- G:

Namzet - Konuk: Fulden Güncü Soyulmaz / 7 Mart 2024

Villakent Mahallesi Muhtar Adayı Fulden Güncü Soyulmaz, Pınar Teke'nin sunduğu Namzet programına konuk oldu.

Serhat Sincar
Serhat Sincar Tüm Haberleri
Namzet - Konuk: Fulden Güncü Soyulmaz / 7 Mart 2024
Namzet - Konuk: Fulden Güncü Soyulmaz / 7 Mart 2024
Büyütmek için resme tıklayın

Menemen Villakent Mahallesi Muhtar Adayı Fulden Güncü Soyulmaz, Yenigün TV program yapımcısı ve sunucu Pınar Teke’yi ağırlayarak projelerini yerinde anlattı. Genç, dinamik ve nitelikli yol arkadaşlarından oluşan ekibiyle önemli projeleri hayata geçirmeye hazırlandıklarını söyleyen Soyulmaz, “Birlik olursak Villakent’in Avrupa banliyösü olmaması söz konusu değil” dedi.

‘Birlik olursak Villakent’in Avrupa Banliyösü olması imkansız değil’

Menemen Villakent Mahallesi Muhtar Adayı Fulden Güncü Soyulmaz, Yenigün TV program yapımcısı ve sunucu Pınar Teke ve aza adaylarıyla birlikte mahalleyi gezerek hayata geçirmek istedikleri projelerin tanıtımını yaptı.

Namzet - Konuk: Fulden Güncü Soyulmaz / 7 Mart 2024

Villakent’in güvenilirlik konusunda çok cazip bir mahalle olduğunu belirten Soyulmaz, “Mahallemiz kayalık bir bölge üzerine yerleştiği için deprem konusunda çok güvenli. Müstakil evlerde, güzel bahçelerimizde keyifle oturabiliyoruz. Her türlü güzelliğe sahip bir bölge. Küçük dokunuşlarla daha konforlu hale getirip keyfini yaşama niyetindeyiz” dedi.

Kendini tanıtan Soyulmaz, 31 Ocak 1971 Aydın doğumlu olduğunu belirterek, “İzmir’e 3 yaşında geldim. Eğitim hayatımı burada tamamladım. 1995 yılında üniversiteden mezun oldum. Kütahya’da öğretmenlik yaptım. Mesleğimin ilk yılında il çapında cumhuriyet balosu düzenledim. Büyük bir başarı oldu benim için. Balodan elde edilen gelirle okulumuzun ihtiyaçlarını da karşılamış olduk. 1999-2014 yılları arasında İstanbul’da yaşadık, daha sonra eşimle İzmir’e yerleştik. Burada öğretmenliğe devam ederken görevlendirme ile müdür yardımcısı oldum. Asarlık bölgesinde bir ortaokuldu. Fiziki şartları kötüydü. 4 yıllık süreçte okuluma birçok güzellik getirdim. Büyükşehir, Menemen Belediyesi ve STK’lara ulaştım, bireysel bağış yapan ailelere ulaştım. ‘Okulu yeniden kurduk’ desek yeridir. Benim için çok büyük bir başarı oldu. Kadın Hekimler Eğitime Destek Vakfı (KAHEV) ile birlikte sıfırdan bir laboratuvar kurduk. Bu çalışmaları yaparken okula hizmet getirmek adına tanışıklık kurduğum tüm kurum, kuruluş ve kişilerle dostluğumuz devam etti, aile gibi olduk” diye konuştu.

“Hizmet için en doğru yol muhtar adaylığıydı”

Muhtar adaylığına karar verme sürecini anlatan Soyulmaz, “Yeni emekli olmuştum. Bahçeyle uğraşmayı, doğayı çok severim. Geçmişte yaptığım işleri bilen dostlarım, “Neden bu enerjin varken ve ilişkilerin bu kadar sıcakken Villakent için bir şey yapmayasın?” dedi. En doğru yol muhtar adayı olmak diye düşündüm. Komşularımız takdir ederse seçilmem durumunda güzel işler yapacağıma inancım sonsuz” şeklinde konuştu.

