- G:

Can Ersoy: STK’ların gönüllü olma gücünü yönetime katacağız

CHP Karabağlar Belediye Başkan Aday Adayı Can Ersoy, Yenigün TV’de Namzet programına konuk olarak projelerini anlattı. “Mutlaka bir STK’lar Danışma Meclisi kurmak istiyorum” diyen Ersoy, “Bu örgütler oldukça etkili ancak uygulama alanı bulmakta zorluk çekiyorlar. STK’ların çok güzel yaklaşımları ve gönüllü olma güçleri var. Bunu yönetime katacağız” dedi.

Haktan Yağız Akçay
Haktan Yağız Akçay Tüm Haberleri

CHP Karabağlar Belediye Başkan Aday Adayı Can Ersoy, Sıla Arabacıoğlu'nun sunduğu Namzet programına konuk oldu.

ODTÜ Makine Mühendisliği Bölümü mezunu olan Ersoy, beş yıldır Karabağlar Belediye Meclisi Üyesi olarak görev yapıyor. Kentsel dönüşümle ilgili vizyonuna yönelik soruyu yanıtlayan Ersoy,
“Karabağlar en büyük riskli alan tanımlamasına sahip bir ilçe. İki parçaya bölünmüş durumda. Bakanlık yetkisinde olan 650 hektar ile Büyükşehir yetkisindeki 38 hektarlık alanda etap etap konut üretimi devam ediyor. Bu büyüklükte bir alana sahipken ada, parsel, bina bazlı da dönüşüme ihtiyacı var. Karabağlar Belediyesi’nin İmar revizyon planları yapma kapasitesi var. 2 bin hektarlık kısımda revizyon planları tamamlandı. Bakanlıkla ortaklaşa yürüttüğümüz bölge var, 106 hektar. 540 hektarla ilgili 5 binlik planlar dışında ilerleme kaydedilemedi ne yazık ki. 6306 sayılı yasa 2012’de çıktı. Hala o bölgede bir adım atılamadı. İmar revizyon planlarına yönelik yapılanma olağan ekonomik koşullarla ilgili. Kendiliğinden dönüşecek bir süreç. Bölgesel dönüşüm alanlarında bakanlık yetkisinin belediye lehine değerlendirilmesini öngörüyoruz. Bütüncül planlama yapılması gerekiyor 540 hektarın tamamında. Belediyenin müdahil olması, vatandaşla uzlaşı ve yerinde dönüşümle bu süreci yürütmesi lazım. O bölgede bütüncül planlama yapılması noktasına gelindi. Siyasi inisiyatif alıp zorlayıcı çalışmalar yürütmek lazım. Hükümetin olanaklarıyla bunun yapılması için bazı alanlarda daha güçlü baskı kurmamız gerekiyor. Karabağlar’ın toplam yapı stokunun yüzde 70’e yakınının mutlaka yenilenmesi gerekiyor. Karabağlar zemin açısından şanslı ama yapılar eski. Bu endişelendiriyor” dedi.

“Semt merkezlerinin sayısını artıracağız”

Projeleriyle ilgili bilgi veren Ersoy, “Yaptığımız her şeyin bir adresi var, karşılığı var. Anadolu göçünün sosyal ve kültürel etkileri var. 60-70’li yıllardan itibaren alınan bir göç var. Sorunlu bir şehirleşme yaşandı. Rastgele parsellerde rastgele binalar yapıldı. Hayat kurmak için geldikleri ilçemizde şehrin yarattığı sorunlarla boğuşur halde buldular kendilerini. Sosyal, kültürel ve ekonomik sorunlar, işsizlik, gençler ve kadınlar üzerinden yeni sorun alanları oluştu. Karabağlar’da devam eden yaşamın daha konforlu olması için mutlaka gençlerin iş alanlarında olanaklar bulması lazım. Belediyemiz destekleyici faaliyetler bulabilir. Kadınların ekonomik hayata dahil olması için yürüttüğümüz semt merkezleri var. 19’uncuyu açtık. Bunların sayısını artırarak, kadınlara mesleki eğitimi artırarak devam edebiliriz. Kooperatifleşmeye önem vereceğiz. Kavacık’ta üretim kooperatifi var. Başka sektörlerde de yaygınlaştırmak mümkün. Mobilyacılıkla ilgili bir çalıştay düzeledik. Onun yürütme kurulu var. Mobilyayla ilgili akademi kuruldu Mobilyacılar Odası’yla birlikte. Bunu daha işlevsel hale getireceğiz. Ekonomik gelişmeyi tetikleyebilsin diye arka planda olan konfeksiyon ve triko sektörünü daha görünür hale getirip sorunları irdeleyeceğiz. O alanda da benzeri bir akademi kurabiliriz” ifadelerini kullandı.

