- G:

Mehmet Zeki Fidandal: Sahil kentlerinde belediyelere 4 ay 1 milyon nüfusa göre pay verilsin

Yenigün TV’de Sıla Arabacıoğlu’nun sunumuyla izleyiciyle buluşan Namzet programına konuk olan Kuşadası Belediye Başkan Aday Adayı Mehmet Zeki Fidandal, belediye gelirlerini artırıcı projelerle yola çıktıklarını ancak devletin de elinden geleni yapması gerektiğini belirterek, “Sahil kentlerinde belediyelere 4 ay 1 milyon nüfusa göre pay verilsin” dedi.

Haktan Yağız Akçay
Haktan Yağız Akçay Tüm Haberleri

CHP Kuşadası Belediye Başkan Aday Adayı Mehmet Zeki Fidandal, Yenigün TV ekranlarında Sıla Arabacıoğlu'nun sunduğu Namzet programına konuk oldu.

Bu ekonomik koşullarda belediyeciliğin çok zor olduğunu belirten Fidandal, “Doğru adımlarla belediye gelirleri artırılabilir. Zorlukları aşmanın yolları var. Mevzuata hakim olacaksınız. Belediye gelirlerini doğru zamanda doğru yerde harcayacaksınız. Kentin dinamiklerine bakarak belediye gelirlerini çeşitlendirip artırabilirsiniz. Bu konudaki çalışmalarımı üç kitaba sığdırdım. Yerel yönetimler uzmanı olarak bazı belediyelere danışmanlık yaptım” dedi.

Belediyeciliğe başladığında 1580 sayılı yasanın yürürlükte olduğunu, şimdi 5393 sayılı yasanın geçerli olduğunu belirten Fidandal, “Büyükşehir yoktu, hatta Bütünşehir Yasası adı altında Pergel Yasası dediğimiz 50 kilometrelik alan içinde kalan belediyeleri Bütünşehir içine almışlardı. Yasanın çıktığı tarihte de merhum Ahmet Piriştina belediye başkanıydı. O dönemlerden bu dönemlere geldik. 2005’te çıkarılan İhale Yasası 182 defa değiştirildi. Bu kadar hızlı değişen yasalar, yönetmelikler olduğu sürece yetişmek mücadele gerektiriyor” diye konuştu.


‘Sahil kentlerinde 4 ay 1 milyon nüfusa göre pay verilsin’

Sahil kentlerinde yazın artan nüfus konusuna değinen Fidandal, “Belediye çöp toplar, suyu akıtır, yol yapar. Bunlar asli görevler. Bunu zaten yapmak için bütçe ve kadro oluşturuyorsun. Önümüzdeki dönem klasik bel değil üretici, girişimci belediyecilik anlayışına geçilmeli. Yaz nüfusu-kış nüfusu konusuna gelince, bütçede en önemli kaynak devletten gelen kaynaktır. Kentin kendi ticari ve ekonomik dinamikleri de diğeri. Belediyelere İller Bankası her ay nüfusuna göre ödenek gönderiyor. Kesinti yaparak gönderiyor. Bu kesinti yüzde 40’tı,5 aydır yüzde 50 kesinti yapılıyor. Kuşadası’na kış nüfusu 150 bin, buna göre pay alıyoruz. Yazın 1 milyon oluyor. Bodrum da 1 milyon. Yine aynı nüfusa göre pay alıyorlar. 1 milyon insan gelince çöp üretiyor, 24 saat canlılık var. Sahil kentlerinde hiç olmazsa dört ay 1 milyon nüfusa göre pay verilsin. 3 aya da razıyız. Türkiye’de bin 376 belediye var. Tüm belediyelerin üye olduğu Türkiye Belediyeler Birliği var. Belediyeler Birliği Başkanı’na sesleniyorum. Lütfen bu konuya el atalım. Yazlık nüfusu değişken olan yerlerin ödentilerini böyle yapalım, ilgili Bakanlığa tekliflerimizi yapalım. Personel giderleri konusunda da maaşlarda ciddi artışlar yapıyoruz. Fazla mesai yapıyorlar çünkü” dedi.

