- G:

İzmir Etkinlik Haritası - 10 Aralık 2023

Herkese merhabalar, İzmir Etkinlik Haritası’nda bu hafta sizler için birbirinden güzel etkinlikler derledik. Sergiden tiyatroya filmlerden konserlere kadar pek çok etkinlik İzmir’de sizi bekliyor. Ajandanızı hazırladıysanız başlayalım!

Haktan Yağız Akçay
Haktan Yağız Akçay Tüm Haberleri
İzmir Etkinlik Haritası - 10 Aralık 2023
Büyütmek için resme tıklayın

Bu hafta İzmir Etkinlik Haritası olarak şehrimizin enerjisini ve kültürel zenginliğini yansıtan birbirinden keyifli etkinlikleri sizin için derledik. Sergilerden tiyatroya, filmlerden konserlere kadar pek çok seçenek; İzmir'de kültür dolu bir haftaya davet ediyor. Hazırsanız bu renkli etkinliklere birlikte göz atalım!

10-17 Aralık İzmir Etkinlikleri

1. Koku, Silinen Anılar - Sergi

Nihat Özdal'ın "Koku, Silinen Anılar" adlı sergisi, İzmir Ayzeradant Galeri'de 17 Aralık tarihine kadar ziyaret edilebilecek. Sergi, "Bahçelerini ve çiçeklerini yitirmiş bir dünyada nasıl hatırlarız?" sorusuna odaklanıyor. Kokulardan ve anılardan bir bahçe oluşturan Özdal, kokuları hafıza atölyeleriyle somut bir alana taşıyor. Antik dönemin önemli bitkilerinden biri olan ancak zaman içinde insan eliyle tamamen yok olan silphium'dan ilham alan sergi, izleyicilere şimdi belki de çok iyi bilinen kokuların, gelecekte kaybolan bir mirasa dönüşümünü nasıl hatırlayacakları konusunda düşündürmek amacıyla tasarlandı.

 • Son gün: 17 Aralık 2023

 • Yer: Ayzeradant Sanat Galerisi:  Kemeraltı Antikacılar Çarşısı mevkii.

 • Etkinlik ücretsiz.

 1. Kendisinden Doğup Kendisine Dönen -Sergi

Bayetav Sanat, 4 Kasım 2023 – 25 Şubat 2024 tarihleri arasında gerçekleşecek “Kendisinden doğup kendisine dönen” adlı sergiye ev sahipliği yapıyor. Ekolojik farkındalığı artırmayı ve bir arada yaşama yollarını çoğaltmayı hedefleyen kültür, sanat ve tasarım inisiyatifleri için bir buluşma noktası olarak tasarlanan bu sergi, ziyaretçilere güçlü bir etki bırakıyor. Nursaç Sargon ve Özgür Demirci'nin küratörlüğünü üstlendiği sergi, MAD ve BAYETAV'ın ortaklaşa gerçekleştirdiği Büyük Menderes Havza Çalışması'nın çıktılarına ek olarak, süreci belgeleyen Emirkan Cörüt ve Ali Çetin Kelleci'nin fotoğrafları ile Aslı Uludağ'ın bölgeye dair çalışmalarından oluşan mekansal yerleştirmeden oluşuyor.

 • Yer: Bayetav Sanat. (Bornova’da olan bu yere toplu taşıma ile kolayca ulaşabilirsiniz.)

 • Etkinlik ücretsiz.

2. 1994 Berlin Uluslararası Film Festivali - En İyi Yönetmen ödülü alan YENİDEN SİNEMATEK – Üç Renk: Beyaz

Üçlemenin ikinci filmi olan bu yapımda Polonyalı Karol, Paris'te bir kuafördür. Eşlik görevlerini yerine getirememesi nedeniyle karısı tarafından terk edilir ve kuaför salonu yakılır, bu da onu hem parasız hem duygusal olarak çökertir. Karol, sevdiği karısıyla durumu dengelemek için fantastik bir plan yapar ancak parasızlığı nedeniyle memleketine, yani Polonya'ya dönemez. Usta yönetmen Kielowski, modern ve özgür toplumlarda bile 'eşitlik' kavramının mümkün olamayabileceğini, aşkta ve savaşta en güçlünün en eşit olduğu bir dünyada yaşamamızı çarpıcı bir şekilde ele alır.

