İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger AKM’nin İzmir İl Emniyet Müdürlüğü’ne tahsisi ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Fadime KUZU ALTANHAN/ Ege Üniversitesi’ne ait olan Atatürk Kültür Merkezi(AKM)’nin İzmir İl Emniyet Müdürlüğü’ne tahsis edileceği ile ilgili İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger açıklamada bulundu. Vali önce Konak'taki eski Sümerbank arazisine İl Emniyet Müdürlüğü yapılacağını duyurmuştu. Bugün basının karşısına geçen Vali Köşger emniyetin geçici süreyle AKM’yi kullanacağını açıkladı. Köşger “Daha iyi bir bina öneriniz varsa biz bu önerilere açığız. Oraya taşınmaya hazırız” dedi.

İzmir kamuoyunun en çok tartışılan konularından biri de Ege Üniversitesi’ne ait olan Atatürk Kültür Merkezi(AKM)’nin 30 Ekim depreminde hasar gören İzmir İl Emniyet Müdürlüğü’ne tahsis edileceği iddiaları olmuş ve iddiaların ardından kamuoyunda tahsise karşı tepkiler başlamış ve TMMOB, tahsisin iptal edilmesi çağrısında bulunmuştu.

ALTERNATİFLERİ DEĞERLENDİRDİK

Gözden kaçırmayın

Gaziemir Park Şenlikleri’yle çocuklar doyasıya eğlendi Gaziemir Park Şenlikleri’yle çocuklar doyasıya eğlendi

Konuya ilişkin açıklama yapan Vali Köşger, İl Emniyet Müdürlüğü’nün geçici süreyle AKM’de ikamet edeceğini belirtirken daha iyi önerilere açık olduklarını ifade etti ve şunları söyledi; “30 Ekim 2020’de İzmir’de elim bir hadise yaşandı. Bu depremde maalesef İzmir’in aslında bina stokunun ne kadar çürük olduğunu görmüş olduk buna kamu binaları da dahil. valilik de hasar gördü. Emniyet de hasar gören binalardan birisi. O günden bugüne emniyete yer arıyoruz. Birçok alternatif değerlendirdik. Bu AKM’de bizim deprem sonrasında kullandığımız bir yer. O binanın herhangi bir statiğine ya da herhangi bir yerine tadilat yapmadık. Biz binayı boşalttıktan sonra emniyetin burayı kullanması gündeme geldi. Ege Üniversitesi rektörümüzle de görüştük. Emniyet için daha uygun bir yer bulursak oraya taşırız. Burada bir bardak suda fırtına koparmaya gerek yok Hatta bir bardak su da yok. Orası kültür merkezi. Hiçbir şey değiştirilmeyecek. Faaliyetler devam edecek. Ayrıca daha önce de duyurduğum gibi emniyete 45 bin metrekare alanda yeni bir hizmet binası yapılacak ve dağınık olan emniyet, bir arya toplanacak. Hükümet Konağı’nın arkasındaki yıkılacak olan yere de İzmir Valiliğinin dağınık olan birilerin toparlayacağız. İzmir’in tarihi dokusuyla uyumlu bir bina yapacağız. L şeklinde olan Hükümet Konağı’na ters olacak şekilde L formunda bir bina daha yapılacak. Daha iyi bir bina öneriniz varsa biz bu önerilere açığız. Oraya taşınmaya hazırız.”

“ŞAŞKINLIKLA İZLİYORUM”

Siyasi polemiklerle tahsisin farklı boyutlara taşındığını belirten Vali Köşger,“ Kendimizin dışında oluğu hadiselerde nasıl böyle evriliyor diye şaşkınla izliyordum. İzmir'de de bunu kendimiz yaşayarak gördük. Mevzu dışı konunun nasıl farklı şekilde lanse edildiğini görmüş olduk. İzmir bir deprem yaşadı ve kamu yapıları da hasarlı ve yer arayışı gündeme gelmiş. Bunu STK'lar bir taraftan binanın yıkılacağına kadar vardırdılar konuyu. Binanın mühendisi müsaade etmeyeceğim diyor. Binada herhangi bir tadilat yapılmayacak, herhangi bir değişiklik yapılamayacak. Olay tamamen mecracısından saptırıldı. Olaya siyasete çevirerek bir konu yok. Maksadımız kimsenin yaptığı eseri ortadan kaldırmak değil. Atatürk ve Atatürk adıyla kimsenin sorunu yok” dedi.