Kanserden tansiyona, diyabetten romatizmaya kadar çok sayıda hastalığı olan yurttaşlar, reçetesinde yazan ilaçları bulabilmek için onlarca eczanenin kapısını çalmak zorunda kalıyor.

GÜVEN GÜNEŞ/YENİGÜN- İzmir’de çok sayıda vatandaş şifa kaynağı ilaçlara ulaşabilmek için yakınlarıyla birlikte seferber oluyor. Bazı vatandaşlar reçetesindeki birkaç ilacı birkaç eczane dolaştıktan sonra bulurken bazıları günlerce ilacına ulaşamıyor. Oluşan fiyat farkları ise yurttaşları canından bezdiriyor. İlaç Fiyat Kararnamesi gereğince Sağlık Bakanlığı şubat ayında kuru 6,29 TL’ye sabitledi. Şubat ayında yapılan zammın ardından nisan ayında da 500'ün üzerindeki ilaca zam yapıldı.

2. GÜNCELLEME İSTENİYOR

İlaç fiyatların belirlenmesinde kullanılan avro kuru ile güncel piyasa kuru arasındaki büyük fark, sektörün üretiminde sorun yaratmasının yanı sıra toplumun ilaca erişiminde de sıkıntılara neden oluyor. İlaç Endüstrisi İşverenler Sendikası, kur değişiminden dolayı yıl içinde 2. kez kur güncellemesi beklentisini ifade ediyor. İlaç Endüstrisi İşverenler Sendikası, güncel Euro kurunun yüzde 40'ı olarak uygulanan 6,2925'lik ilaç kurunun yüzde 70'e çıkmasını istediklerini duyurdu. Bu talebin gerçekleşmesi kapsamında ilaç fiyatlarına yüzde 75 oranında zam yapılacak.

İNDİRİM KALKTI FARK ÇIKTI

Vatandaşların, yüksek katkı payı nedeniyle ilaca ulaşmakta sorun yaşandığını belirten İzmir Eczacı Odası Başkanı Tuncay Sayılkan, "Bu sıkıntı ilaç firmalarının indirim oranını düşürmesi nedeniyle daha da büyümüş oldu. İlaçta sabit kurun 6,29 olması nedeniyle eczanelere ilacı yüzde 20-41 aralığında indirimle veren ilaç firmaları da bu nedenle bu oranı da aşağıya doğru çekmeye başladılar. Eczacı, indirimsiz aldığı ilacın farkını zarar etmemek için hastalardan isterken, hastalar da bu gelişme üzerine ilaca daha fazla öder hale geldi” ifadelerini kullandı.

SAYILKAN

Eczacı ve vatandaş karşı karşıya geliyor

İzmir Eczacı Odası Başkanı Tuncay Sayılkan, “Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK) firmalardan istediği iskonto yüzde 4 ile 11 aralığındaydı. Bu oran daha sonra yüzde 20 ile 41 aralığında değişti. Firma, indirimi yaparak eczaneye ilaç veriyordu. Bu indirim olmadığı takdirde bu seferde ilaçtaki farkı eczacı cebinden karşılamış oluyor. Bu durumda eczacı sermayesinden yiyiyor. Eczacı ya o ilacı satmayacak ya da o farkı vatandaştan isteyecek. Böyle bir durumda da eczacıyla vatandaş karşı karşıya kalmış oluyor. Binlerce kalem ilaç için geçerli olan bu sorun, eczacıları da vatandaşları da bıktırmış durumda” dedi.

