Vertigo yaşayan kişiler, etrafındaki nesneleri hareket halindeymiş gibi gördüklerini ve nesnelerin etrafında dönüyormuş gibi hissettiklerini ifade etmektedirler.
Vertigo, tek başına bir hastalık olmayıp başka hastalıkların belirtisi de olabilir. Bu nedenle, her yaşta görülebilir ama genelde 20-60 yaş aralığındaki kişilerde daha sık görülmektedir. Cinsiyet olarak daha çok  kadınlarda ortaya çıktığı tespit edilmiştir.
En sık rastlanılan rahatsızlık olan vertigo, ülkemizde yaklaşık 25 milyon kişide görülmektedir. Günlük yaşamı fazlasıyla olumsuz etkileyen vertigonun diğer olumsuz etkileri şu şekildedir;

  • Şiddetli atak,
  • Dengeyi sağlamada zorluk, 
  • Baş dönmesiyle beraber mide bulantısı ve kusma,
  • Kulak çınlaması,
  • Kulakta oluşan dolgunluk hissi,
  • Kısmen işitme kaybı,
  • Görmede bulanıklık,
  • Halsizliktir.

Vertigonun diğer nedenleri arasında denge mekanizmasında görevi olan, herhangi bir organda yaşanan bozukluk gösterilebilir. Bunlar arasında en sık görüleni kulak içi kristallerin yerinden oynamasıdır. Bu hastalıkta; stres, yorgunluk, darbe ve travma sonucu iç kulakta oluşan mineral ve kalsiyum kristalleri yerinden oynamakta ve dengeyi bozmaktadır. Bilimsel tanımıyla vertigo; sol kulak kristallerinin yerinden oynaması ile sol tarafa dönüldüğünde, sağ kulak kristallerinin yerinden oynaması ile sağ tarafa dönüldüğünde yoğun ve ağrılı baş dönmesi yaşanmasıdır. 15 saniye boyunca süren bu baş dönmeleri, kısa olsa bile hastalar için olumsuz ve rahatsız edici bir etkendir.

Vertigo yaşamı nasıl etkiler?

Vertigo, kişilerin iş ve sosyal yaşamlarını olumsuz etkilemektedir. Stres, aşırı kafein tüketimi ve başka hastalıkların belirtisi olabildiği için dikkatli olmalı ve tedavi olunmalıdır. Daha da ileri düzeyde günlük yaşamda; güçsüzlük, görme bulanıklığı, çift görme, uyuşukluk, denge bozuklukları, düşme ve konuşma bozukluklarına da neden olabilmektedir.
Bireylerin günlük hayatını zorlaştıran vertigo için çeşitli tedavi yolları bulunuyor. Genelde ilaç tedavisi ve çeşitli egzersizlerle bu hastalık kontrol altına alınabilir. Buna ek olarak başka hastalıkların da belirtisi olabileceği için, geniş ve kapsamlı bir araştırma yapılması gerekiyor.

Vertigonun, yaşamımızda olumsuz etkilerini görmemek ve yaşam kalitesini artırmak için tedavi yöntemlerine mutlaka uyum sağlanmalıdır. Bu hastalık geçici bir hastalık olarak düşünülmemeli ve belirtileri halinde mutlaka uzman hekime danışılmalıdır.