 • Yer: İzmir Sanat
  10 Aralık 2023 - 20.00

 • Yer: Seferihisar Kültür Merkezi
  13 Aralık 2023 - 20.00

3. 7. İzmir Uluslararası Mizah Festivali Açılış Töreni Ali Poyrazoğlu “Habanera Makamı”

Ali Poyrazoğlu’nun yepyeni projesi “Habanera Makamı”nda tiyatro, opera ve caz müzik bir araya geliyor… Anılar, caz tınıları eşliğinde tiyatronun ve operanın ana caddelerinden çıkıp, arka sokaklarında dolaşacak.

 • Yer: Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi

 • Tarih: 11 Aralık 2023

 • Saat: 20.00

 • Ekinlik ücretsiz.

Biraz da İzmir’de düzenlenen atölyelere değinelim:

4. Altındağ Atatürk Sivil Toplum Kuruluşları Yerleşkesi Yabancı Dil Atölyeleri

İngilizce, Almanca ve Fransızca konuşma atölyeleri düzenleniyor. İngilizce, Cuma; Fransızca pazatesi ve Perşembe almanca. Üstelik bu etkinlikler ücretsiz. Atölye tarihleri aşağıdaki gibidir:

 • İngilizce: :1-8-15-22-19 Aralık 2023 Cuma

 • Almanca: 7-14-21-28 Aralık 2023 Perşembe

 • Fransızca: 4-11-18-25 Aralık 2023 Pazartesi

5. URLADAM Yaratıcı Drama Eğitimi -Atölye

Sırada çocuklar için oyunculuk atölyesi var. Her cumartesi 9-12 YAŞ ARASI ÇOCUKLAR için URLADAM'DA YARATICI DRAMA EĞİTİMİ veriliyor. İlk dönem, Yaratıcı Drama yöntemi kullanılarak; Mitolojik öyküler doğaçlama ve canlandırmalarla sahnelenmeye uyumlu hale getirilerek derlenecek,

*Gözlem ve algı farkındalığı

*Beden, ses ve nefes kullanımının ifade gücüne etkisi

* Karakter çözümlemesi

*Karakter ve oyuncunun bütünlüğü gibi kazanımlar ele alınacaktır.

2. Dönem ise prova sürecine girilerek sahnelenecek oyun için 

*Tonlama, vurgu

*Sahne matematiği ve mizansen kurgusu

*Kostüm ve dekor çalışmaları

yapılarak prömiyere hazırlanılacaktır.

 • 11 KASIM 2023 - 24 HAZİRAN 2024  (her cumartesi)

 • ? 14.00 - 16.00

 • ?URLADAM Antakya Salonu

 • Oyun prömiyeri: 29 HAZİRAN 2024 - UrlaDam'da

 • Katılım bedeli: Aylık (8 saat için) KDV dahil 2.400,00 TL'dir

6. Love Zone Fotoğraf Sergisi

Yeniden sergiye dönelim. “Love Zone” Fotoğraf Sergisi, 9 – 30 Aralık tarihlerinde Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi'nde. Etnik kimlik ve çeşitliliğin sınırlarını görsel bir dile çeviren "Love Zone" Fotoğraf Sergisi, sanatseverleri farklı bir perspektifle buluşturacak. Hollandalı sanatçılar Hadas Itzkovich ve Anya van Lit'in özgün bakış açılarından doğan eserler, çatışma ve çatışma sonrası bölgelerden etkilenen, etnik kökenleri birbirinden farklı çiftlerin hikayelerini anlatıyor. Birbirinden etkileyici portrelerin yer aldığı "Love Zone", ziyaretçilerini aşkın ve birlikteliğin sadece bir duygu değil, aynı zamanda bir barış ve hoşgörü mesajı olarak da yorumlanabileceğine dair düşündürücü bir yolculuğa çıkaracak. Etkinliğin ücretsiz olduğunu söylemeden geçmeyelim.