“Borçsuz belediye varsa hizmet yapmamıştır”

Belediyelerin borçlanmasının normal olduğunu belirten Fidandal, “Eğer borçsuz belediye varsa kusura bakmasın hizmet yapmamıştır. Belediyelerin borçlanmasında sakınca yok çünkü hizmet içindir. Aynı zamanda geriye dönüşü önemli. Eğer bütçe disiplinini sağlayamazsanız, yeni gelir kaynaklarını artıramazsanız borçlanma giderek artar. Borç limiti aşılıyor. Aşılması gerekir ve normaldir. Enflasyon farkını ne yapacağız? Resmi rakamlara bakarsak enflasyon yüzde 50’lerde, başka kanallara bakarsanız 70’ler, 80’ler. Pandemi döneminden itibaren belediyelerin ana gider kalemleri olan akaryakıt, personel, enerji, yedek parça, hizmet alımları vs yüzde 127 oranında arttı. Gelirlerine bakıyorsunuz son 3 senede gelirlerinde toplam yüzde 52 civarında değer artışı var. Aradaki açıklık ne olacak? Yüzde 75’e varan belediyenin aleyhine bir durum var. Bu kadar fark varken o belediyeden dört dörtlük hizmeti nasıl bekleyebiliriz? Enflasyonist sistemde belediye gelirlerimiz devlet tarafından yeniden ele alınmazsa önümüzdeki kasım aralık ayında belediyelerimiz maaş veremez hale gelir. Durum ciddi boyutta. Belediye gelirlerinin İller Bankası payları artırılmalı. MTV alıyor devlet. Hepsi belediyenin yollarından geçiyor. Yollar aşınıyor. O vergiden belediyelere pay verilebilir. Belediyeler hizmet sektörü. Kullandığı enerji, akaryakıttan ÖTV veya KDV kaldırılabilir. 2464 sayılı Belediye Gelirleri Yasası yeniden düzenlenmeli. 5393 de ele alınmalı. Ülke çok hızlı değişiyor. Ayak uydurmak için bunların yapılması lazım. Belediyelerin hizmet alımı yaptıkları sektörlerde personel için ödenen sigorta primlerinde belediyelere kolaylık sağlanmalı, devlet önemli kısmını üstlenmeli. Denge belediye aleyhine bozuldu. 6 Şubat Depremi’nin getirdiği ekonomik yük var. Bunları da gözeterek tedbir alınacaksa ortak anlayış içinde uzmanlarla birlikte çalışılarak altyapı oluşturulur. Devlete ait Hazine arazileri var belediye sınırları içinde. Bunlar genellikle TOKİ vasıtasıyla satılıyor. Proje karşılığında belediyelere devredilmesini öneriyorum. Gelir getirici çalışmalar yapabilir. Her şeyi belediyeden beklersek yanılırız. Devlet belediyelere el uzatmalı” ifadelerini kullandı.

“Mazbata alınca sabah 8 buçukta ne yapacağımızı biliyoruz”

Fidandal sözlerini şöyle sürdürdü: “Kentin sosyolojik gelişimine belediye ayak uydurmalı. Vatandaş ne diyor, ne tür hizmet beklentisi var, görmek zorundayız. Belediyeler sorun değil, çözüm üretme merkezidir. Bugün git, yarın gel yapılmamalı. Hem tecrübelerimi, birikimimi, liyakatımı daha fazla sunmak, hem de kentimde kendimce gördüğüm eksiklikler nedeniyle, ‘Ben de varım’ diye yola çıktım. Bu bir bayrak yarışıdır. Bu bayrağı daha ileri götürmek istiyoruz. Mevcut arkadaşımız da özellikle sosyal projelerde başarılı. ‘Bir kat daha iyisini yapabiliriz’ iddiasıyla yola çıkıyoruz. Mazbata alınca sabah 8 buçukta işe nereden başlayacağımızı biliyoruz. Göreve gelirsek sabah ilk atacağımız imza tasarruf genelgesi olacak. Tüm personele göndereceğiz. Her kalemde tasarrufa gideceğiz. Önce mali disiplini sağlayalım, para kendiliğinden birikir. Doğru zamanda doğru yerde harcama yapalım. Yeni gelir kaynaklarını artıralım. Bir usta lazım, biz ustayız. Takdir büyüklerimizin.”


