- G:

Sergenç İneler: ‘Urla Belediyesi’nin koparılan bağlarını yeniden tesis edeceğiz’

CHP Urla Belediye Başkan Aday Adayı Sergenç İneler, kayyum süreciyle Urla Belediyesi’nin STK’lar, Kent Konseyi, üniversite ve esnaf odalarıyla bağlarının koptuğunu belirterek, “İlk işimiz bu bağları yeniden kurmak olacak” dedi. Yenigün TV’de Namzet programına konuk olan İneler “Parla Urla” sloganıyla 4 başlıkta topladığı projelerini de anlattı.

Haktan Yağız Akçay
Haktan Yağız Akçay Tüm Haberleri

CHP Urla Belediye Başkan Aday Adayı Sergenç İneler, Sıla Arabacıoğlu'nun sunduğu Namzet programına konuk oldu.

5-6 yıl önce Urla’ya taşındığını belirten TARKEM Genel Müdürü İneler, “İlçenin inanılmaz bir potansiyeli var. Sadece tarım ve turizm değil, önemli bir miras ve gençlik var orada. 4 yıl önce köyleri gezip muhtarlarla buluşarak potansiyeli ortaya çıkarmamız gerektiğini düşündüm. Proje fikirleri ortaya koyduk. Acaba hangi projeyi kiminle nasıl gerçekleştiririz, kaynağı nasıl ortaya koyarız diye düşünürken 8 ana başlık, 75-80 proje ortaya çıktı. Belediyemiz makus talihler yaşadı bu arada. Kayyum süreci yaşadı. Urla Belediyesi İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü, Kent Konseyi ve esnaf odalarıyla bağları koparılmış halde devam ediyor şu anda. İlk işimiz bu bağları yeniden kurmak olacak” diye konuştu.

Urla’da çok fazla aday olduğunu hatırlatan İneler, “Bu potansiyeli sadece ben görmüyorum. İki gün önce Kent Konseyimizde toplantı yapıldı. 100’ün üzerinde katılımcı oldu. Urla’nın bütün bileşenleri nasıl bir belediye başkanı istediklerini söyledi. Bu potansiyeli birçok aday adayı fark etmiş demek. Bu mutluluk verici. Bir yandan da bu kazanacak adaya sorumluluk yükleyecek. İlçe Başkanı’mız Pelin Hanım’a öneride bulundum. Türkiye’nin gözü burada. Belli ki değişim Urla’dan başlayacak. Adayın açıklandığı gün sabah ilk iş tüm aday adaylarını toplarsa önceki iki seçimden daha fazla oy alma potansiyeli var” ifadelerini kullandı.

“Parla Urla” ile 4 başlıkta değişim

“Parla Urla” sloganıyla 4 temel başlık altında topladığı projeleriyle ilgili bilgi veren İneler, “Önümüzde 4 aydan daha kısa bir zaman var. Geçtiğimiz 4 yılda çok iyi hazırlandık. Parla Urla deyip Urla halkı ve bütün bileşenlerle projelerimizi paylaşarak şimdiden bunları yapmak için irade gösterdik. Aday adayları ortaya çıkıyor, hepsi değerli kişiler. Biz kişileri konuşuyoruz, projeleri konuşmuyoruz. Biz bunları daha konuşulur hale getirmek istedik. Marş bizi çok heyecanlandırdı. Oradan esinlendim. Projeleri temel 4 ana bileşen altında birleştirdik. Sosyal medyadan da duyurduk. İlk madde, mirasınla parla. Sadece kültür mirası, bilgi birikimi yok. Urla ciddi bir göç alıyor, miras oluşuyor. Yaş ortalaması yükselen bir yer. Evinde hizmet lazım, onları sokağa çıkarmamız lazım. İkinci bileşen gençliğinle parla. İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü Türkiye’nin ve İzmir’in en önemli üniversitelerinden biri. Mühendislik ve mimarlık anlamında ciddi atılımlar yaptı. Urla halkında çocuk ve gençlerin hizmet almak istediği tesisler var. İnovasyonun ön planda olduğu, üniversite gençliğinin merkezde yer aldığı, hizmetlerden yararlandığı bir Urla hayal ediyoruz. Urla’nın sadece kara kültürü yok. Yelken ve su sporları da önemli. Turizminle parla, dedik. Enginar Fesitvali’ni uluslararası hale getirmek istiyoruz. Caz festivalini de geliştirmek istiyoruz. Çok film ve dizi çekiliyor burada. Bunları resmi bir şekilde birleştireceğimiz çeşitli kültür sanat etkinliklerini yapacağımız projeler hayata geçirmek istiyoruz. Dördüncü bileşen Tarımınla parla. Yakın zamanda Urla dünyada gastronomisiyle ön plana çıktı. Sürdürülebilir kalkınma hedefleri doğrultusunda tarımı destekleyen, üreticilerin ürünlerinin tarlada kalmaması için planlar ortaya koyan, ürün borsaları oluşturup katma değerli ürünler yetiştirmek istiyoruz. Belediyenin çeşitli araçlarıyla satışını yapacağımız alanlar açacağız. ‘Her köy bir pazar’ diyeceğiz. Sürekli açık pazarlar olacak. Balıkçı barınaklarının rehabilitasyonu projemiz var. Mezatı daha turistik hale getirip halkla buluşturacak etkinlikler yapacağız. Özellikle Özbek ve Gülbahçe’yi bu konuda geliştireceğiz” dedi.