Seçim çalışmaları kapsamında hep bireysel görüşmelere özen gösterdiklerini söyleyen Soyulmaz, “Grup toplantıları yaptık; evlere misafir olduk ya da komşuları ağırladık. Enerjimin onlara geçtiğini düşünüyorum. Güzel hisler duyduklarını hissediyorum. Seçim sandıktan çıkar. Burada üç kadın adayız. Hangimizi takdir ederlerse o muhtar olacak. Diğer muhtar adayları Nazan ve Ayça Hanım’a da başarılar diliyorum” dedi.

Namzet - Konuk: Fulden Güncü Soyulmaz / 7 Mart 2024

Planlamaları küçük çocukları da düşünerek yaptıklarını belirten Fulden Güncü Soyulmaz, “Oyun parklarının çoğalmasını ve bakımlı hale gelmesini istiyoruz. Etrafını tellerle çevirerek güvenli alanlar yaratacağız. Bütün parkları düzenleyeceğiz. Bütün kitlenin, her yaştan insanın vakit geçirebileceği alanlar oluşturmak istiyoruz” dedi.

“Buradaki ağaçları çocuklar dikmiş. Yeşil en kıymetli hazinemiz”

Projelerini yerinde anlatan Soyulmaz, Ege Koop Ormanı önünde yaptığı açıklamada, “Bu orman 2003 yılında 60 dekarlık alanda Orman Vakfı iş birliğinde oluşturulmuş. Biraz bakımsız kalmış. Kese kurdu kapmış olan ağaçlarımız var. İşe ağaçların bakımı ve ormanın temizliğinden başlayacağız. Etrafına çevre düzenlemesi, ara ara banklar koyup yürüyüş yapılabilecek bir alan oluşturacağız. Bir ormanımız daha var Keyifli Yaşam Evlerinin üst tarafında. Ağaçları zamanında çocuklar dikmiş. Yeşil bizim en kıymetli hazinemiz. Sahip çıkmak gerekiyor” şeklinde konuştu.

“Villakent’imizi güzelleştirmek için adayız”  diyerek sözlerini sürdüren Soyulmaz, “Mevcut muhtarımız ve Ege Koop’la iş birliği içinde çalışmalarını yürüten El Ele Derneği’miz var. Birçok sorunun çözüme ulaşmasında emek sarf etmiş olan muhtarlık ve derneğimize teşekkür ediyorum. Bu bir bayrak yarışı. Seçilirsek bayrağı teslim alıp iş birliğimizi bozmadan onların yaptıklarının üzerine koyarak projelerimizi gerçekleştireceğiz” dedi.

“Villakent Avrupa banliyösü olacak”

Altyapı konusuna değinen Soyulmaz, “Elektrik, su, doğal gaz, internet, yollar, kanalizasyon… Burası ilk yapıldığında kooperatif döneminde bin konutluk olarak düşünülmüş. Zamanında yeterliymiş ancak pandemi ve depremden sonra yapılan yeni binalarla yetersiz kalmış. İZSU çalışmalara başladı, hatları ve branşman hatlarını çekiyorlar. Çalışmalar basınç testlerinden sonra daha da rahatlamamızı sağlayacak. Çalışmalar bitip de yollar kapatıldıktan sonra biz üzerine ne koyabiliriz, ona bakacağız. Yeni evlerden kaynaklı trafo eklenmesi gerekiyor. Her firmayla önden görüşme yaparak, belediyede bunların anlaşması nasıl yapılmış, inceleyerek sorun ortaya çıkmadan önlem alacağız. Her bir komşum benimle iş birliği halinde olacak. Şeffaf olacağız. Yapacağım her şeyi  komşularıma duyuracağım. Gücümüzün yetmediği noktada yardım isteyeceğiz. Birlik olursak Villakent’in Avrupa banliyösü olmaması söz konusu değil” diye konuştu.

‘Keyifli Yaşam Evleri’nden başlayarak ‘İkiz Villalar’ın üstüne kadar her yeri keşfettiklerini anlatan Soyulmaz,“188 sokağımız var. Her sokak aynı konforda ve aynı standartta olacak. Buna çok fazla özen göstereceğiz” dedi.

