CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun gerçekleştirdiği İzmir ziyaretinde Karabağlar Uzundere’de kentsel dönüşüm projesi mağduriyeti gündeme gelmişti. İzmir Büyükşehir Belediyesi, vatandaşın mağduriyetlerin giderilmesi noktasında İZBETON’a yetki verilmesi kararı Cumhur İttifakı tarafından ‘ret’ oyu ile karşılandı.
Mısırlı, “İZBETON’un yükü çok TOKİ yapsın”
AK Parti Meclis Üyesi Fikret Mısırlı, İzmir’deki 7 kentsel dönüşüm bölgesindeki çalışmalarının İZBETON’a devredildiğine dikkat çekti ve ekledi:
“Örnekköy ve Aktepe Emrez’le başladı. Biz buralardaki çalışmalarla ilgili bilgi aldık. Sadece ruhsatların kesildiğini söylediler. Uzundere’de müteahhidin girmesini teşvik edecek planlar yapıldı. Burada 11 kata hatta 13 kata çıkması için biz oy birliği verdik.

Amacımız vatandaşlarımızın mağduriyetlerin giderilmesi, yeşil almaların açılması gibi faktörleri kapsıyordu. Bugün de şunu söyledik: Biz Örnekköy ve Aktepe Emrez’i verdik. İZBETON’un zaten şu anda yükü var. Bunu yapmaya çalışıyor. Ama bu aşamada bu vatandaşlarımıza fayda sağlamak için TOKİ’yle görüşülüp görüşülmediğini sorduk. Sizin genel başkanının oradaki vatandaşlara ‘Gidin bunu devlete söyleyin, devlet yapsın’ dedi.  Biz buradaki kentsel dönüşüm için TOKİ’le görüşsün istiyoruz. Biz bunu TOKİ’yle yapabiliyorsak yapalım. Eğer belediye gereken zamanda kentsel dönüşümü yapmazsa vatandaş mağdur olacak. Biz vatandaşlar mağdur olsun istemiyoruz. Eğer devredilebiliyorsa TOKİ yapsın.”

Kırmaz, “İZBETON konutları kısa sürede teslim edebilir”

Daha önce yapılan ihaleye katılım olmadığını hatırlatan CHP’li Meclis Üyesi Necati Kırmaz, “Uzundere 3 etapta bin 403 konut var. Uzundere’de daha önce ihalelere çıkıldı ama bir sonuç çıkmadı. Bunun nedeni de ekonomik kriz. Bu nedenle belediyemiz riskli yapı üzerinden belediye kuruluşumuzla protokol yapma gereği duymuştur. Bunun nedeni de vatandaşımızı mağdur etmemek ve bir an önce konutlarıyla buluşturmak. Nasıl ki devletimiz yapım konularında TOKİ’yi tercih ediyorsa beledinin İZBETON’u tercih etmesi de gayet normal. Biz İZBETON’un çok kısa sürede sağlıklı konutları vatandaşlara teslim edeceğini düşünüyoruz” açıklamasını yaptı.

Yıldız, “İZBETON kentsel dönüşüm projesi yükünü kaldıramaz”

AK Parti Grup Sözcüsü Hakan Yıldız, kentsel dönüşümün hızlı olması gerektiğinin altını çizerek, “Siz 9 ayda daha zemin etüdüne geliyorsanız işte bizim eleştirilerimizin somut örneği. Buradaki çalışmalar 9 yıl önce başlanmış. Burada bir plan problemi oluşmakta. Biz İZBETON'a iş yükü yükledik. İZBETON zaten şu an müteahhitlerine para ödeyecek durumda değil. Buraya baktığımızda vatandaşlar 4. etapta zaten mağdur olmuş. Bunu Kemal Kılıçdaroğlu’nun ziyaretinde de söylediler. Biz bunu gidermek İZBETON’la anlaşıyoruz. Ama bütün işleri ve yüklenecek masrafları düşünürsek İZBETON bu sorununu çözecek durumda değil. Ama biz bu işi çözmeye talibiz. Eğer oradaki sorun geçmiş hızıyla çözülecekse vatandaş daha da mağdur olacak” ifadesini kullandı.

Özuslu, “422 bağımsız birim İZBETON’a verilmeli”

CHP Grup Başkanvekili Mustafa Özuslu ise AK Partili Yıldız’ın eleştirileri üzerine söz alarak, şunları söyledi:

“Alandaki hikaye 2010 yılında başladı. Bu dönüşümle ilgili yetkiler belediyeye verildi. Daha sonra 6603 sayılı yasayla bölge Bakanlık tarafından riski bölge olarak ilan edildi ve yetki bakanlığa geçti. AK Partili meclis üyeleri Uzundere ve Cennetçeşme’de burada sürecin ağır işlediğini söyledikleri. Oradaki planlar meclisten geçti ve bakanlıkta 2 yıl bekledi. 2012 Aralık ayında onanmadı. Sonra 6306 sayılı yas çıktı, burası bakanlık tarafından riskli alan ilan edildi ve Cennetçeşme’de bakanlık yetkiyi aldı. 2012 yılında bakanlık burayı devralıyor, hektarı artırıyor.  Uzundere’de alanın tamamının projeleri tamamlandı, uzlaşmalar sağlandı. 800 bağımsız birim de vatandaşa teslim edildi. Biz bugün bin 422 bağımsız birimin İZBETON’a verilip onun tarafından yapılmasını konuşuyoruz.”