Yenilenebilir enerji, çevre konularında da önemli projelerinin olduğunu belirten İneler, 10 bin konutu içine alacak atık geri dönüşüm, çatılarda güneş enerjisi kurma konusunda çalışmalar yapacaklarını söyledi.

“Urla fazla göç alınca bazı eksiklikler gün yüzüne çıktı”

İlçedeki altyapı sorunlarına değinen İneler, “Urla doğal gazın gelişi, ulaşım altyapısının geliştirilmesiyle çok göç aldı. Pandemi ve deprem bunu destekledi. Çeşitli eksiklikler çıktı. Elektrik konusu, doğalgazın kent merkezine ulaşımı gibi. Hala kanalizasyon, içme suyu sorunu yaşayan köy ve mahalleler var. İlçe belediyesinin sorumluluk alanında değil bunlar ama yapılması için var gücümüzle çalışacağız. İmar mevzuatlarının değişmesi, yeni trafo alanlarının oluşturulması, doğal gaz hatlarının kurulması orta vadeli plan. İlk olarak Urla Belediyesi’nin kopuk olan bağlarının yeniden kurulmasıyla işe başlayacağız. Çok örgütlü STK var. Hepsiyle bağları güçlendireceğiz” ifadelerini kullandı.

“Bazen sadece potansiyeli kullanmak için bir yeri pazara açmak, turistlere açmak tehlikeli de olabilir” diyen İneler, “İki temel unsur önemli. Birincisi koruyarak geliştirmek. Enginar Festivali’ni nasıl daha iyi yapabiliriz? İnovasyon kampı var açık kampüs şeklinde. Bu nasıl daha iyi olur? Bunlara kafa yoruyoruz” dedi.

Yaşayan ve yaşatan Urla hedefiyle yola çıktıklarını anlatan İneler, “Urla sosyal demokrat insanların bir arada bulunduğu bir yer. Sanayi bölgesi içinde veya köylerde dezavantajlı kesimler de var. Üretici nasıl organik üretebilir, nasıl pazar bulabilir, nasıl gastronomi unsurlarıyla buluşabilir, bunları düşünmek lazım” diye konuştu.

“Özel’in açıklamaları beni başkanlık için motive etti”

