydırıcı cezalandırma yapılmıyor. Suçu işleyenler bakıyorsunuz elini kolunu sallayarak gezebiliyor. Etkin ve caydırıcı cezalar uygulanmıyor. TTB olarak bu konuda etkin ve caydırıcı yasa çıkarılması gerektiğini defalarca vurguladık. Bu yasa Meclis’te onaylanmadı. Elbette şiddetin birçok bileşeni var. Yöneticiler dillerine dikkat etmeli. Şiddet iklimini artıran açıklamalar yapılmamalı. Şiddet ile mücadelede farkındalık yaratılmalı” ifadelerini kullandı.