“Biz İZBETON’la bu işe girer ve yaparız”

İZBETON’un da bu işe talip olduğunu hatırlatan Özuslu, “Biz müteahhitlerin isteksiz davranmaları işleri geciktirecek durumdaysa biz İZBETON’la bu işe girer ve yaparız.  Hakan bey gidip gördüm diyor ya Yenitepe konutlarını. Hani gidelim orası boş. Boş araziye yaptılar. Oturan yok kimse gitmiyor, çünkü uzlaşı yok. Demek ki TOKİ demek ki İzmir’de başarısız. Deprem bölgesinden bahsedildi. Ama orada ihale yok, kanunlar orada geçerli değil. Depremzede arkadaşlarımız boş senetlere imza attıklarını bağırdılar. İZBETON yapmasın, TOKİ yapsın deniliyor. TOKİ’nin yaptıkları ortada, ben İZBETON’un alnının akıyla bu işin altından kalkacağını çıkacağını düşünüyorum” dedi.

Hızal, “Kentsel dönüşümden İBB sınıfta kaldı”

AK Partili Hızal, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin kentsel dönüşüm çalışmalarında sınıfta kaldığını savunarak, “İBB, bütçesi 12,5 milyar lira olan İBB, yaklaşık 10-12 yıl önce kentsel dönüşü alanlarında toplamda 33 bin bağımsız bölümün dönüşümü sağlaması gerekirken bugüne kadar sadece 800-900 dönüşüm yapmış. Bu da bize İBB’nin kentsel dönüşüm performansında sınıfta kaldığını gösteriyor.  Bunun savunulabilecek tarafı yok” görüşünü aktardı.

“İZBETON kendi işlerini yapamıyor, siz kurtarıcı seçtiniz”

İZBETON’un yol bakım ve onarım işlerini yapamadığını öne süren AK Partili Hızal, “Siz bu işte kurtarıcı olarak seçtiniz ama performansını görüyoruz. Şimdi de Karabağlar ’da TOKİ’nin yapmak istediği kentsel dönüşüm çalışmalarını eleştiriyorlar. Sayın Özuslu TOKİ’nin orada yapmak istediği kentsel dönüşümle ilgili Karabağlar Belediyesi’nin açtığı davalardan haberiniz vardır herhâlde. Buna siyaseten kurnazlık derler. Hem dava açıp engelleyeceksin sonra da mecliste ‘TOKİ bunu yapamadı’ diyeceksin” diye konuştu.

“Çalıştay yapmaktan çalışmaya fırsatınız kalmıyor”

Hızal, TOKİ’nin 7-8 ay içerisinde zemini en zor olan yerde konutlar yaparak teslim ettiğine dikkat çekerek, “Biz sizden 6 ayda yapmanızı beklemiyoruz. 6 ayda yapmayın ama 2 senede yapın. Siz İzmir’i yönetiyorsunuz. 2,5 yılda kentsel dönüşümle ilgili ne yaptınız? Bir anahtar teslim oldu mu? Muhtemelen önümüzdeki 2,5 yılda da olmayacak. Siz depremi deprem olduğunda hatırlayıp sonra da unutuyorsunuz. Kentsel dönüşüm konusunda da bol bol çalıştay yapıyorsunuz. Çalıştay yapmaktan çalışmaya fırsatınız olmuyor. Eğer olsaydı, biz bu toplantıyı bugün burada yapıyor olmazdık. Siz çatısı akan hangarlarda meclis salonu bile yapamadınız” dedi.

Soyer’den Hızal’a net cevap

Ocak ayında hem kentsel dönüşüm hem de İZBETON’un çalışmaları hakkında sunum hazırlanması talimatını veren Soyer, “Özgür Bey’in söylediği riskli alanda açılan davalar nedeniyle yapılamadı denilmişti. Orada 3 etapta bakanlık planları onaylamış. İki etap boş alanlar. Buralarla ilgili açılan bir dava yok. Sadece gecekonduların bulunduğu alanla ilgili açılan davalar var. İptali de Plancılar Odasının açtığı dava nedeniyle iptal edilmiş. Karabağlar’ın dava sebebi de üniversite alanında konut yapılacağı için. Bu nedenle konumuzla ilgisi yok” açıklamasını yaptı.