CHP’deki değişim sürecini değerlendiren İneler, “Değişim hepimizi çok heyecanlandırdı. Genel Başkan’ımız Özgür Özel ve İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, CHP tarihinde tüm diğer siyasi partilere örnek olacak bir demokrasi şöleniyle yönetmeye aday oldu. Değişimin etkisini 2024 yerel seçimlerinde sahada görmek ikinci aşama. Özel, yerel yönetimlerde gençleri ve kadınları daha fazla göreceğimizi söyledi. Ben 42 yaşındayım. Bu süreç beni çok heyecanlandırdı. Bu söylem ve akabindeki toplantılar, Gezi sürecinden sonra beni en çok heyecanlandıran süreçlerin başında yer aldı; aday adaylığı için kolları sıvamamda etkili oldu. Urla’da sosyal demokrasi geleneği olduğundan, halkın istediği hizmetlerin nasıl verileceğini bildiğim için sosyal demokrasinin burada rahatlıkla kazanacağını söylemek mümkün. Bu yetmez. Başkan geldiği ilk günden itibaren bu kanalları açmalı. Urla’da fazla adayın olması gurur verici. Değişimin Urla’dan başladığını göstereceğiz. Urla halkı kayyumu da Cumhurbaşkanı’nı da hizmet alamamayı da değiştirmek istiyor. CHP Urla’da rekor oy alacak” ifadelerini kullandı.

“İlçenin şehir merkeziyle entegrasyonu artırılacak”

Urla’da şikayetlere konu olan park yeri, karavan park yeri ve otobüs seferlerinin yetersizliği ile ilgili soruyu yanıtlayan İneler, “Biz karavancı ve yelkenci bir aileyiz. Senede bir haftayı denizde geçirmeye çalışırız. Dünyada ne kadar iyi örnekler olduğunu gördük. Turizm başlığı altında karavan ve çadır turizmini Urla merkezinde özellikle Gülbahçe, Yağcılar, Kuşçular Mahallelerinde yaygınlaştıracağız. Akılcı bir metotla yaparak karavanların kış aylarında öğrenci konaklama mekanları, yazın turizmin bir bileşeni olmasına özen göstereceğiz. Ulaşımda da eksiklikler var. Otobüs seferleri az. Bisiklet ve scooter az. Bir dizi proje olacak. Konforlu yaya ulaşımı, bisiklet yolları kiralama noktalarının açılması ve açılanların desteklenmesi, sürdürülebilir ulaşımda belli akslarda scooterın yaygınlaştırılmasına özen göstereceğiz. Konumum gereği Büyükşehir’le yakın çalışıyorum. Hatların sayısının artırılmasıyla ilgili Eshot’la çalıştık ve artırdık. Özellikle otobüs ve sefer sayısının artırılması ve makul saatlere çekilmesi konusunda çalışmalarımız olacak. İzmir Yüksek Teknoloji öğrencileri için baykuş seferleri konulacak. İlçenin şehir merkeziyle entegrasyonu artırılacak” şeklinde konuştu.

“Halktan kopuk bir meclis başarıya ulaşamaz”

Parla Urla Kampanyası’nı açtıkları günden itibaren parlaurla.com sitesine 22 gönüllü başvurusu, 58 öneri geldiğini anlatan İneler, “Önerilerin her biri çok kıymetli. Kaynak ve ekip yaratılırsa her biri yapılabilir şeyler. Yeter ki bağlar kurulsun. Başkan adayı ve başkan olursam ilk meclisten itibaren meclis toplantılarını halka açabilecek unsurları ortaya koymak istiyoruz. Halktan kopuk bir meclis başarıya ulaşamaz” dedi.
Saint Joseph Koleji ve ODTÜ Sosyal Bilimler Fakültesi mezunu olan İneler, Felsefe Yüksek Lisansı’nın ardından, İzmir Yüksek Teknoloji Mühendislik İşletmeciliği Bölümü’nde de yüksek lisans yaptı. Türk Ulusal Ajansı’nın (AB Eğitim ve Gençlik Programları) kurulumunda yer alan İneler, Fransa’da Avrupa Konseyi’nde kazandığı deneyimin ardından, 3 yıl Ankara Dünya Bankası hibe yöneticisi olarak görev yaptı. İzmir’de bir tütün şirketinde 7 yıl üst düzey yöneticilik yapan İneler, TARKEM’de genel müdürlük, ortaklık, yönetim kurulu üyeliği görevleriyle Kemeraltı’nın renovasyonu için çalışıyor.

04 Ara 2023 - 11:41 İzmir- Tv Yenigün

Mahreç  Nedim Kirtiş


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gazete Yenigün Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gazete Yenigün hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gazete Yenigün editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Yenigün değil haberi geçen ajanstır.