Arka mahallelerin yaşamın devam ettiği, sorunların daha ağır olduğu bölgeler olduğunu hatırlatan Ersoy, “2019 seçimi öncesinden başlayarak o bölgelerde çalıştık. Mutlaka iyileştirilmesi gereken yapılarda yaşıyorlar. Devam eden yaşamın da kolaylaştırılması lazım. Coğrafi bazı zorluklar var. Hayatiyet gerektiren noktalarda müdahalelere ihtiyaç var. İmece modeli oluşturduk. Kendi özel mülklerindeki evlerini iyileştirmeye çalıştık. Hepsini yapma şansımız yok ama farkındalık yarattık. Daha uzun vadeli çözüme ihtiyaç duyan bu sorunların kentsel iyileşmeyle kendiliğinden ortadan kalkacağını biliyoruz. İyi bir planlamayla İzmir’in en cazibeli alanlarına dönüşebilir. Fırsata da dönüşebilir bu durum. Bakanlık yetkisindeki süreci birlikte yönetmeye ilişkin siyasi baskıyı oluşturmalıyız. Kendi başına çok kolay değil bunun yapılması. Partimizin ilçe, il örgütleriyle ortak bir dil geliştirerek baskıyı oluşturmamız lazım. Ülke olanakları el vermeyebilir ama mutlaka yapılması gereken şeyler var. Dış kaynak yaratmak lazım. Kendi olanaklarımızla da olsa bazı rezerv alanlar oluşturarak kiradan kaynaklı dönüşüme gönlü olmayanların bu binalarda düşük kiralarla devam etmesini kolaylaştıracak metotları geliştirmemiz lazım. Şehrin kalanıyla ulaşım sorunları var. Karabağlar’a ulaşmak çok kolay ama içine girdiğiniz anda ulaşımla ilgili ciddi sorunlar yaşıyorsunuz. Ekonomik ve sosyal hareketliliği kısıtlıyor. Bunlara çözüm geliştireceğiz” şeklinde konuştu.

Karabağlar’da engelli nüfusun çok fazla olduğunu belirten Ersoy, “Oranın yüzde 10-15 olduğu söyleniyor. 75 bin civarı. Aileleriyle birlikte nüfusun yarısı engelli veya yakını olarak yaşıyor. Evlerinin çevresindeki çemberde yaşıyorlar. Bu durum şehrin diğer olanaklarından yararlanmayı engelliyor. Önereceğimiz çözümler var. Toplam önerilerimizi 16 başlıkta topladık. Engelli bireylerin geçici sürelerle emanet edileceği birimler oluşturmak gibi. Bakım verenler de kendilerine zaman ayıracaklar. Örnek sokak çalışmaları olacak sosyal alana ulaşmak adına” dedi.

Karabağlar’ın kadına yönelik şiddetin yoğun olarak görüldüğü ilçelerden biri olmasıyla ilgili soruyu yanıtlayan Ersoy, “Bu konuda bilinçlendirme çok önemli. Semt merkezleri önemli bir çalışma alanı. Büyük bir sosyal sorun. Karabağlar’a özel bazı nedenleri daha olabilir. Yaşam koşulları bir parça daha ağır. Mümkün olduğunca olanakları zorlayarak bilinçlendirmeyi hedefliyoruz” dedi.

Gençlere yönelik projelerini de anlatan Ersoy, “Eskiden ev hanımları denirdi, ev gençleri oluştu. Önemli kısmı işsizlik nedeniyle evdeler. Sosyal hayattan kopmaya başladılar. Girişimcilik merkezleri oluşturmayı planlıyoruz. Mesleki eğitimleri çeşitlendireceğiz. Mobilyada mesleki eğitimi zenginleştirme hedefimiz var. Meslek edindirme kurslarını yaygınlaştırmayı düşünüyoruz. Esnaf odamız, konfeksiyon ve trikoya yönelik uyum merkezi yaptı. Uyum merkezi hem AB’den hem Dünya Bankası’ndan kredilerle ilerleme kaydetti. O modeli yaygınlaştırıp meslek odalarımızla yaygınlaştırmak mümkün. Üniversitelerle iş birliği halinde olacağız” şeklinde konuştu.

