- G:

Hakan Kalfaoğlu: “Büyükşehir’in 45 milyarlık bütçesi nereye harcandı?”

Yenigün TV ekranlarında yayınlanan Namzet programına konuk olan AK Parti Buca Belediye Başkan Aday Adayı Hakan Kalfaoğlu, Konya ziyaretini değerlendirdiği açıklamasında, “Konya dört dörtlüktü. Ciddi bir maliyeti vardır diye düşündüm, baktım bütçe 16 buçuk milyar lira. İzmir ise bakımsız bir köy. Bütçesi ise 45 milyar lira” dedi.

Haktan Yağız Akçay
Haktan Yağız Akçay Tüm Haberleri

AK Parti Buca Belediye Başkan Aday Adayı Hakan Kalfaoğlu, Sıla Arabacıoğlu'nun sunduğu Namzet programına konuk oldu.

Konya ziyaretini değerlendiren Kalfaoğlu, “Konya’da dört dörtlük bir şehir gördüm. Ciddi bir maliyet vardır diye düşündüm. 2023 Konya Büyükşehir Belediyesi’nin bütçesine bakınca 16 buçuk milyar lira olduğunu gördüm. İzmir bakımsız bir köy haline geldi. Konya’ya göre zaten 30-40 yıl geride. İzmir’in bütçesine baktığımda şok oldum. Büyükşehir bütçesi 45 milyar lira. Konya da İzmir de büyükşehir. Üç kat fazlalık var. Nüfus olarak 800 bin İzmir’in fazlalığı var. Para harcamaya gelince 30 yıl ilerideyiz Konya’dan. Sayın Tunç Soyer son 10 yıldır en az 500 yurt dışına çıkmış. Tavsiyem, Konya’ya gitsin, belediyecilik nasıl yapılır görsün. Bu paranın hesabını da İzmirliye vermesi lazım” dedi.

“Onat Tüneli’nin girişinde ağaç boyunda otlar var”

Buca Onat Tüneli ile ilgili yorumlarını aktaran Kalfaoğlu, “Buca’mızın 47 mahallesine nasıl hakimsem sorunlarına da hakimim. Geçen sene tüneli yerinde inceledim. Şok edici bir görüntü gördüm. Tünelin girişinde neredeyse bir ağaç boyuna gelmiş yeşillikler gördüm. Ne araç girmiş, ne bir çalışma yapılmış. Tünel çalışması Buca için çok önemli. Konak Tüneli zamanında o dönemki chp iktidarının engellemelerine rağmen son başbakanımızın gayretleri ile Buca ve Konak’a kazandırıldı. Buca için ciddi katma değer. Normalde Buca’dan Konak’a gitmek en az 30 dakikaydı, şimdi 5 dakikada varıyoruz. Buca’nın gelişimi için çok değerli Onat Tüneli. 45 milyarın bunlara harcanması lazımdı. Büyükşehir 45 lirasını Buca’ya harcamadı. Zaman ve para kaybettiriyor Bucalılara bu gelişme. Bu basiretsiz yönetimle tünelin yapılması çok zor. AK Parti belediyeciliğinin dokunması lazım” diye konuştu.

Şirinyer Parkı’nın çok bakımsız bırakıldığını belirten Kalfaoğlu, “Orası görüntü, altyapı ve ışıklandırma olarak facia. Hava karardıktan sonra gitmek benim için bile zor. Başı boş sokak hayvanları da var. Emsalleri de o durumda. Forbes Sevgi Yolu da bakımsız, ışıklandırma sorunu var. Hasan Ağa Bahçesi, Yedigöller, Gölet gibi yerler çok bakımsız. Şikayetlere rağmen bu şekilde devam ediyor. Bu konuda vatandaşların ciddi şikayetleri var. Çözüm üretecek bir irade yok. Ben belediye başkanı olunca Şirinyer Parkı’nı özlenen günlerine döndüreceğim. Engelliler ve çocuklar için kamusal alanlar yaratacağız” şeklinde konuştu.

“Buca Metrosu kocaman bir balon”

“Şirinyer Pazar Yeri İZBAN karşısında bir halı saha vardı. Amatör spor kulüpleri kullanıyordu. Buca Metrosu geçeceği için yıkıldı. Tek sahaya 15 spor kulübü sığmaya çalışıyor. Bununla ilgili bir projeniz var mı?” sorusunu yanıtlayan Kalfaoğlu, “Bu bölge yıllardır gençlerin kullanımındaydı. Yeni sahalar üreteceklerine yollarda olduğu gibi bu alanda da anlaşılmaz bir şekilde yok etmeye gittiler. Başka şekilde çözülebilirdi. Buca Metrosu da kocaman bir balon. Yaklaşık üç yıldır görüyoruz. Bu iktidar değişmezse Buca Metrosu’nun M’si yapılmamış olacak. Spor alanı gençlerin elinden sökülüp alındı. Hem pazar yerindeki durumu çözeceğiz hem de Gençlik ve Spor Bak görüşmelerinde şu sonuca vardık. 47 mahallede 47 halı sahayı kazandıracağız. Etüt çalışmalarına devam ediyoruz” ifadelerini kullandı.