Gediz Deltası ile ilgili projelerine de değinen Soyulmaz, “Arka tarafta Kuş Cenneti’ni görüyoruz. Sazlı Göl’ümüz var. Sulak alanlar olduğu için sinek sorunu yaşıyoruz. Belediyeler ilaçlama yapıyor ama yetersiz kalabiliyor. Bu konunun takipçisi olacağız. Zamanında ve yeteri kadar yapılması için belediye ile iş birliği içinde olacağız” şeklinde konuştu.

Serbest Bölge’ye çok yakın olduklarını hatırlatan Soyulmaz, “Mevcut bölgenin devamına yapılacak sanayi tesisleri de var. Bu yapılaşma öncesinde yönetimle iletişim halinde olup sorunlara önden tedbir alınması konusunda baskıcı olacağız” dedi.

Namzet - Konuk: Fulden Güncü Soyulmaz / 7 Mart 2024

“Lokal kültürünü geri getireceğiz”

Sosyal projeleri ile ilgili de bilgi veren Soyulmaz, “Mahallemizde halihazırda verilen kurslar var. Çoğunlukla kadınlarımız geliyor. Menemen Belediyesi ve Halk Eğitim Merkezi’nin verdiği kurslar… Bunu biraz daha detaylandırmak ve çeşitlendirmek istiyoruz. Çocuklar için isteklerim çok fazla. Çocuklar merkezdeki birtakım kurslara gidiyorlar. Bunu Villakent’e çekmeyi çok istiyorum. Dans, jimnastik, resim, müzik, drama kursları olabilir. Müzik kursunu kendim bile verebilirim. Grafiker bir komşum ücretsiz resim kursu verebileceğini söyledi. Bilardo turnuvaları düzenleyebilecek bir komşum var. Lokalleri geri getirmeyi planlıyoruz. Latin, tango, sanat müziği, karaoke gecesi gibi etkinlikler düzenleyebiliriz. Daha sosyal insanlar olacağız” ifadelerini kaydetti

“Mahallemize okul istiyoruz”

Mahallede çocuk sayısının arttığını belirten Soyulmaz, “Onların da kendi bünyemizde bir okulu olsun istiyoruz. Annelerle bir araya gelip bunu da konuşuyoruz. Tabii ki bunun bir anda değil, ilerleyen süreçlerde gerçekleşmesini hayal ediyoruz. Hangi bağışçıyı bulabilirsek peşine düşeceğiz” dedi.

Mahallelerindeki diğer bir eksikliğin sağlık ocağı olduğunu belirten Soyulmaz, “Artık aile hekimlikleri var. İlçe Sağlık Müdürlüğü ile görüşüyorum. Onlarla da sıcak ilişkilerim devam ediyor. Aile hekimliği açılması için birtakım kriterlere sahip olmamız gerekiyor. En az iki aile hekimi gelmeli. Nüfus olarak yeterli değiliz şu anda. Aile sağlığı merkezi elektrik, su, ödenek, malzeme ücretini çıkarabilecek durumda olmalı. Kriterleri toparlamamız gerekiyor. İlk etapta burada yaşayıp ikameti başka yerde olan komşularla iletişime geçerek ikametlerinin çok değerli olduğunu söyleyeceğiz, ikametlerini buraya almalarını isteyeceğiz. Yeni yapılan evlerin de etkisiyle kriterlere ulaşabileceğimizi düşünüyorum” dedi.

‘Girişimci Kadınlar’ adıyla bir komisyon kurduklarını da anlatan Soyulmaz, “Zanaatla uğraşan çok güzel komşularımız var. Sonra neden sadece ‘Girişimci Kadınlar’, beyler de var diye düşündük. Emeklerinin karşılığını almaları için bir şeyler yapmak istedik. Komisyonun çalışmalarını ‘Girişimci İnsanlar’ olarak devam ettireceğiz. Seçilirsek komisyonumuzla ilgili hızlı bir şekilde aksiyon alacağız. Nasıl festivalleştirilebilir, insanlar nasıl iç içe, eğlenerek bir noktada buluşabilir, bunun çalışmalarındayız” açıklamasını yaptı.

