26.06.2021, 07:01

Verimli binalar şart!

Binaların sağlamlığı ne denli önemliyse verimliliği de aynı oranda önemli. Yani; "Daha az enerji kullanarak yüksek verim elde etmek"

Geçen hafta Verimder'in İzmir'deki organizasyonuna katıldım.

VERİMDER İcra Kurulu Başkanı Prof. Dr. Emre Alkin, Dünya Gazetesi Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Güldağ ve VERİMDER Başkanı Çağdaş Korkmaz, toplantıda konuşmacı olarak yer aldı.

Açılış konuşmasını yapan Prof. Dr. Emre Alkin, enerji verimliliği ve sürdürülebilirlik ilişkisine vurgu yaparak, “Özellikle yaz aylarında binalarda soğutma ihtiyacı nedeniyle artan enerji talebine ısı yalıtımı ile dur diyebiliriz. Bu sebeple öncelikli olarak rotamızı sıcak iklim bölgeleri üzerinde belirledik” dedi. Alkin, yapılarda Enerji Verimliliği Derneği – VERİMDER, tüm Türkiye’de enerji verimliliği ve tasarrufu konusunda başlattığı seferberliğin ikinci devresine “Enerji Verimliliği ve Gelecek” temasıyla başladı. Özellikle yaşanan pandemi sonrasında tüm dünyanın ve ülkemizin en önemli konularından biri haline gelen enerji verimliliğine ilişkin bilincin daha fazla yaygınlaşması amacıyla Verimder, “Anadolu Buluşmaları”nın ikinci bölümünü İzmir’den başlattı. Dalmaçyalı sponsorluğunda yoğun katılımla düzenlenen ilk toplantının ardından Verimder öncelikli olarak belirlediği 13 ili karış karış gezmeye devam edecek.

Enerji verimliliğinin her alanındaki bilgileri kamu ile paylaşarak topluma farkındalık kazandırmak istediklerini dile getiren Prof. Dr. Emre Alkin, “Çevre sorunlarıyla daha çok uğraştığımız şu günlerde gelecek nesillere daha sürdürülebilir ve yeşil bir dünya bırakmak için iklim değişikliğinin önüne geçmemiz gerekiyor. Bu noktada enerji verimliliğini önemini tüm Türkiye’ye tekrar anlatmak istiyoruz” diye konuştu.

Dünya Gazetesi Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Güldağ ise yaptığı değerlendirmede, iklim krizinin etkilerini ve buna bağlı olarak enerji verimliliğinin önemine bir kez daha vurgu yaparak bu konudaki tüketici bilinci ve yerel yönetimlerdeki farkındalığa ilişkin gözlem ve önerilerini aktardı. Güldağ, “Enerji tasarrufu ve buna bağlı olarak enerji verimliliği sürdürülebilirliğin esas başlıklarından biri. Bu nedenle gerek kurumsal gerekse bireysel ölçekte enerji verimliliğinin iletişimi ve bu konuya ilişkin farkındalık oluşturmak çok önemli" dedi.

Enerji tasarrufunun sürdürülebilir bir gelecek için zorunluluğuna dikkat çeken VERİMDER Başkanı Çağdaş Korkmaz konuşmasını şöyle sürdürdü; “Enerji verimliliğini sağlayabilmek adına her bireye görev düşüyor. Mümkün olan her tasarrufu bireysel çabalarımız ile gerçekleştirmemiz gerekiyor. Özellikle İzmir gibi sıcak bölgelerde yazın binaları soğutmak için harcanan enerjinin önüne geçmemiz gerekiyor. Enerji verimliliği, binaların ısı kayıplarının önlenmesi ve enerji tasarrufu sağlanması için dış yüzeyinde yapılan ısı yalıtım işlemlerince elde edilir. Binaların dışa bakan iç yüzey sıcaklığı ile iç ortam sıcaklığı arasındaki farkın 3 derecenin üzerinde olmaması gerekir. Dış duvarın iç yüzey sıcaklığındaki artış, iç ortamda hava akımını engeller. Bu sayede ısı kayıplarının önüne geçilir"

Sonuç: Nasıl ki, "binalar yapılırken daha temelden iş ciddi tutulmalı" diyorsak, yine temelden yapılan binaların da enerji verimliliğine uygun şekilde ele alınması çok önemli. Böylece vatandaşlar ileriki yıllarda yalıtım işleriyle hem uğraşmamış olacaklar hem de ekstra masraflara girmemiş olacaklar.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@