Vegan Powerlifter Patrik Baboumian, Almanya'nın En Güçlü Adamı unvanını kazandı ve The Game Changers'ta bir arabaya takla attırırken görüldü.

42 yaşında olan İran doğumlu Alman, et proteininden bitki bazlı bir beslenmeye geçmeleri için yeni nesil sporculara ilham vermeye çalışıyor ve bu diyetle neler yapılabileceğine örnek olarak kendi başarısını kullanıyor.
Baboumian, 26 yaşında halihazırda 14 yıldır antrenman yaparken, bir ormanın yakınında yaşıyordu ve oradaki hayvanlara bayılıyordu. O dönemki formda kalma rejiminin bir parçası olarak, protein için et ve süt ürünleri tüketiyordu.


Baboumian şöyle dedi:
"Bu hayvanlara yardım etmek için zaman ve enerji harcadım ve bir şeylerin yanlış olduğunu hissetmeye başladım. Bir yandan hayvanları yerken diğer yandan da onları kurtarıyordum.Bu beni düşündürdü ve vejetaryen oldum."

Gözden kaçırmayın

ASEV THM Korosunun Onur Konuğu Bedia Akartürk ASEV THM Korosunun Onur Konuğu Bedia Akartürk


Baboumian, 2011'de Almanya'nın En Güçlü Adamı turnuvasını kazanmasının ardından medyada yükselen profili sayesinde, hayvan refahı konusundaki duruşuyla övgüler aldıktan sonra vegan olmaya karar verdi.
Baboumian "Bunun işe yarayacağına ikna olmamıştım" dedi.
"Mümkün olduğunu düşünmüyordum. Ne kadar kolay olduğunu görünce gerçekten şoke oldum.Disiplin istiyordu. Her gıda paketini incelemek zorunda kaldım ama bir sporcu olarak bunu yapmaya alışkındım."


Kilosunu ve gücünü korumak için yüksek kalorili kuruyemişler, tohumlar ve bakliyat yiyen Baboumian, performansını geliştirmesinin ardında vegan diyetinin olduğunu söylüyor.
Peki, güçlü adam, powerlifting ve vücut geliştirme dünyasındaki sporcular Baboumian'ın diyeti hakkında ne düşünüyor?
Baboumian, "Camia ikiye bölünmüş durumda" dedi.
"20 yıldır aktif olan ve ikna edilmesi çok zor kişiler var. Bazen onları anlamakta zorlanıyorum ama sonra bir zamanlar onlarla aynı konumda olduğumu hatırlıyorum.Diğer grupsa genç sporcular. Bir dolu etkileyici vegan sporcu, powerlifter ve vücut geliştirici var ve bunların sayısının artmaya devam edeceğinden eminim.Birisinin kendini ufacık hissetmesi ve eti bırakma kararının hiçbir şeyi değiştirmeyeceğini düşünmesi kolay" dedi.
"Bence psikoloji, insanları zapt ediyor.İnsanların, kararlarının düşünülenden daha önemli olduğunu ve kendilerini geliştirmeye çalışarak başkalarına ilham verebileceğini anlamasını istiyorum."
Baboumian "Çoğunluğun vegan olması etsiz alternatiflerle kolaylaşıyor" diye ekledi.