“Standart muhtar profili kalmadı; vizyoner olmalıyız”

Teke’nin, “Nasıl bir yönetim anlayışınız olacak?” sorusunu yanıtlayan Soyulmaz, “Artık o standart muhtar profili kalmadı. Kalmamalı da zaten. Türkiye değişiyor, insanlar değişiyor, biraz daha vizyoner olmamız gerekiyor. Bu küçük ekipten ibaret olmayacağız. Kapsayıcı, sosyal bir muhtarlık olacak. Whatsapp grubu kuracağız; her haneden biri olacak. Bütün komşularımız sıkıntılarını oradan paylaşabilecek. Web sitemizde yaptıklarımızı paylaşacağız. İki ayda bir duyuru yapıp ortak alanda toplanarak komşularımıza bilgi vermek istiyoruz projelerle ilgili. Başaramadığımız nokta olursa komşularımızdan destek isteyeceğiz. Potansiyeli çok yüksek komşularımız var. Ellerimizi birleştirirsek hayalimizdeki bütün projeleri hayata geçiririz. Seçilirsek devir teslim bittikten sonra ilk 3 ay özellikle altyapı projeleriyle alakalı bir dosya hazırlayacağız. Bu süreçte dosyayı ilgili bütün belediyeler, kamu kurum ve kuruluşlarına bizzat teslim edeceğiz ve hangi hizmetlere ihtiyacımız olduğunu bildireceğiz. Bunun da takipçisi olacağız. Tabii ki tüm projelerin sıralaması olacak. Kapsayıcı ve şeffaf bir muhtarlık anlayışımız olacak. Mahalle sakinlerimizin desteklerini bekliyorum” ifadelerini kullandı.

“Ekibimin genç ve dinamik olmasını istedim”

Menemen Villakent Mahallesi Muhtar Adayı Fulden Güncü Soyulmaz, aza adaylarını da bir bir tanıttı. Muhtar adayı olduğunda ekibin de kendisiyle aynı heyecanı taşımasına çok özen gösterdiğini belirten Soyulmaz, “Enerjim çok yüksek. Çalışmayı çok seven, sürekli sahada olan bir insanım. Noktalayana kadar hiçbir işin peşini bırakmayan bir yapım var. Ekibimin genç ve dinamik olmasını çok arzuladım. Kadın ve erkek üyelerin sayısının eşit olmasını da çok istedim. Teklif götürdüğüm herkes hemen kabul etti” dedi.

“Kırlangıç göçüne şahit oluyoruz”

2006’dan bu yana Villakent sakini olduğunu belirten endüstri mühendisi, emekli bankacı Yasemin Karagöz, “Burada yaşamaktan büyük keyif alıyorum. Bahçelerimizi düzenledik, buraya kök saldık. Burada kırlangıç göçüne şahit oluyoruz mesela. Evlerimizde yuvaları bile var. Kaplumbağalar geliyor. Onların kış uykusuna, uyanmalarına şahit oluyoruz. Bahçelerimizde ürün yetiştiriyoruz. Çok güzel komşuluklarımız var. Teklif gelince çok heyecanlandım ve hemen kabul ettim” dedi.

Villakent serüveninin kooperatifle başladığını söyleyen Hatice Bilgetekin de çocuklarının büyümesine şahit olan mahallede komşularıyla aile gibi olduklarını belirterek, “Güzel şeyler yapabilecek bir ekibin içinde yer almaktan mutluluk duyuyorum” diye konuştu.

“Kuşlara kadar uzanan projelerimiz var”

Ziraat Yüksek Mühendisi Faruk Metinoğlu da 9 yıldır Villakent’te olduğunu belirterek, “Fulden Hanım projelerinden bahsedince benim de istediğim şeyler olduğunu fark ettim. İstekte bulunuyorsak bizim de bir şeyler katmamız gerekir. Hayal ettiğimiz şeyleri gerçekleştirme olanağımız var. Umarım gerçekleşir. Teklifi getiren kişinin donanımlı olması beni etkiledi” dedi.

