Vertigo, çevrede görülebilen her şeyin döndüğünü hissettiren bir rahatsızlıktır. Vertigo belirtileri arasında sık sık mide bulantısı şikâyeti, kusma ve buna ek olarak dengede görülen kayıp durumu sayılabilmektedir.

Vertigo nedir?

Halk arasında genellikle baş dönmesi olarak bilinen vertigo rahatsızlığı, aslında her baş dönmesine verilen bir isim olmamaktadır. Bu rahatsızlıkta belirli ataklar ile vertigo belirtileri kendini gösterebilir. Bu atakların ise ne zaman kendini göstereceği belli değildir. Bireyin gündelik hayat pratiklerini dahi engelleyebilecek kadar ağır olabilmektedir. 

Vertigo oluşumunda bazı nedenler bulunuyor. Bunlara bakıldığında vertigo için ana merkez sinir sistemi ve iç kulakta görülen rahatsızlıklar olduğu görülmektedir. En sık görülen vertigo tipi ise benign paroksizmal pozisyonel tip olmaktadır. Bu vertigo tipinde birkaç dakika sürebilecek ani ve şiddetli baş dönmeleri başın hareket pozisyonuna göre kendini gösterir. Bu rahatsızlık sıklıkla yaşlılarda görülebilmektedir. Başa kan akışının artık azalması durumunda ve solunum yolunda meydana gelen hastalık durumlarında vertigo yaşanabilmektedir. 

Kafa travması ve yaralanmalardan sonra vertigo oluşabilmektedir. Aynı zamanda diyabet, anksiyete, panik bozukluk gibi etkenler de vertigo oluşumuna sebep olabilir. 

Vertigo belirtileri nelerdir?

Vertigo belirtileri genellikle etrafın veya da kendisinin döndüğüne dair his ile ortaya koyulmaktadır. Bunun yanında başka vertigo belirtileri de mevcuttur. Bulantı, kusma, normal olmayan göz hareketleri, sıklıkla terleme, işitmede görülen kayıplar, kulak çınlamaları, görmede problemler yaşanması, denge kaybı eşliğinde yürümede yaşanan zorluklar bazılarıdır. Görme konusunda çift görme, baş ağrısı, konuşmada zorlanmak, kollarda ve bacaklarda güçsüzlük durumu ve bilinç kaybı da görülen vertigo belirtileri arasındadır. 

Kişi vertigo olduğu zaman baş dönmesi ve denge kaybı yaşayarak yataklara da düşebilir, bazı yerlerde düşüp yaralanma tehlikesi de bulunur. Bu gibi durumlarda kulakta basınç hissi hissedilebilmektedir. Aynı zamanda mide bulantısı durumu, tansiyonda düşmeler, gözde kararma hissi, şiddetli ataklar da kendini gösterir. 

Bu gibi belirtilerin varlığı dâhilinde hemen bir tıbbi müdahaleye başvurulması gerekmektedir. Tedavi için ilk olarak ilaç kullanımı uygulanırken, enfeksiyon olma dahilinde cerrahi müdahaleye de gidilebilmektedir. Bu tip rahatsızlığı bulunan hastaların ise ani baş hareketlerinden kaçınması önemlidir. Bunun yanında sıklıkla dinlenmeli, bolca sıvı tüketmeli ve kafein, sigara, alkolden olabildiğince uzak kalmalıdır.