“Ön seçimde yeterli teveccühü alabileceğinizi düşünüyor musunuz?” sorusunu yanıtlayan Fidandal, “Tüm üyelerle ön seçim yapılıyor olsaydı sandığa girer ve teveccüh görürdük. Kuşadası’nda 55 bin hane var aşağı yukarı. Hane sahibinin yüzde 70-80’i bir defa bile olsa belediyemize gelmiştir. Oradaysam ben, başkanımız veya arkadaşlarımızla teşrik-i mesai yapmıştır. Benimle yola çıkan mevcut belediye başkanı da dahil olmak üzere aday adayı olan tüm arkadaşlarıma başarılar diliyorum” dedi.

“Yüzde 68 oy alırım”

“2019’da CHP yüzde 57,54 civarı, AK Parti yaklaşık yüzde 40 oy almış. Aday olursanız her kesimden oy alacağınızı düşünüyor musunuz?” sorusu üzerine Fidandal, “Aday adaylarımızın amacı belli. Kente hizmet. Her kesime eşit hizmet hepimizin amacı. Süreçler değiştiği için oy farkı daha da artabilir. Bütün arkadaşlarım bu oyun altına düşmez. Bizi tercih ederseniz yüzde 68 oy alacağımı düşünüyorum” diye konuştu.

“Atıl haldeki kongre merkezini faaliyete geçeceğiz”

“Vatandaşın üzerine ekstra yük bindirmeden nasıl gelirleri artıracağımızı biliyoruz” diyen Fidandal, sözlerini şöyle sürdürdü: “Geçen seçimde ayağı yere basan projeler olmasına dikkat ettik. Turizm kenti. Üç ana unsur var. Turizm, inşaat, yeme içme sektörü. Atıl halde olan kongre merkezini faaliyete geçireceğiz. Büyükşehir, bakanlık, turizmcilerle birlikte, STK’larla karar vereceğiz. Şimdilik düşünüyoruz. Altyapısını da oluşturdu. Profesyonellik isteyen projeler. Avrupa’nın en büyük kongre merkezlerinden birin sahibiz, orada çürüyor. Davutla Güzelçamlı termal bölge olarak gelişiyor. Termal sağlık merkezi yapmak üzere altyapı çalışmalarını yapıyoruz. Kuşadası’nın yıllık ticaret hacmi 3 milyar dolar civarında. Bu hacmin büyük kısmı Kuşadası dışına çıkıyor. Bazı sektörlerin merkezleri İstanbul’da mesela. Kuşadası’na daha fazla pay alınması için ekonomik çalışma yapmamız lazım. 2023 bütçesi 35 milyon dolar civarında. Ticaret hacminin yüzde 1’i civarında. Bu bütçe bana göre bu kadar ticaret hacminin geniş olduğu ortamda yetersiz. Bunu artırabilir miyiz? Evet. Kuşadası bu konuda verimli. Bunların da çalışmasını yaparak gelirleri çeşitlendirip sadece belediye olarak değil, özel sektörle turizmciler, yeme içme, karavan sektörüyle birlikte hareket etmeliyiz.”

“Karavanlar için 5 yer saptadık”

“Karavanlarla ilgili park alanlarının genişletilmesi projeniz var mı?” sorusunu yanıtlayan Mehmet Zeki Fidandal, “Karavan park yeri için Kuşadası’nda 5 yer saptadık. 2’si belediyeye ait, 3’ü de Milli Emlak Genel Müdürlüğüne ait. Onlardan tahsis talep edeceğiz. Karavan çok ilgi görmeye başladı. Bu dönemde başlamıştı çalışmalar, daha ileriye taşımayı düşünüyoruz” dedi.

Fidandal, “Bir usta olarak kendimize güvenen bir ekip olarak, sorunlara ve çözümlere vakıf bir ekip olarak bu göreve talibiz. Sosyal, girişimci, kamucu belediyeciliğin en iyi örneğini vereceğiz” ifadeleriyle sözlerini tamamladı. (HABER MERKEZİ)

04 Ara 2023 - 16:11 İzmir- Tv Yenigün

Mahreç  Nedim Kirtiş


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gazete Yenigün Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gazete Yenigün hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gazete Yenigün editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Yenigün değil haberi geçen ajanstır.