Bu rahatsızlığın oluşmasının en önemli sebebi bacaklarda bulunan damarlardaki kan akışında sorun çıkmasıdır. Bunun yanında, genetik yatkınlığı bulunan kişilerde de görülme riski oldukça fazladır ve uzun süre ayakta kalmak ya da oturmak hastalığın oluşmasında etkin rol oynar.
Varis görünümünü azaltmak için bacaklardaki kan dolaşımını artırmak gerekir. Kan dolaşımını hızlandırmak geçici bir çözüm olsa da varis tedavisinde doğal yöntemler kullanılarak kalıcı çözümler de elde edilebilmektedir.

Varis tedavisinde doğal yöntemler nelerdir ?

Domates: Varis tedavisinde doğal yöntemler listesinin başında içerisindeki kan dolaşımını artırıcı salisilik asit ve likopen bulunan domates yer alır. Doğrudan cilde uygulanabilen domates, damarlardaki bu görüntünün azalmasını sağlar. Blenderdan geçirilerek püre haline getirilen 2 adet orta boy domates, günde 3-4 kez sorunlu bölge üzerine uygulandığında olumlu etkiler gösterebilmektedir.
Zeytinyağı: Uygulandığı bölgede kan akışına pozitif etki eden zeytinyağı da varis tedavisinde kullanılan doğal yöntemler arasında bulunur. Biraz pamuk üzerine dökülen zeytinyağı, sorunlu bölgeye masaj yaparak uygulanmalı ve bu yöntem günde 2 kez tekrar edilmelidir.
Sarımsak: Tedavide kullanılan bir diğer etkili doğal besin de kan dolaşımını artırıcı özelliği ile sarımsaktır. Suyu çıkarılan 3 adet limona, ezilerek macun haline getirilmiş 10 diş sarımsak ve 4 yemek kaşığı zeytinyağı eklenmelidir. Bir gece boyunca kavanoz içerisinde bekletilen karışım pamuk ile günde 2 kez sorunlu bölgeye uygulanmalıdır.
Kırmızı Biber: Kırmızı biber de kan pıhtılarının oluşumunu engelleyerek sorunlu damarlara iyi gelmektedir. Sıcak suya eklenen 1 çay kaşığı kırmızı biber tozunun günde 3 kez içilmesi de rahatsızlığın tedavisindeki doğal yöntemlerden kolayca uygulanabilecek bir tanesidir.
At Kestanesi: Şişmeyi ve iltihabı önleyici etkisi nedeniyle asırlardır bu tür tedavilerde kullanılan at kestanesi, uygulanabilecek yöntemler arasında yer alır. At kestanesi tohumundan yapılan jeller ile sorunlu bölgeye günde 3 kez yapılacak masaj sonucunda olumlu etkiler gözlenebilir.
Bu tedavi yöntemlerinin yanında dikkat edilmesi gereken diğer hususlar; bol bol egzersiz yaparak bacakları çalıştırmak ve kan dolaşımının doğru şekilde gerçekleşmesini sağlamaktır. Siz de bir hekim kontrolünde uygulayacak olduğunuz bu yöntemler ve önleyici tedbirler ile varis görünümünden kurtulabilir, rahatsızlığı geride bırakabilirsiniz.