“Buca’da sinema ve tiyatro salonu yok”

Gençler için hazırladıkları projelere değinen Kalfaoğlu, “Hasan Ağa Bahçesi Buca’nın akciğerleri. Yetersiz ama güzel bir alan. Her sabah yürüyüş yapıyorum. Buranın bakım ve onarım yetkisi de Büyükşehir’de. Büyükşehir buraya bakmıyor. Yürüyüş yolları eskimiş, sökülmüş, yer yer çukurlar var. Kötü bir görüntü var. Büyükşehir Buca’yı arka bahçe olarak görebilir ama Sayın Erhan Kılıç’ın Buca’ya sahip çıkması gerekiyordu. Burayı yenileyeceğiz. Yıktığımız Buca Cezaevini millet bahçesi yapacağız. İller Bankası’yla takas yapacağım. Demokrasi Meydanı, eskiden Çevik Bir Meydanı diye bir ismi vardı, darbeci generalin ismini kaldırttım. Buca gibi kalabalık bir yerde tek meydan var. Yanındaki eski Buca Stadı ile birlikte Gençlik ve Spor Bakanlığının yeri burası, takas yaparak stadla birleştirip Hasan Ağa Bahçesi gibi bir yeşil alan oluşturacağız. Battı çıktı yapılacak oraya. Buca’da battı çıktı, sinema, tiyatro salonu da yok. Bir tane konferans salonu var 400 kişilik, Işılay Saygın yaptırmış. Bütün Buca’ya hizmet etmeye çalışıyor. Bunları inşa edeceğiz Buca’ya” ifadelerini kaydetti.

Buca Belediye Başkanı Erhan Kılıç ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer arasında bir çekişme olduğunu savunan Kalfaoğlu, “AK Parti’nin en çok ay aldığı ilçe Buca. Burada Büyükşehir Belediye Başkanı CHP’li olduğu için Bucalıları cezalandırıyor. Altyapı ve yol yapımıyla alakası yok. Nerede eski otobüs varsa Buca’ya, yeni otobüsler daha çok oy aldığı Karşıyaka’ya gidiyor” dedi.

Hasan Ağa Bahçesi ile ilgili güvenlik şikayetlerini değerlendiren Kalfaoğlu, “Hasan Ağa 80 bin metrekarelik bir alan. Güvenlik sıkıntısı vardı. Hükümet eliyle karakol açarak çözdük. Yeteri kadar ışıklandırma yapılmıyor. Işıklandırmayı artırıp belediye personeli olan güvenlikçi sayısını artıracağız” şeklinde konuştu.

“Yedigöller Üçgöller oldu”

“Gölet, Yedigöller, Sevgi Yolu, Atatürk Maskı AK Parti Belediyesi’nden kalma eserler” diyen Kalfaoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bucaspor vardı. AK Parti döneminde Süper Lig’deydi. Ercan Tatı kazandıktan sonra hizmet düşmeye başladı. Gölet 15 yıldır bakımsız. Marka değeri kalmadı. Hayvanat bahçesi de vardı orada. O da kalmadı. Hızlı şekilde yenilemek lazım. Belediye Başkanı bir lunapark açtı oraya. O da yanlıştı. Geçenlerde bir kaza da yaşandı oyuncaklarda. Yeşil alan olması gerekiyor. Hayvanat bahçesi olan orman arazisinde engelli köyü projesini gerçekleştireceğiz; hayvanat bahçesini de açacağız. Yedigöller’de Büyükşehir’in bitmeyen bir tadilatı var. Artık ‘Üçgöller’ oldu. Dördü beton atılıp iptal edildi. Olanı koruyamıyorlar.”

“Atatürk Maskı’nı AK Partili belediye yaptı”

“Atatürk Maskı’nın altında ulaşılması zor bir müze var. Engelli vatandaşın gitmesi imkansız. Su aldığı gerekçesiyle uzun zamandır kullanılamıyor. Bir çalışmanız var mı?” sorusunu yanıtlayan Kalfaoğlu, “O maskı AK Partili belediye yaptı. Yargılama süreci oldu. 1 milyon bedelle yapıldı. Kumpas kurulmuştu, beraat etti. Bu müze içinde Bucalıya ait kıymetli eşyalar var. Buca için değer oluşturan bir müzeydi. Eşyalar kaybolmuş. Müze müzelikten çıkmış, eşyalar çalınmış, sahip çıkılmamış. Belki de birilerine peşkeş çektiler 2009 sonrası. Bunun hesabını soracağız. Orayı yenileyip açacağız. Bucalıların uğrak yeri olacak. Mevlana Heykeli için de geçerli. Mevlana Haftası için heykeli kullanmak için bazı dernekler başvurmuş. Buca Belediyesi izin vermemiş. Daha teyit etmedim ama böyle bir duyum var. Mevlana Haftası’nın yapılmasına engel olan bir Buca Belediyesi var. Filistin nedeniyle ulusal yas varken festival yaptılar. 2009 yılında CHP Buca’yı devraldı. Borcu yoktu, kasada 10 milyon lira, Süper Lig’de olan bir Bucaspor vardı. Üç dönemdir aday değiştiriyorlar, seçmenin iradesiyle de dalga geçiyorlar. CHP seçmenine sesleniyorum. Lütfen ideolojik davranmayın, kırmızı kartı gösterin” değerlendirmesini yaptı.

