Hakem kararlarındaki hataları en aza indirmek ve futbolda güven ile adalet ortamını sağlamak için uygulamaya konan VAR Sistemi, her geçen hafta futbolumuzdaki tartışmaları daha da alevlendiriyor.

Bir hafta bir takımın çığlığını duyuyoruz, diğer hafta bir başkasının. İş öyle bir noktaya geldi ki; ne sahada maçı yöneten doğru kararlar verebiliyor ne de ekran başında defalarca tekrar tekrar izleyen!

Hakemlerimizin gördüklerini çalabilme korkusu geçmediği sürece, büyük takım-küçük takım ayırımı devam ettiği sürece kaos ortamı da devam edecektir.

Altay’ın evinde konuk ettiği maçta Karagümrük’ün attığı golü VAR’dan veren hakem arkadaşa samimiyetle şu soruyu sormak gerek; “Aynı pozisyon eğer Fenerbahçe-Galatasaray-Beşiktaş veya Trabzonspor’un başına geldiğinde de aynı kararı verebilecek miydin?”

Yayıncı kuruluşun kale arkası kamerasından Karagümrüğün attığı golü tekrar izleyin. Tarafsız gözle maçı izleyen bir Karagümrüklü bile net faul diyebilecek iken, devam kararı sonrasında gol kararı geldi. Hakem Suat Arslanboğa’nın süzemediği bu pozisyonu VAR’daki Volkan Bayarslan defalarca izlemesine rağmen göremiyor/çözemiyorsa o zaman Volkan hocanın bu işi bırakması gerek! En azından başka takımlarında canını yakmadan…

Bu hafta Altay’ın başına gelenlerin benzeri Fenerbahçe’nin de Trabzon da başına geldi. Hakem yorumları maçın önüne geçti. Sahada izleyenle, VAR başında izleyenler aynı hataları yaptılar.

Altay ve Fenerbahçe’nin başına gelenler bu hafta başka takımların başına gelecek. Sonraki hafta ise bir başka takımın başına gelecek ve süreç böyle işleyecek…

Şu bir gerçek ki; hakem kalitemiz maalesef ki çok düşük seviyede. Hep aynı isimler maçları yönetiyor. Hakemlerimizin, oyuna hükmetme, oyunu süzme, izlediğini yorumlama kabiliyetleri çok düşük. Birkaç kaliteli hakemin dışında genelde çoğu hakemimiz formsuz.

Türkiye Futbol Federasyonu ile Kulüpler Birliği son dönemde artan hakem tartışmalarının ardından dün toplandı. Federasyon Başkan Vekili Servet Yardımcı, "Kulüpler sistemde yenilik istiyor, MHK Başkanı Serdar Tatlı'nın değişmesine yönelik talepleri yok" dedi. MHK’de Metin Tokat’ın istifası ile suların kaynadığı Tatlı başkanlığının da ne kadar devam edeceği meçhul…

Futbolumuzda büyük ve genel bir revizyon yapılmadığı sürece hakem hatalarını konuşmaya devam edeceğiz. Hakemler, korkmadan sahada gördüğünü çalamadıkça, VAR başında gördüğünü söyleyemedikçe, eyyam yapmaya, takım kayırmaya, büyük-küçük takım ayrımıyla maç yönetmeye devam ettikleri sürece daha da büyük kaoslar yaşanacaktır. Bu kafayla VAR’da çare olmaz/olamazda… Bakalım bu hafta sonu hangi takımların canı yanacak?