İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, İzmir İktisat Kongresi'ne ev sahipliği yapan ve 1979 yılında yıkılan yapının bulunduğu alana gitti. Yerinde incelemelerde bulunan Vali Köşger alanla ilgili bilgi verdi

Fadime Altanhan / Yenigün- Osmanlı Dönemi'nde yapının bulunduğu alanın doldurulduğunu belirten Köşger, bu döneme ait kalıntıların olduğunu söyleyerek arkeolojik kazıların devam ettiğini ifade etti. İktisat Kongresi'nin yeniden inşası çalışmalarında ikinci etapta olduklarını belirten Köşger, 17 Şubat 2023'e yetiştirmeyi hedefliyoruz. Öngördüğümüz takvimin önündeyiz dedi. 

Vali Köşger'den İktisat Kongesi yenigün. (2)


Alan, Osmanlı döneminde doldurulmuş


İzmir İktisat Kongresi alanını ve bölgede çıkan eserleri inceleyerek açıklamalarda bulunan Köşger, Kurtuluş Savaşı gerçekleştikten sonra Mustafa Kemal Atatürk 17 Şubat 1923'te üzerinde bulunduğumuz alanda inşa edilmiş olan, Osmanlı Bankası deposu olarak adlandırılan bu binada Cumhuriyet henüz ilan edilmeden, bağımsızlığı gerçekleştirir gerçekleştirmez, gerçek bağımsızlığın ekonomik olacağı şiarıyla bu binada iktisat kongresi gerçekleştirmiş. Burası 2 parselden oluşuyor, tescillenme aşamasındayken bina yıkılmış. Binalardan biri tescilliydi, biz tespit ettikten sonra ikinci kısmını da tescilledik. Buranın arsasını kamulaştırma ya da satın alma yoluyla valilik bünyesine geçireceğiz ve 17 Şubat 2023 yılına yetiştireceğiz. Bunları söylemiştik. O faaliyetin ikinci etabındayız. Birinci aşaması arsayı satın almaydı. Doğrudan satın alma yöntemiyle satın aldık, hızlıca çalışmalar başladı. Arkeolojik alanın kazılmasıyla ilgili, bizdeki bilgilere göre, içinde bulunduğumuz alan İzmir'in iç limanı, Osmanlı döneminde doldurulmuş bir alan o alan üzerine yapılmış bir binadan bahsediyoruz dedi.

Vali Köşger'den İktisat Kongesi yenigün. (1)-1


Kalıntıları içindeki müzede sergileyeceğiz

İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü bina onarım işleri yaptıracak İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü bina onarım işleri yaptıracak


Projenin ikinci aşaması hakkında bilgi veren Vali Köşger, Osmanlı arkeolojik kazısı yapıldı, ikinci aşama bu. Osmanlı arkeolojik kazısı nihai hedefe ulaşmış durumda, binanın zemin ve temel görüntüleri ortaya çıktı. Bazı noktalarda sondaj yapılacak. Burası dolgu alanı olmasına rağmen daha eski tarihlerden bir bulgu olabilir mi diye sondaj kazıları yapılacak. Daha geçmişe yönelik kalıntı ele geçerse kazı ilerletilecek. Dolgu alanı olduğu için ihtimal düşük ama yine de sondaj kazıları yapılacak. Daha sonra da çıkan sonuca göre yol almaya başlayacağız. Mimari projesi de tamamlanıyor. En kısa sürede yeniden inşa edeceğimiz binanın ihalesini yapacağız. 17 Şubat 2023'te  Cumhuriyet'in 100. yılında önümüzdeki 100 yıla ışık tutan uluslararası bir iktisat kongresini gerçekleştireceğiz. Kalıntı parçalarını da buranın içinde uygun noktalarda sergileyeceğiz. Binanın içinde uygun alanı küçük bir müze gibi değerlendirmeyi düşünüyoruz diye konuştu.

Vali Köşger'den İktisat Kongesi yenigün. (1)


Takvimin önünde gidiyoruz


Yapının tamamlanması için tahmin edilen takvimin önünde gidildiğini belirten Köşger, Arsayı satın aldık, binanın maliyeti ile ilgili çalışmalar yapılıyor, ucuz bir şey değil, restorasyon  işleri kolay değil, ciddi bir külfet öngörüyoruz, bunu öngörerek yola çıktık. Sondaj kazılarından tahminimizden farklı bir şey çıkarsa zaman kaybına neden olabilir ona bakacağız. Şu an için öngördüğümüz takvimin önünde gidiyoruz açıklamalarında bulundu.

Koku, İzmir'in yerel problemi


İzmir'de yaşanan koku sorunuyla ilgili kendisine yöneltilen soruyu yanıtlayan Köşger, İzmir'in yerel problemi bizimle ilgili değil, yerel yönetimlerin çözmesi gereken bir konu. Biz İzmir'i turizm kenti yapmaya çalışıyoruz. Turizmi 12 aya yayacağız diyoruz. Gelen turistlerinde artırılması tabi sadece iktisat kongresi ile olmaz dedi.