VERİLEN SÖZLER UNUTULDU

SGK’nın, ilaç firmalarıyla bağlayıcı sözleşme yapması gerektiğini vurgulayan Başkan Sayılkan, "Sağlıkta devrim yapılırken ilaç firmalarının sözüne güvenerek bir anlaşma yapılmış. Tabi bu anlaşma yazılı değil sözlü bir anlaşma. Firmalar, verdikleri sözlerini unuttular. Bunun en büyük nedeniyse ilaçtaki sabit kurun 6,29 olmasıdır. Euro kuruna baktığımızdaysa 18 lira civarında olduğunu görüyoruz. Firmalar, SGK’nin istediği yüzde 41’lik indirimi uygulaması halinde ortalama her kutu ilaçta 15 lira zarar ediyorlar. Bu durumda firmaların indirimleri düşük tutmasına neden oluyor. Aradaki yüzdelik oluşan fark ise eczacının üzerine yıkılıyor. Vatandaşlarda, eczacılarda bu işin dışında kalmalılardır. İlaç firmalarını bağlayan yazılı bir sözleşme yokken, firmaların iskonto oranlarının sürdürülebilirliğinin olmadığını ve olmayacağı da ortadadır” diye konuştu.

'Kapsam dışı ilaç sayısı artıyor'

Eczacı Koray Doğrul, "Yakın zamanda ödem attırıcı krem, boğaz spreyi, ağrı kesici jel gibi ilaçlar kapsam dışı kaldı. Kapsam dışı kalmayan başka ilaçlarda ise kısıtlamalara gidildi. İlaçlar arasındaki veriliş süreleri uzatılarak bu yönde de bir kısıtlamaya yapıldı. Kapsam dışı kalan ve katkı payı farkları nedeniyle bizler vatandaşlarla karşı karşıya kalıyoruz. Fark çıktığı zaman hastadan tepki alıyoruz. Her seferinde durumu açıklamak zorunda kalıyoruz. Kapsam dışı ilaç sayısı arttıkça bu durumda daha çok yaşanıyor. Her geçen gün daha çok ilacın kapsam dışı kalması söz konusu oluyor. Diğer yandan da ilaçlardaki sabit kur ile şu anki kur arasındaki fark nedeniyle ilaçları bulmakta zorluk yaşanabiliyor. Firmalar ilaç vermek istemiyorlar. Verildiği takdirde de sayı az oluyor” ifadelerini kullandı.

ECZ. KORAY

'İlacı cebimden karşıladım'

Yıllardır cilt ve mantar rahatsızlığı nedeniyle ilaç kullanan Hatice Altınok, “Güneşe karşı alerjim olması nedeniyle yıllardır cildim için merhem kullanıyorum. Ayağımda ara ara meydana gelen mantar hastalığından dolayı da mantar kremi kullanıyorum. Rahatsızlığım sürekli olması nedeniyle aile hekimine gittiğimde 2 veya 3 adet ilaç yazdırıyordum. Geçtiğimiz ay tekrar ilaç yazdırmak için gittiğim de bu sefer yalnızca 1 adet yazabileceğini söyledi. 10 yıldır düzenli olarak hem cilt hem de mantar ilacı kullanmama rağmen ilk defa böyle bir durumla karşılaştım. Yaklaşık 10 gün önce vücudumda çıkan bir siğil için ilaç yazdırmak istediğimde SGK’nın bunu artık karşılamadığını söylediler. Bunu duyunca şok oldum. İlacı cebimden karşılamak durumunda kaldım. Bu en temel basit ilaçlara da rahatça ulaşamayacaksak neye ulaşabiliriz?” dedi.

BULUNAMAYAN BAZI İLAÇLAR

•Tansiyon ilaçları

•Göz damlaları

•Diyabet ilaçları

•İnsülin ilaçları

•Kanser ilaçları

•Tüp bebek tedavisinde kullanılan ilaçlar

Milyonerliğin artık adı var Milyonerliğin artık adı var

•Yatalak hasta mamaları ve beslenme solüsyonları

•Romatizma ilaçları

ECZACILARIN ÖNEMLİ TALEPLERİ

•İlaç Fiyat Kararnamesi yeniden düzenlensin.

•Euro kuru nedeniyle oluşan ilaç eksikliğinin önüne geçilsin.

•Devlete iskonto yapmayan ilaç firmalarının yol açtığı problemlere fırsat vermesin.

•İnternet ortamında ilaç satışı engellensin.

•Plansız açılan eczacılık fakülteleri nedeniyle oluşan istihdam problemine son verilsin.