STK’ların gönüllü olma gücünü yönetime katacağız”

“Mutlaka bir STK’lar Danışma Meclisi kurmak istiyorum” diyen Ersoy, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu örgütler oldukça etkili ancak uygulama alanı bulmakta zorluk çekiyorlar. Meclis’in tüm sorunlarının doğrudan muhatapları bu STK’lar. Birinci elden belediyeyle ilişki kurmalarını sağlayacağız. Üç ya da altı ayda bir gündemi belirlenmiş toplantılar ve değerlendirmelerle çalışacağız. Birlikte yönetim fikrinden çok fazla çözüm üreyecektir. Birinci adım katılım. Kendiliğinden bazı sorunların çözüm önerileri de önümüze gelecek. STK’ların çok güzel yaklaşımları ve gönüllü olma güçleri var. Bunu yönetime katacağız.”

CHP’deki değişim sürecine değinen Ersoy, “Yenilenme meselesi çok önemli. Genel seçimler sonrası kendi partimizin bünyesinde bazı değerlendirmeler yapıldı ve kurultay oldu. En azından şöyle bir umut oluştu: CHP umut olmaya devam edecek. Tam dönüp gidiyorlardı ki değişim başlangıcıyla onlara dur dedik. Dönüp baktılar, dinlemeye başladılar. ‘Bir şans daha verelim’ denildi. Bunun ikinci aşaması yerel seçimler. Bu değişimin yereldeki yansımalarını görmek istiyorlar. Çok kolay bir süreç değil. Değişim deyince sadece genel başkan, üst yönetim değil, anlayış ve yönetim biçiminin de değişmesi kast edilir. Tüzük kurultayı yapılacak yerel seçim sonrası. Fiilen yerel seçimlerde ön görülen değişimin uygulanacağını düşünüyorum. Seçim bölgelerinin yapısı ve adayların durumuna göre ön seçim değerlendirilecektir. Bundan kaçacak bir durum olamaz. Daha sağlıklı sonuçlar üretir. Parti üst yönetimi bununla ilgili bir program önümüze koyacaktır. O çerçevede ilerlenir” ifadelerini kaydetti.

Önceki yerel seçimde CHP’nin yüzde 54, AK Parti’nin ise yüzde 42, 59 oy aldığının hatırlatılması üzerine Ersoy, “Önemli farklar var iki yerel seçim arasında. İş birlikleri değişti. İYİ Parti ittifak ortağımızdı. 2018’de yüzde 10 almıştı İYİ Parti genel seçimlerde. İki partinin ortak girdiği seçimde yüzde 54 yüksek görünüyor ama risk teşkil ediyor. Bunu dikkate almalıyız. İzmir genelinde İYİ Parti’nin bu yüzde 10 oyu aşağıya düşmüştür diye tahmin ediyorum. Yeni siyaset anlayışıyla bu oranın üstüne çıkacağımıza inanıyorum” yorumunu yaptı.

“Sahadan eleştiri alıyor musunuz?” sorusunu yanıtlayan Ersoy, “İlçenin şehirleşme yapısı nedeniyle birçok olanaktan uzak olmalarıyla ilgili, otopark sorunu, yürüme alanı, yeşil alan şikayetleri doğaldır. Yapılaşmış alanlarımız, yaşam alanlarımız bunu kaçınılmaz kılıyor. Bazıları hayati olabilir. Mesele önceliklendirilmesi. Bazı kurumlar altyapı çalışmasını ara sokaklarda yapıyor, manzara ilçe belediyesinin sorumluluk alanında görülüyor. Bazen doğal gaz, iletim gibi çalışmaların yol açtığı sorunlar belediyeden biliniyor. 3600 sokağı, 50 caddesi olan bir ilçede sadece ilçe belediyesi her şeyi çözemez. Eşgüdüm lazım. Büyükşehir ve altyapı çalışması yapan diğer kurumlarla birlikte hareket etmek lazım. Bu konuda ısrarımız olacaktır. Belediye olanakları hangi ölçüdeyse o yaptırımı uygulayacağız. Açılmış kanalın kapanmasını aylarca beklemelerine izin vermeyeceğiz” dedi.