“Öğrencilerin barınma kriziyle ilgili projeniz var mı?” sorusunu yanıtlayan Kalfaoğlu, “Bir artı bir bölgesi oldu ne yazık ki. Bakanlık on bölgede yurt yaptı satın alma ve kiralama ile. Açıkta kalan öğrencimiz yok. Eve çıkmak istediklerinde kiralar yüksek. Bu bir süreç. Başkan olduğum zaman Tınaztepe bölgesinde bir artı birlerin olduğu yerlerde fahiş kiralarla ilgili denetleme yapacağız, öğrencilere ücretsiz çay çorba dağıtacağız, yurt sayısını da bakanlıkla birlikte artıracağız. Tınaztepe Buca için dikey yapılaşmanın olduğu, önemli bir yer. Ciddi altyapı sıkıntısı var, sel basıyor. Altyapı çalışması lazım. Fazla göç aldı özellikle depremden sonra. Çok acil kentsel dönüşüm gerekiyor. Buca Belediyesi bir tek Çaldıran Mahallesi’nde başlattı. Orada da mal sahiplerinin hakkına tecavüz ettiği için halkın açtığı davalarla kentsel dönüşüm iptal edildi. Bakanlıkla kentsel dönüşümü gerçekleştirmek lazım. Çok acil TOKİ lazım. Ufuk Mahallesi’nde Telsizler dediğimiz askeri alan var. Belediyenin bir taşınmazıyla burayı takas edip TOKİ yapacağız” dedi.

Buca Cezaevi alanına taşınması planlanan pazar yeri ve muhtemel trafik sıkışıklığı konusuna değinen Kalfaoğlu, “Pazar yeri Buca Belediyesi’nin talebi değil, aslında benim projem. Vergi Dairesi’nin önünde cumartesi pazarı vardı. Soyer ve Kılıç’a çağrıda bulunduk. Soyer cevap vermedi. Yıkıma da engel olmaya çalıştı. Erhan Kılıç pazar yeri projemi de makul karşıladı. Onun için yer tahsis ettik. Pazar yeri taşındı ama ellerine yüzlerine bulaştırdılar. Tezgah sayısını artırdılar. Pazarcı esnafını mağdur ettiler. Meclis üyelerinin yakınlarına dahi pazar tezgahı sattılar. Altyapısını yapmadılar. Elektrik, su, tuvalet yok. Seçim ofisi açtım yakınlarına. Bu ihtiyaçları biz karşılıyoruz. Işıklandırma yapacağım, üstünü kapatacağım, rahat giriş çıkışı sağlayacağım. Araç parkıyla ilgili de denetim yapacağız, trafik sorunu olmayacak. Alan müsait çünkü. Menderes Caddesi’ne paralel bir yol açmış olduk ilk defa” dedi.

“47 mahallenin hepsine otopark yapacağız”

“47 mahallenin hepsine kapalı otopark yapma projemiz var” diyen Kalfaoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “İmarlaşma yanlış yapılmış, çok iç içe. Yeşil alan, otopark, sosyal donatılar hiç düşünülmemiş. AK Parti olarak ikinci otoban girişi yaptık. Batı girişi. Dört şerit. Giriyorsunuz biraz ilerleyince karşınıza bir apartman çıkıyor. Buca Belediyesi izin verdi buna. Dört şeritli yol bir buçuk şeride düştü. 15 yıldır yol üretmedikleri gibi, olan yolu da bozuyorlar. Dokuz Çeşmeler’de de aynı sorun var. 80 yıllık yolun ortasına inşaat izni verip yolu kapattılar.”

Kalfaoğlu sözlerini şöyle tamamladı: “İzmir’in vergilerinin karşılığını alamadığı iddiası yalandır. Daha önce de bütçeden bahsetmiştim. 45 milyar lirayı ne yaptı Büyükşehir Belediyesi? Soyer çıkıp gözle görünmeyen yatırımları olduğu şeklinde palavralar atıyor. İzmir’in de Buca’nın da parası var. Ankara’da bekleyen hiç dosyası yok. Artık bunlara inanmasınlar.” (HABER MERKEZİ)

05 Ara 2023 - 15:29 İzmir- Tv Yenigün

Mahreç  Nedim Kirtiş


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gazete Yenigün Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gazete Yenigün hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gazete Yenigün editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Yenigün değil haberi geçen ajanstır.