Veteriner hekimlere yeni başkan

Belediye Veteriner Hekimler Derneği (BVHD) Yönetim Kurulu Başkanlığına Sinan Okçuoğlu seçildi. Tüzük değişikliğinin yapıldığı Genel Kurul ile yeni bir dönem başladı.

Güncel 04.10.2021 - 11:58 04.10.2021 - 12:01

Nihat AK/YENİGÜN - Türkiye'nin farklı illerinde görev yapan Belediye Veteriner Hekimleri BVHD'in 2. Olağan Genel Kurulu için İzmir'de bir araya geldi. Altındağ Atatürk Kültür Merkezi'ndeki toplantı büyük ilgi gördü. Tüzük değişikliğinin yapıldığı Genel Kurul'da yeni yönetim de belirlendi.

Belediye Veteriner Hekimler Derneği (BVHD) Yönetim Kurulu Başkanlığına Sinan Okçuoğlu İzmir'den seçilen Veteriner Hekim oldu. Samsun'dan Nurhan İşler Genel Sekreterlik, İzmir'den Umut Polat Saymanlık görevine getirildi. Diğer Yönetim Kurulu Üyeleri Derya Kamçıcı (İzmir), Fikriye Umutkan (Bursa), Erhan Arı (İzmir) ve Ayşe Gencer (Antalya) isimlerinden oluştu.

Başkan Sinan

HAYVAN HAKLARININ TAKİPÇİSİYİZ

Başkan seçilmekten duyduğu onuru dile getiren Başkan Okçuoğlu, "BVHD kurulduğu günden beri Türkiye veteriner hekimlik mesleğinin en önemli mesleki STK'larından biri olmuştur. Olmaya da devam edecektir. BVHD olarak Türkiye'de belediye çalışanı veteriner hekimlerin ve çalıştıkları iş alanlarının sorunlarını çözmek, geliştirmek için çaba gösteriyoruz. Özellikle hayvan hakları ve refahı, tarım, gıda ve sağlık konusunda yeni dönemde ciddi atılımlarımız olacak. Belediye yöneticilerinin bilerek yada bilmeden yaptığı hayvan hakları ihlalleri konusunda takipte olacağız. Bu durumların mesleğimize, meslektaşlarımıza ve hayvanlarımıza zarar vermesini önlemek için danışmanlık, eğitimler, kongreler, sempozyumlar, projeler yapacağız, iyi niyetli çabalarımız yeterli kalmadığı taktirde yasal yollarla gereken hamlelere başvurarak veteriner hekimlik mesleğinin hayvan hakları ve refahı konusunun olmazsa olmazımız olduğunu göstermek istiyoruz"dedi.

SORUNLAR YILLARCA SÜRMESİN

BVHD olarak hayvan hakları konusunda önemli görüşlere sahip olduklarını dile getiren Belediye Veteriner Hekimleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Sinan Okçuoğlu "Kamu kurumları ve devletin bu konuyu sadece söylemlerde önemsediklerini görmekteyiz. Politikalarının ise konuyu sadece palyatif çözümlerle geciktirerek sorunları ötelemekten başka birşey yapmamaktadırlar. Oysa hayvan hakları ve refahı konusu hem vicdanları yaralamakta hem ekonomik kayıplara neden olmakta hem de ciddi sağlık sorunları yaratmaktadır. Bunların yanında bu kötü politikaların sebep olduğu hayvanlarımızın ızdırapları, modern Türkiye'yi yakışmamaktadır. Bizler Türk Veteriner Hekimleri olarak hayvanlarımız da ilgili tüm sorunların üstesinden gelebilecek yetenek ve bilgiye sahibiz. İhtiyacımız olan tek şey yönetimlerin arkamızda durması ve desteğidir. Bir an önce yerel yönetimlerdeki hayvan bakımevleri ve sahipsiz hayvan rehabilitasyon anlayışının değişerek bunun çağımızın olmazsa olmaz problemi olduğunu kabul etmeleri gerekmektedir. Aksi takdirde ülkemizdeki hayvan hakları sorunları yıllar boyu sürmeye devam edecektir"şeklinde konuştu.

Yorumlar