Temizliğin önemli sorun olduğunu belirten Ersoy, “Belediyemiz yoğun çaba sarf ediyor. 500 bin nüfus, dar sokaklar var. Sistematik çalışmalar geliştireceğiz” dedi.

Ersoy, seçildiğinde vatandaşın nasıl bir başkan profili göreceği yönündeki soruya şu yanıtı verdi:

“Daha katılımcı, kapsayıcı, mutlaka dış ilişkileri biraz daha genişletmeye yönelik, komşu ilçeler, Büyükşehir, kamu kuruluşlarıyla olan ilişkileri daha geniş perspektiften görecek bir başkan. Temel yaklaşım katılımcılık olacak. Sosyal projeler öncelik olmaya devam edecek. Gençler ve kadınlar birincil derecede öncelik, engelliler öyle.”

“Karabağlar oteller bölgesi olabilir”

“Belediye meclis üyeliği dönümendi iki sınır gördüm. Siyasi sınır ve bütçe” diyerek sözlerini sürdüren Ersoy, “Size kalan yönetim becerisi, öncelik ve yönetim biçimini farklılaştırmak olabilir. Kordon boyundaki işletmelerin bile Konak’a katkısı var ama bizde öyle bi cazibe alanı yok. Fuar sınırımızda, havaalanı, Çeşme otoyolu yakınımızda. Uzundere ve Limontepe bağlantısıyla hızla Karabağlar’a ulaşıyoruz. Otel bölgesi tasarlanabilir. AVM’leri Karabağlar’ın içine doğru çekebiliriz. 4-5 ana arterimiz var. Büyükşehir’in biraz kendi ekonomik koşulları nedeniyle biraz da belki başka sebeplerden fazla önemsemediği bir durum var. 5 ana arteri açma konusu var. Bu konuda ısrarcı olacağız. Çiğli belediyesi tramvayda ısrarcı oldu ve yol aldı. Buca aynı şekilde. Karabağlar olarak ısrarcı olacağız. Gerekiyorsa kapısında yatacağız Büyükşehir’in. Bunların açılmasıyla bölgelerde iyileşme ve yenileşme olacak. Tatil yerlerine de buradan kolayca gidebilirler. Burada konaklayabilirler” ifadelerini kaydetti.

Karabağlar’da 520 bin civarında fiili olarak yaşayan nüfus olduğunu belirten Ersoy, ödenek konusuna değinerek, “Kayıtlı 487 bin. Halbuki İller Bankası baremi 500 bindir. İller Bankası payı artar onu aşınca. Bölgenin bir gömlek daha büyümesini sağlar. Bu alanda bir çalışma başlatmadık henüz. Hemşehri derneklerimiz var, oldukça etkili. Fiilen yaşayan ama kütüğü memlekette olanların kayıtlarını almalarını teşvik edeceğiz. Katkı payımızı artıracağız. Ürettiğimiz hizmetin karşılığını almış olalım en azından” diye konuştu.

“Siyasi partiden bağımsız oy potansiyeliniz var mı?” sorusunu yanıtlayan Can Ersoy, sözlerini şöyle tamamladı:

“Olduğunu düşünüyorum. Yaklaşım yeterince açık ve kapsayıcıysa yurttaş buna karşılık veriyor. İnanılmaz zengin kültürel yapılar var. Anadolu’nun değişik yerlerinden, etnik gruplardan gelen vatandaşlar var. Bir evin kapısından diğer eve gittiğinizde kültürel farklılık görünse bile ortak alanda yaşama kültürü çok büyük bir zenginlik. Bunun üzerinden inşa edilebilecek çok şey var. İletişim kurmakta zorluk görmüyorum.” (HABER MERKEZİ)

07 Ara 2023 - 14:30 İzmir- Tv Yenigün

Mahreç  Nedim Kirtiş


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gazete Yenigün Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gazete Yenigün hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gazete Yenigün editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Yenigün değil haberi geçen ajanstır.