7. Çöplük - Tiyatro

Tiyatro sevenleri unutmadık. Bu hafta Çöplük adlı oyuna giderek kendinize veya sevdiklerinize güzel bir hediye verebilirsiniz. "Bütün dünya bir çöplüktür!" metaforu ile içinde yaşadığımız tüketim toplumu ve buna bağlı acımasız insan ilişkileri metafizik ve gerçekçi bir boyutta sergileniyor.

Turgay Nar'ın "ÇÖPLÜK" adlı oyununda düş ile gerçekliğin iç içe geçtiği bir evrende bu sorun alanları eleştirel bir boyutta irdelenir. Oyunda toplumun dışladığı ve bir çöplükte yaşamak zorunda kalan Aymelek, Haço ve İsrafil'in çöplüğe ait olma, kendini var etme çabasına birbirleriyle olan ilişkileri üzerinden tanık oluruz.

8. Kentler ve Onarım - Panel

Sırada panele katılmayı sevenler için şahane bir etkinlik var. "Kentler ve Onarım" başlıklı panel, 10 Aralık'ta saat: 14.30-16.00 arası Kültürpark, Atlas Pavyonu'nda sizi bekliyor. Çağımızda, modernleşme ve şehirleşme süreciyle birlikte geleneksel kültürel doku hızlı bir değişime ve yıkıma uğradı. Bu sürecin sonucunda ortaya çıkan yeni toplumsal yapı içinde; ahlaki değerlerdeki yozlaşma, acımasızlık, işsizlik, cehalet, yersiz-yurtsuzluk, gayrımeşru ilişkiler, kaba güç ve gücü elde etme çabası temel sorun alanlarını oluşturdu.

Bu yıl İyi Tasarım/Good Design İzmir_8, toplumun geniş kesimlerinin ihtiyaç duyduğu ve belli bir kesimden ziyade her yere nüfuz etmesi gereken bir alan oluşturmayı hedefliyor. Uzlaşmaya giden yolda birbirini içeren, tekrarlayan, bir diğerinden ötekine atlayan yüzleşme, diyalog, arabuluculuk, onarım ve uyum gibi adımları mercek altına alıyor. Tüm bu anlatıyla birlikte, “Topluluklar arası diyalog alanlarının azaldığı ve tarihsel süreçlerden kopuşun yaşandığı günümüz koşullarında geçmiş/gelecek, birey/toplum arasında bir uzlaşı için tasarım nasıl onarıcı bir arabuluculuk rolü üstlenir? Nasıl katılımcı araç ve yöntemler üretebilir? Kutuplaşmış toplulukları bir araya getirecek ortaklıkları ve ötekindeki beni fark etmek için, tasarımcılar bakış açılarını genişletecek nasıl mekânlar ve araçlar kurgulayabilir?” soruları panelde öne çıkıyor.

9. Redd - Konser

Gelelim bu hafta bizi bekleyen önemli  konserlere. "Kalpsiz Romantik", "Beni Sevdi Benden Çok" ve "Tutmuyor Frenler" şarkılarıyla tanınan Rock müziğin başarılı gruplarından Redd; İzmir’e gelecek.

15 Aralık Cuma saat 22.00’da Hangout’ta sahne alacak Redd konserinin bilet fiyatları 250 liradan başlayacak. Buraya toplu taşıma ile kolayca ulaşabilirsiniz.

10. Athena - Konser

En sona en heyecanlı konseri sakladık diyebiliriz. 16 Aralık’ta Athena İzmir’de sahne alacak.  Sevilen grup Athena, dillere pelesenk olan eğlenceli şarkılarını hayranlarıyla birlikte seslendirmeye geliyor. Hangout PSM’de 16 Aralık 2023 saat 22.00’daki bu konserin fiyatları 500 liradan başlayacak.

10 Ara 2023 - 18:47 İzmir- Tv Yenigün


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gazete Yenigün Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gazete Yenigün hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gazete Yenigün editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Yenigün değil haberi geçen ajanstır.