Metinoğlu, Villakent’in yapı açısından sağlıklı olduğunu, yeşil alanların da ortalamaların üzerinde olduğunu sözlerine ekleyerek, “Düzenlemeler var ama eksik yapılmış. Çok güzel bir tuval var, bütün renkler var ama her şeyi yerli yerinde yapmak gerekiyor. Bakım yapmak gerekiyor. Önemli olan sürdürülebilir çalışmalar yapmak. Burada çok çeşitli kuş türleri var. Mahallemiz geçiş yolları üzerinde. Kuşlar için besin kaynağı olabilecek ağaçlar dikebilirsek harika bir mekana dönüşür. Kuşlara kadar uzanan projelerimiz var. Sevdiğimiz için buraya ve kendi hayatımıza katma değer sağlamak istiyoruz. Bütün canlılarla ahengi sağlayabilirsek mutluluğumuz artacak. Villakent, örnek bir yaşam alanı olma potansiyeline sahip bir yer. Fulden Hanım’a güveniyoruz” diye konuştu.

Emekli bankacı Nihal Tülin Ceyhan, 12 yıldır Villakent’te yaşadığını söyleyerek, “Doğayı, canlıları seviyorum. Bu ekipte olmaktan çok mutluyum. Başta hiç düşünmediğim bir şeydi ancak Fulden Hanım’ın projelerini görünce kayıtsız şartsız kabul ettim” dedi.

Elektrik elektronik mühendisi Murat Özdemir de, “Buraya 10 sene önce bu zamanlar gelmiştim. Burayı görünce, ‘Aradığımız yer burasıymış’ dedik. 25 senelik tecrübemi katarak takımla beraber güzel işler yapacağım. Şimdiye kadar yapılanların üzerine ne katabilirim diye düşünüyordum zaten. Teklif gelince çok heyecanlandım” diye konuştu.

Dr. Tansu Turgut ise yıllarca şehir içinde oturduğunu, daha sonra Ulukent’teki 35. Sokak’a taşındığını, son durağının Villakent olduğunu anlatarak, “Kışın ciddi hava kirliliği var Karşıyaka’da. Üst mahallelerinde özellikle… Bunun hastalarda ne kadar büyük sıkıntıya yol açtığını gözlemledim. Şehrin bu tarafında kendime huzurlu, temiz bir yaşam alanı aradım. Bu dönemde Villakent’i keşfettim. Tepenin üzerine kurulu, temiz hava… Yazın bile çok güzel bir rüzgarı var. 4 yıldır buradayız. Çok doğru bir karar verdiğimizi düşünüyorum. Fulden Hanım çok eski dostum. Hayata bakışını çok iyi biliyorum. Çevreye duyarlı, donanımlı, vizyon sahibi olduğunu biliyorum. Eski bir dostu olarak ona destek olmak istedim. Memnuniyetle kabul ettim” şeklinde konuştu.

Emekli Jandarma Kıdemli Başçavuş Oğuzhan Aydın da, “Sessiz ve sakin bir mahallemiz var. Huzur dolu, güvenli bir villakent için elimizden gelen her şeyi yapacağız. Fulden Hanım çok enerjik bir insan. Bu enerji bize de geçti” açıklamasını yaptı.

Yedek aza adayı Meltem Ekizler’in de genç ve dinamik bir yol arkadaşı olduğunu söyleyen Soyulmaz, “Kendi yapımda kişilerin ekipte olmasını çok istemiştim. Gönlüme göre oldu. Çok büyük işler yapacağımıza eminim. Hepimiz elimizi taşın altına koyacağız” dedi.

07 Mar 2024 - 13:30 İzmir- İzmir Haberleri

Mahreç  Haber Merkezi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gazete Yenigün Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gazete Yenigün hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gazete Yenigün editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Yenigün değil haberi geçen ajanstır.Yenigün Gazetesi - İzmir haberleri https://yenigun.com/google-news.xml https://yenigun.com/sitemap.xml/ https://yenigun.com/sitemap-latest.xml